ایران عدم پایبندی آمریكا به دستورات ICJ را اعلام نمود

ایران عدم پایبندی آمریكا به دستورات ICJ را اعلام نمود

محفل: دولت جمهوری اسلامی ایران با ارسال نامه ای به دیوان بین المللی دادگستری، نقض مکرر و عدم پایبندی ایالات متحده آمریکا به دستور موقت 3 اکتبر 2018 را به دیوان اطلاع داده و از دیوان درخواست نمود به نحو مناسبی نسبت به این مساله واکنش نشان دهد.


به گزارش روز جمعه ایرنا از مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری، معاون نماینده رابط دولت جمهوری اسلامی ایران در این نامه با اشاره به مکاتبات قبلی ایران با دیوان درباب نادیده انگاشتن دستور موقت دیوان در پرونده نقض عهدنامه توسط ایالات متحده و عدم اقدام و همکاری آن دولت برای رفع موانع مربوط به صادرات اقلام انسان دوستانه، غذا و دارو، تجهیزات هوانوردی مسافری و امکان پذیر کردن نقل و انتقالات پولی در این موارد و نیز عدم تشدید و توسعه اختلافات اضافه کرد که آمریکا در تمام این مدت با تشدید تحریم ها و ایجاد ممانعت در انجام معاملات موضوع دستور موقت حتی در وضعیت حادث بعد از همه گیری ویروس کووید ۱۹ دستور موقت را بطور مستمر نقض کرده است.
جمهوری اسلامی ایران در این نامه از دیوان درخواست نمود تا باتوجه به رای صلاحیتی مورخ ۳ فوریه ۲۰۲۱ و ورود به مرحله رسیدگی ماهوی، و نیز در پرتوی ماده ۱۱ جدید التصویب مقررات داخلی دیوان ناظر بر امکان تشکیل کمیته های موردی برای نظارت بر اجرای قرار های صادره توسط دیوان، به این نامه ایران رسیدگی کند.
در این نامه به دیوان توجه داده شده که ضرورت و جهات معقول درخواست دستور موقت توسط ایران که با صدور قرار مورد پذیرش دیوان قرار گرفته است، نمی تواند تا صدور رای ماهوی که احیانا چند سال به طول خواهد انجامید کنار گذاشته یا نادیده گرفته شود.
این نامه و پیوست های آن در ۲۵۰ صفحه که مستندات مربوط به نقض مکرر و مستمر دستور موقت دیوان توسط آمریکا را نشان می دهد، پنجشنبه ۲۸ اسفند به دبیر کل دیوان در لاهه ارائه شد.منبع:

1399/12/30
14:36:04
0.0 / 5
1798
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
محفل