آیین بزرگداشت روز بین المللی نوروز در ژنو انجام شد

آیین بزرگداشت روز بین المللی نوروز در ژنو انجام شد

محفل: آیین بزرگداشت روز بین المللی نوروز با شعار «آیین کهن، میراث ماندگار» به ابتکار نمایندگی دائم ایران در ژنو اجرا شد.


به گزارش روز شنبه ایرنا، به همت و ابتکار نمایندگی دایم جمهوری اسلامی ایران در ژنو، مراسم بزرگداشت نوروز به صورت مجازی با پیام مدیرکل دفتر سازمان ملل متحد در ژنو و با حصور جمع کثیری از سفرا و دیپلمات ها و نیز مدیران و کارکنان سازمان های بین المللی در سوییس انجام شد.
در این آیین که به میزبانی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت و همکاری ۱۱ کشور دیگر حوزه نوروز شامل افغانستان، جمهوری آذربایجان، هند، عراق، قزاقستان، قرقیزستان، ترکیه، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان و پاکستان برگزار گردید، علاوه بر خانم تاتیانا ولووایا، مدیرکل دفتر اروپایی سازمان ملل در ژنو، مدیرکل سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو)، دبیرکل اتحادیه بین المللی ارتباطات، نپاینده یونسکو، دبیر اجرائی مرکز جنوب و نیز سفیر سوییس به نمایندگی از دولت میزبان فرارسیدن نوروز را تبریک گفتند. اغلب سخنرانان با تاکید بر آنچه که بعنوان "روح و سنت نوروز" توصیف کردند، خواهان همبستگی جهانی برای نیل به جهانی صلح آمیز و همراه با برادری و عدالت شدند.
در ادامه این مراسم، سفرا و نمایندگان ۱۲ کشور حوزه نوروز ضمن قرایت پیام های نبریک و تبیین ارج و ارزش نوروز در میان ملت های خود، کلیپ های کوتاهی حاوی مراسم و سنت های نوروزی و نیز جاذبه های طبیعی و تاریخی کشورهای متبوع خودرا به نمایش گذاشتند.
اسماعیل بقایی هامانه سفیر و نماینده دائم کشورمان که اجرای این برنامه نوروزی را از جانب ۱۲ کشور عهده دار بود در سخنانی ضمن تبریک فرارسیدن بهار و نوروز، توجه جهانی به این مناسبت را ناشی از فلسفه انسان دوستانه و آگاهی بخش نوروز دانست که انسان ها را به تامل در هستی، احترام به هم نوع و طبیعت و باورمندی به صلح و همزیستی مسالمت آمیز فرامی خواند. بقایی با اشاره به قدمت هزاران ساله نوروز و گستره جغرافیایی و فرهنگی این آیین، آنرا "جشنی کهن و میراثی ماندگار" نامید که هیچ وقت پیام و فلسفه آن از تازگی و و رونق نمی افتد. سفرای پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان، هند، پاکستان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ترکیه، آذربایجان، افغانستان، چین، پرو همچون سخنرانان این مراسم بودند.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۰ روز ۲۱ مارس هرسال را بعنوان روز بین المللی نوروز نامگذاری کرد و از کشورها درخواست کرد با برگزاری مراسم و آیین های مختلف، این روز را گرامی داشته و پیام انسانی نوروز را ترویج نمایند. نوروز تز سال ۲۰۰۹ بعنوان یکی از نمودهای میراث غیرملموس مشترک بشری شناسایی نموده است.
منبع:

1400/01/01
12:40:35
5.0 / 5
1777
تگهای خبر: دولت , نمایندگی , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل