دیدار سفیر ایران در زاگرب با رئیس گروه دوستی پارلمانی كرواسی

دیدار سفیر ایران در زاگرب با رئیس گروه دوستی پارلمانی كرواسی

سفیر جمهوری اسلامی ایران در زاگرب با رئیس گروه دوستی پارلمانی کرواسی با ایران، ملاقات و گفتگو کرد.


به گزارش روز پنجشنبه سفارت جمهوری اسلامی ایران در زاگرب، پرویز اسماعیلی در دیدار با زلاتکو حسنبگوویچ در محل پارلمان کرواسی برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از تشکیل همزمان گروه دوستی در پارلمان های دو کشور، روابط سیاسی و فرهنگی کرواسی و ایران را خوب، عمیق و دوستانه ارزیابی کرد.
وی اظهار داشت: در بخش دولتی و خصوصی ایران علاقه زیادی برای همکاری با شرکتها و فعالان اقتصادی کرواسی وجود دارد، ضمن اینکه همین علاقمندی در کرواسی نیز برای بهره مندی از مزیت های همکاری اقتصادی با ایران مشاهده می شود.
اسماعیلی گروه های دوستی پارلمانی را بهترین مرجع برای ارزیابی روند روابط دو جانبه در عرصه های مختلف، بررسی و حل مشکلات احتمالی و حمایت مردمی و قانونی از مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فیمابین دانست.
وی همین طور از رئیس و اعضای گروه دوستی پارلمانی کرواسی با ایران برای دیدار از کشورمان دعوت کرد.
زلاتکو حسنبگوویچ نیز توسعه روابط دوجانبه بسیار عالی بین دو کشور را مورد تاکید قرارداد و اظهار داشت: ایران نخستین کشور خارج از حلقه کشورهای اروپایی بود که کشور جوان کرواسی را به رسمیت شناخت و نقش مهمی در پشتیبانی از استقلال و تمامیت ارضی کرواسی داشت.
وی اشاره کرد: چند روز پیش (۱۵ مارس) بیست و نهمین سالگرد به رسمیت شناختن کرواسی از طرف جمهوری اسلامی ایران بود و ایران حتی در زمان جنگ، دوست و تکیه گاهی مطمئن برای جمهوری کرواسی بود.
حسنبگوویچ روابط کرواسی و ایران را بدلایل تاریخی فراتر از روابط جاری بین کشورها دانست و اضافه کرد: اراده دو کشور، همکاری بیشتر اقتصادی به نفع ملتهای ایران و کرواسی است.
وی بر لزوم توسعه همکاریهای فرهنگی و علمی همچون فراگیری زبان های فارسی و کرواتی، ایجاد گروه زبان و فرهنگ فارسی در یک بخش ویژه دانشگاه زاگرب و زبان و فرهنگ کرواسی در یکی از دانشگاههای ایران و تبادل استاد، دانشجو و بورسیه های دانشجویی در مقاطع تکمیلی تاکید کرد.
در این دیدار طرفین همین طور در مورد ایرانیان مقیم کرواسی و کروات های مقیم ایران و آخرین وضعیت توافق نامه های امضا شده بین دو کشور تبادل نظر کردند.


1399/12/29
13:10:48
0.0 / 5
1238
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , قانون , قم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
محفل