مشاور ­ نخست وزیر یمن:

توقف بی ­قید و شرط تجاوز، تنها چاره بحران یمن است

توقف بی ­قید و شرط تجاوز، تنها چاره بحران یمن است

محفل: مشاور ­نخست ­وزیر ­یمن اظهار داشت: توقف بی قید و شرط تجاوز عربستان و آخر دادن به محاصره ملت یمن، تنها چاره بحران و ­جنگ در این کشور است.


حمید ­­­­­عبدالقادر­­ عنتر صبح چهارشنبه در گفتگو با ایرنا اضافه کرد: بدون عملی شدن این دو خواسته، یمن در هیچ گفتگو، مذاکره و یا طرحی که از جانب عربستان اعلام گردد، شرکت نمی کند؛ چونکه توقف جنگ و آخر محاصره، می تواند زمینه مناسب گفتگو و حل و فصل سیاسی همه جانبه را فراهم آورد.
وی با اشاره به اینکه طرح عرضه شده عربستان، چیز جدیدی در بر ­ندارد، افزود: متجاوزان باید هرچه زودتر خاک یمن را ترک و در امور داخلی یمن دخالت نکنند، نه اینکه به عرضه طرح بپردازند.
عنتر افزود: ملت یمن بخوبی می توانند درباره سرنوشت سیاسی خود تصمیم بگیرند.
وی خاطرنشان کرد: سعودی با چراغ سبز آمریکا به یمن حمله کرده است؛ پس چگونه این کشور می تواند بخشی از چاره سیاسی باشد.
مشاور نخست وزیر یمن اظهار نمود: عربستان سعودی دشمنی است که فقط به دنبال منافع خود است و اهداف سیاسی استکبار جهانی را اجرا می کند.
عنتر اظهار داشت: تنها مبحث مهم برای عربستان در زمان حاضر، توقف عملیات آزادسازی مأرب توسط ارتش و کمیته های مردمی یمن و شلیک موشک به عمق خاک این کشور است.
این کارشناس مسائل سیاسی و راهبردی یمن اضافه کرد: امیدواریم قدرت بازدارندگی و پاسخگویی و ضربات موشکی در عمق خاک سعودی و هدف قراردادن زیرساخت های حیاتی و راهبردی عربستان، رژیم آل سعود را مجبور به توقف تجاوزها کند.
وی بیان نمود: عربستان می خواهد از باتلاقی که ساخته دست آمریکاست بیرون برود اما این خروج، بسیار هزینه بر خواهد بود و خزانه آل سعود را در جیب آمریکا و رژیم صهیونیستی خالی می کند.
عنتر اضافه کرد: یمنی ها نه به آمریکا و نه به آل سعود اعتمادی ندارند؛ چونکه آنها ارکان اصلی تجاوز به یمن هستند.
وی خاطرنشان کرد: همانطور که تصمیم به آغاز این تجاوز در واشنگتن گرفته شده، تصمیم آخر آن هم در واشنگتن است و نظام سعودی و امارات فقط بازیچه و ابزار دست و گاو شیرده آمریکا هستند.
مشاور نخست وزیر یمن اظهار داشت: اگر دولت آمریکا خواهان چاره سیاسی فراگیر در یمن است، باید با صدور یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل متحد، آخر جنگ در یمن را اعلام نماید.
وی افزود: تشکیل کمیته های نظارت بر آتش بس قبل از آغاز هرگونه مذاکره، گفت وگوی مستقیم با رژیم های عربستان و امارات، تاسیس صندوقی برای تأمین هزینه های بازسازی یمن و عذرخواهی امارات و عربستان از ملت یمن و تحویل سرکردگان خائن و فراری به ملت یمن از الزامات هرگونه چاره سیاسی برای بحران یمن است.
به گزارش محفل به نقل از ایرنا فیصل بن فرحان آل سعودی، وزیر امور خارجه عربستان دوشنبه شب از ابتکار عمل ریاض برای آتش بس در یمن اطلاع داد و اظهار داشت که این آتش بس با نظارت سازمان ملل متحد و موافقت انصارالله اجرایی می شود.
ادعای عربستان در اینباره در حالی است که چند ساعات بعد از اعلام طرح یاد شده، جنگنده های ائتلاف سعودی چندین نقطه در صنعا همچون فرودگاه بین المللی این شهر را هدف حملات هوایی قرار دادند.
عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در چارچوب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده ای را ضد یمن - فقیرترین کشور عربی- شروع کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.
نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد همچون بهداشت جهانی و یونیسف بارها اخطار داده اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در یک قرن گذشته بی سابقه است، روبه رو هستند.منبع:

1400/01/05
23:59:50
5.0 / 5
1503
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل