نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره قطعنامه 2231 شروع شد

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره قطعنامه 2231 شروع شد

ایرنا- نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت بررسی گزارش دوره ای دبیركل این سازمان درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به توافق هسته ای ایران، شروع شد.


در این نشست که به علت همه گیری ویروس کرونا و تعلیق شدن اجتماعات در نیویورک، روز سه شنبه به صورت مجازی برگزار می شود، مقرر است ابتدا نهمین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره وضعیت اجرای این قطعنامه قرائت شود.
پس از آن، نماینده بلژیک بعنوان تسهیلگر قطعنامه ۲۲۳۱ گزارشی از اقدامات انجام شده را به اعضای شورای امنیت عرضه خواهد نمود.
به دنبال آن، اعضای شورای امنیت شامل دائم و غیردائم به بیان دیدگاه های خود خواهند پرداخت و در انتها هم نوبت به نماینده جمهوری اسلامی ایران می رسد.
قرار است در نشست امروز مایک پمپئو وزیر خارجه ترامپ از سوی آمریکا و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه از سوی ایران، سخنرانی کنند.
برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بین ایران و اعضای دائم شورای امنیت، اتحادیه اروپا وآلمان درتیرماه ۱۳۹۴با قطعنامه اجماعی شورای امنیت سازمان ملل به شماره ۲۲۳۱ به امضا رسید و باعث شد تا تحریم های یکجانبه آمریکا ضد مردم ایران لغو یا تعلیق شوند و ۶ قطعنامه پیشین شورای امنیت که از جهات مختلف، ایران را در تنگنای سخت تحریم قرار داده بود هم برداشته شدند.
به باعث سازوکار تعریف شده در این قطعنامه، دبیرکل سازمان ملل متحد موظف شد هر ۶ ماه گزارشی از روش اجرای این قطعنامه به شورای امنیت عرضه نماید و بر این اساس، امروز مقرر است این گزارش به صورت رسمی در شورا قرائت شود و سایر اعضا هم درباره آن تبادل نظر کنند.
در گزارش های پیشین تا پس از آنکه آمریکا به صورت رسمی به مشارکت خود در برجام خاتمه داد، دبیرکل با استناد به گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همواره اجرای تعهدات ایران را تایید کرده و گزارش هایی با لحن مثبت عرضه می داده است. هرچند که تمرکز اصلی خویش را متوجه پیوست "ب" این قطعنامه بخصوص ممنوعیت های تسلیحاتی و مسافرتی ایران کرده بود.
قرار است در نشست امروز، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم به صورت مجازی مشارکت داشته باشد.
وزیر امورخارجه ایران دیشب در توئیتی ضمن اعلام سخنرانی خود در جلسه امروز شورای امنیت نوشت: آمریکا نه تنها برجام را نقض کرده بلکه دیگران را هم به نقض آن وادار می کند.
مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل هم درباره فضای کلی نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل اظهار داشت: فضای کلی جامعه بین المللی در جهت اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است.
وی با یادآوری خروج آمریکا از برجام که رئیس جمهوری این کشور به صراحت آنرا آخر مشارکت در این برنامه خواند، افزود: سابقه ندارد که یک عضو دائم شورای امنیت ضد قطعنامه ای که خود بانی آن بوده است، اقدام نماید.
واشنگتن ماه هاست که برای پیشگیری از آخر ممنوعیت تسلیحاتی ایران با کشورهای همفکر خود مشغول رایزنی است و کارزارهای دیپلماتیک را در پایتخت های منطقه پیگیری کرده است. اعضای باقی مانده برجام بخصوص روسیه و چین با قطعنامه پیشنهادی آمریکا که در تضاد کامل قطعنامه ۲۲۳۱ است، مخالفت کرده اند.منبع:

1399/04/10
23:52:44
5.0 / 5
2287
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
محفل