در دیدار وزیر خارجه چین با دكتر لاریجانی

برنامه جامع همكاری ایران و چین نهایی شد

برنامه جامع همكاری ایران و چین نهایی شد

محفل: برنامه جامع همکاریهای ایران و چین در دیدار «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین با «علی لاریجانی» مشاور مقام معظم رهبری و نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در روابط راهبردی با جمهوری خلق چین نهایی شد.


به گزارش روز شنبه ایرنا، وانگ ئی، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین، امروز شنبه هفتم فروردین ماه با علی لاریجانی، مشاور مقام معظم رهبری و نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در روابط راهبردی با جمهوری خلق چین دیدار نمود.
طرفین در این دیدار ضمن گرامیداشت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و چین بر بسط همه جانبه روابط مبتنی بر مشارکت جامع راهبردی تاکید نمودند.
وانگ یی و لاریجانی همین طور با ابراز خرسندی از نهایی شدن برنامه همکاری جامع میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین و بررسی چگونگی پیشبرد ابعاد کلان روابط سیاسی، اقتصادی و راهبردی بر رایزنی نزدیک دو کشور برای ارتقای همکاریهای طولانی مدت و راهبردی تاکید نمودند.
لاریجانی در این دیدار با اشاره به رویکرد کشور در سیاست خارجی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران مستقلا در مورد روابطش با کشورها تصمیم می گیرد و مانند برخی کشورها نیست که با یک تلفن موضعش تغییر کند.
وزیر خارجه چین نیز در این دیدار اشاره کرد: روابط چین با ایران تحت تاثیر شرایط روز نخواهد بود، بلکه دائمی و راهبردی خواهد بود.
وی با اشاره به روابط تاریخی و دوستانه دو کشور بر اهمیت همکاری ها در قالب مشارکت جامع راهبردی تاکید نمود و از نهایی شدن برنامه جامع روابط راهبردی در کشور ابراز خرسندی کرد.
همچنین به مناسبت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و چین نمایشگاهی از اسناد تاریخی همکاریهای دو کشور امروز توسط وزیران خارجه افتتاح می شود. این نمایشگاه مقرر است نقطه شروع سلسله برنامه های تهران - پکن برای بزرگداشت نیم قرن رابطه دیپلماتیک دوستانه شود.منبع:

1400/01/08
00:02:43
5.0 / 5
1253
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , رهبری , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان محفل
محفل