پربازدیدترین اخبار سیاسی نهم فروردین ایسنا

پربازدیدترین اخبار سیاسی نهم فروردین ایسنا

احتمال توقف تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر در سال ۱۴۰۰/ همکاری راهبردی ایران و چین بخشی از سیاست مقاومت فعال/ توضیحات فرماندار مرکز حوزه انتخابیه تهران درباره ثبت نام داوطلبان انتخابات میان دوره مجلس شورای اسلامی/ دیدار ظریف با دبیر اجرایی سیکا و... در صدر اخبار مورد توجه و پربازدید امروز، نهم فروردین ماه ۱۴۰۰ مخاطبان سرویس سیاسی ایسنا بود که می توانید آنها را در این گزارش مرور کنید.


احتمال توقف تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر در سال ۱۴۰۰
به گزارش محفل به نقل از ایسنا، توضیحات معاون سازمان انرژی اتمی درباره احتمال توقف تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر در سال ۱۴۰۰ در صدر اخبار پرمخاطب امروز قرار گرفت.
محمود جعفری اظهار داشت: به علت شرایط حاکم بر ارتباطات بین المللی کشور و مشکلات ناشی از انتقال ارز و تحریم های بانکی با مشکلاتی در زمینه تأمین و انتقال ارز برای تأمین برخی ملزومات واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر مواجه هستیم و درصورتیکه راهکاری برای حل آنها پیدا نشود، تولید برق این واحد امسال با مشکلات جدی روبرو شده و متأسفانه بیم آن می رود که فعالیت آن متوقف شود.
همکاری راهبردی ایران و چین بخشی از سیاست مقاومت فعال است
دومین خبر پربازدید، توییت دبیر شورایعالی امنیت ملی درباره سند همکاری راهبردی ایران و چین بود.
علی شمخانی ضمن اشاره به اینکه امضای سند نقشه راه همکاری راهبردی ایران و چین بخشی از سیاست مقاومت فعال است، نوشت: دنیا فقط غرب نیست و غرب هم فقط آمریکای قانون شکن و سه کشور اروپایی بدعهد نیست. نگرانی بایدن کاملا درست است؛ شکوفایی همکاریهای راهبردی در شرق، افول آمریکا را تسریع می کند.
داوطلبان بعد از ثبت نام از راه اپلیکیشن یا کامپیوتر، به فرمانداری رجوع کنند
توضیحات فرماندار مرکز حوزه انتخابیه تهران درباره ثبت نام داوطلبان انتخابات میان دوره مجلس شورای اسلامی هم از دیگر اخبار پرمخاطب بود.
عیسی فرهادی اظهار نمود: ثبت نام داوطلبان انتخابات میان دوره مجلس شورای اسلامی از روز گذشته یکشنبه آغاز و تا روز شنبه ۱۴ فروردین ادامه خواهد داشت. داوطلبانی که از راه اپلیکیشن یا کامپیوتر شخصی مبادرت به ثبت نام می کنند باید برای نهایی شدن ثبت نام به فرمانداری رجوع نمایند.
رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی شهر تهران
همینطور بر مبنای ماده ۵۰ قانون و ۵۱ آیین نامه اجرایی شهر بررسی صلاحیت داوطلبان ششمین دوره شورای اسلامی شهر از روز یکشنبه ۸ فروردین ماه توسط هیات اجرایی مرکز حوزه انتخابیه تهران در حال اجراست.
دیدار ظریف با دبیر اجرایی سیکا
خبر بعدی، دیدار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با کایرات ساریبای، دبیر اجرایی سیکا در حاشیه کنفرانس قلب آسیا در تاجیکستان بود.
در این دیدار، دبیر اجرایی سیکا ضمن قدردانی از مشارکت و همکاریهای جمهوری اسلامی ایران در فعالیت های منطقه ای سیکا، به تشریح برنامه های پیش روی سیکا همچون برنامه ریزی برگزاری نشست وزرای عضو و نشست سران کشورهای عضو سیکا پرداخت.
محمد جواد ظریف هم ضمن اشاره به انتهای دوره تک قطبی و غرب سالاری در نظام بین الملل، بر اهمیت آسیا و کشورهای منطقه در معادلات جاری روابط بین الملل تصریح کرد.
جلوی مصلحت اندیشی های غلط باید گرفته شود
اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با آیت الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان هم از پربازدیدها بود.
محمدباقر قالیباف با بیان اینکه بخشی از مشکلات کشور ناشی از این است که جناح بندی های سیاسی حد یقف ندارد و حتی گاهی تا حذف مطلق طرف مقابل پیش می روند تصریح کرد: بخش دیگر مشکلات کشور ناشی از چالش های جدی حکمرانی است به این معنا که گاهی تصمیمات ما با مصلحت اندیشی های غلط همراه می شود که باید جلوی آن گرفته شود.
فعال سازی کریدور ریلی غرب دریای خزر باعث بهره مندی تمام کشورهای واقع در راه کریدور می شود
توییت سفیر ایران در مسکو در مورد اجرائی شدن پروژه های خط ریلی در ایران در جهت فعال شدن کریدور بین المللی شمال-جنوب هم مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.
کاظم جلالی اظهار داشت: فعال سازی کریدور ریلی غرب دریای خزر به موازات فعال سازی کریدور ریلی شرق خزر باعث بهره مندی تمامی کشورهای واقع در راه کریدور شمال جنوب از مزایای اقتصادی آن بخصوص در زمینه صرفه جویی در زمان و هزینه انتقال کالا و کسب درآمدهای ترانزیتی می گردد.
مردم بین مهر و کین گیر نکرده اند/امیدی بزرگ دارم/نسل جدید شورای نگهبان مثل گذشته نیست
گفت و گوی ایسنا با دبیرکل حزب ندای ایرانی ها درباره فضای انتخاباتی کشور، پربازدیدترین خبر بامداد امروز بود.
صادق خرازی در بخشی از این مصاحبه اظهار داشت: نمی خواهم خودم را فریب دهم بگویم آدم امیدواری هستم. عقل مشاطه به من حکم می کند که در بیم باشم اما با این وجود یک امید بزرگ هم دارم. معتقد هستم مردم نقش تاریخی خویش را نشان می دهند. ما در ادوار مختلف انقلابمان لحظاتی داشته ایم که بیشتر از لحظات امروز بریده بودند. مردم ایران دارای فکر و شعور هستند، پیام و قهر و مهر آنها مشخص است؛ مردم بین مهر و کین گیر نکرده اند.
وی در مورد اینکه اگر مشارکت نکردن بعضی از چهره های جریان اصلاحات در انتخابات سال ۱۳۹۸ اعتراضی به رفتار شورای نگهبان بوده است، آیا امروز این رفتار تغییر کرده، اظهار داشت: بگذارید از منظر دیگری جواب شما را بدهم؛ ادبیات شورای نگهبان امروز را با ادبیات شورای نگهبان دو سال پیش و ۱۰ سال پیش مقایسه کنید. تحولات بزرگی در ادبیات آنها بوجود آمده است. نسل جدید شورای نگهبان همانند نسل قدیم این شورا فکر نمی کند.
آزادی دامـادهـای زنـدانی در انـتظار تصـمیم مـجلس
امروزه مهریه نسبت به گذشته شرایط جدیدی را تجربه می کند، وضعیت کنونی اجتماعی و اقتصادی کشور اگر نگوییم رسیدن به اهداف دیرینه مهریه را ناممکن ساخته اما باید بپذیریم که حداقل تحقق آنرا دشوار می سازد، حال باید دید برای اصلاح این امر اقدام تقنینی مجلس کافی می باشد و یا همچنان نیازمند باز تعریفی از معنای واقعی مهریه برای جامعه امروز خواهیم بود؟
آنچه خواندید بخشی از گزارش ایسنا با عنوان "آزادی دامـادهـای زنـدانی در انـتظار تصـمیم مـجلس" بود که مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.
بحران سالخوردگی جمعیت، این دفعه جدی تر از همیشه!
خبر پربازدید بعدی، گزارش ایسنا درباره پیری جمعیت و یا سالخوردگی جمعیت بود.
در بخشی از این گزارش آمده است: یکی از مهم ترین مؤلفه هایی که کشور های توسعه یافته و یا در حال توسعه آنرا امری حائز اهمیت برای خود تلقی می کنند، بحث جمعیت است، این مهم آنقدر برای حاکمیت یک کشور حیاتی می باشد که قدرت و امنیت سرزمین تحت سلطه خویش را به آن وابسته می دانند و متقابلا سالخوردگی جمعیت را هم یک تهدید بالقوه تلقی می کنند، چندین سال است که در کشور ما هم کارشناسان حوزه جمعیت نسبت به آینده جمعیتی و به صدا درآمدن زنگ خطر پیری جمعیت ابراز نگرانی می کنند و نسبت به عواقبی که در آینده ای نزدیک کشور ما در این عرصه با آن گریبان گیر خواهد بود اخطار می دهند!
منبع:

1400/01/10
10:49:51
5.0 / 5
1425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
محفل