ایوبی:

مقامات جهان به پروتكلهای چندهزار ساله نوروز برگردند

مقامات جهان به پروتكلهای چندهزار ساله نوروز برگردند

به گزارش محفل دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران با اعلان اینکه نوروز چاره و درمان دردهای کهنه، اضطراب ها و خشونت ها و اختتام قهر و سرآغاز دوستی هاست، اظهار داشت: مقامات جهان به پروتکلهای چندهزار ساله نوروز برگردند.به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو-ایران، مراسم جشن نوروز ۱۴۰۰ عصر روز دوشنبه (۲۵ اسفند۹۹) با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران، سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پیروز حناچی شهردار تهران و تعدادی از سفیران کشورهای خارجی در تهران، اهالی فرهنگ و هنر و رسانه در محوطه باز ساختمان وزارت امور خارجه انجام شد.

حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران در این مراسم با تاکید بر امید و آرزومندی در ایام سخت گفت: باید فریاد بزنیم زنده باد زندگی؛ مایه سرور و خوشوقتی است که امروز در میدان مشق این مکان زیبا و به نام نوروز و بهار دور هم جمع شده ایم. در جایی که نیاکان ما صد سال پیش و اتفاقا آنها هم در اوج بیماری همه گیر آنفولانزای اسپانیایی، آخرین نوروز قرن را برپا کردند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران اضافه کرد: یکصد سال پیش همین روزها در این میدان و در این خیابان غوغایی بود. کابوس مرگ بر جهان حکم می راند. اما در سال ۱۳۰۰ شکوه نوروز بر اهریمن ناامیدی پیروز شد و در همین میدان مشق در اوج جنگ و قحطی و گرسنگی، صدای آواز سرنا وکرنا و ساز و دهل و شور پیک های نوروزی امید را و زندگی را و آمدن بهار را مژده می داد.

ایوبی افزود: نیاکان ما صدسال پیش در کوچه و بازار می خواندند که «ای سال برنگردی/ دکانا را تخته کردی/ زنا را شلخته کردی/ ای سال برنگردی» و اینک بعد از صد سال باز هم مردم ایران با ویروس کشنده تحریم، خشونت داعش، آنفولانزای تعصب و جاهلیت و کرونای انگلیسی دست و پنجه نرم می کنند. ما هم مانند نیاکانمان روزگار سختی را می گذارنیم. شاید زبان حال ما هم همان شعر باشد، اما نه، ما پر از امید و آرزوهای بلند پر هستیم و چرا مالامال از امید به فردا نباشیم.

بردباری و صبوری راه و رسم مردمان جهان نوروز است

ایوبی اشاره کرد: هنگامی که تیمارگران عشق را در بیمارستان ها و درمانگاه هایمان می بینیم آنها که با همه وجودشان این سروده حضرت مولانا را نجوا کردند «طبیبان فصیحیم که شاگرد مسیحیم / بسی مرده گرفتیم در او روح دمیدیم / طبیبان الهیم ز کس مزد نخواهیم / که ما پاک روانیم نه طماع و پلیدیم» چرا از آرزوهای بلند پر نباشیم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران اضافه کرد: هنگامی که یک جهان بخششِ بی منتِ داراها و رفتار کریمانه و متمدنانه ضعیفان و ندارها را می بینیم. بردباری و صبوری راه و رسم مردمان جهان نوروز است. آنها آموخته اند که در اوج سرما و سختی امید را و گرما را و بهار را نجوا کنند که « در نومیدی بسی امید است / اختتام شب سیه سفید است / گر صبر کنی به صبر بی گمان / دولت به تو آید اندک اندک »؛ آری در این روزهای سخت، هنرمندان با ساز و آوازشان و مومنان با دعا و نمازشان پیک امید و شادمانی شدند.

زنده باد نوروز زنده باد زندگی و شادی

ایوبی اضافه کرد: ما هم در کمیسیون ملی یونسکو از اولین روز هجوم اهریمن کووید ۱۹ سازهایمان را کوک کرده ایم و امروز با طبل و شیپور با سرنا و کرنا و با نقاره هامان آمده ایم تا فریاد زنیم زنده باد نوروز و زنده باد زندگی و زنده باد شادی و طرب؛ مردمان سرزمین خورشید این روزها خانه هایشان را از گرد و غبار می تکانند و دل هایشان را از تیرگی و زنگار می شویند. نوروز چون آب زلال می آید و تیرگی ها و قهرها و کینه ها را هر سال می شوید و می برد. نوروز یعنی اختتام قهر و سرآغاز دوستی ها.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران خطاب به مقامات ایران و سفیران جهان نوروز در ایران اظهار داشت: امروز زنده کردن آیین های نوروزی تنها سفر به گذشته و پاسداشت آیین نیاکانمان نیست. امروز نوروز یک چاره است. یک درمان است. درمان دردهای کهنه، درمان اضطراب ها و آشفتگی ها، درمان ترس ها و خشونت و درمان بیماریهای برخاسته از دل های پر از زنگار است.

وی گفت: نیاکانمان به ما آموخته اند در آستانه سال نو ذهنمان و جانمان را از آرزوی های بالابلند پر نماییم، دیدن چهره تمام نوروزی و پر از شکوفه های لبخند دکتر ظریف به من جرات می دهد یکی از آرزوهایم را به صدای بلند در میدان مشق در مقابل سفیران جهان نوروز مشق کنم؛ البته آرزو بر جوانان عیب نیست.

مقامات جهان به پروتکلهای چندهزار ساله نوروز برگردند

ایوبی اضافه کرد: آرزو می کنم مقامات بلندپایه جهان نوروز چند روزی از سال نو را بین خود «پروتکل بس» اعلام کنند. تنها چند روز عید نوروز، همه کنوانسیون هایی را که بر ویرانه های جنگ های جهانی روییده اند کنار بگذارند. چه می شود اگر مقامات بلند پایه جهان نوروز تنها چند روز به پروتکلهای چند هزار ساله نیاکانمان برگردند، پروتکلهای روییده در گلزار دوستی، پروتکلهای برآمده از جان های بی غبار و آینه های بی زنگار را اجرا کنند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران اضافه کرد: مقامات بلند پایه دوازده کشور نوروزی همانند همه مردم در شروع سال ساده و بی هیچ تکلف و تشریفاتی به دیدار هم بروند؛ مردم ببینند که رهبرانشان همانند آنها در شروع سال نو با هم پیمان مهر ودوستی را تجدید می کنند و چه صحنه های زیبایی که در جهان نوروز آفریده خواهد شد.

وی خطاب به وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: آقای دکتر ظریف شما از همین تهران شروع کنید و سرزده و بی هیچ تکلفی دید و بازدید عید با سفیران کشورهای مختلف خصوصاً سفیران نوروزی راه بیاندازید شاید این کار شما مقدمه ای برای تحقق آن آرزو باشد. «تو مگو همه به جنگ اند و ز صلح من چه آید/ تو یکی نه ای هزاری تو چراغ خود برافروز»رونمایی از تمبر نوروز و اعطای نشان عالی نوروز به رئیس ایکوم ایران

در این مراسم محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، علی اصغر مونسان وزیر میراث، گردشگری و صنایع دستی سخنرانی کردند.

همیچنین در ادامه این مراسم حاضران از نمایشگاه تمبرهای کشورهای نوروزی بازدید کرده و در ادامه از تمبر نوروز رونمایی گردید.

برپایی سفره های کشورهای نوروزی (افغانستان، ترکمنستان، هند، ارمنستان، پاکستان و آذربایجان) و بازنمایی آیین های کشورها و اقوام نوروزی، اجرای خوان های نوروزی (هفت سین، بلوچ، کرد، ترکمن، آذری، خراسان و قشقایی)، اجرای آیین هایی همچون تکم چی، اسب چوبی، نوروزخوانی، حاجی فیروز، کرد، بلوچ و ترکمن، پرده خوانی نوروز، اجرای موسیقی عاشیقی توسط استاد شهبازی از دیگر بخش های این برنامه بود.

در این مراسم همین طور نشان عالی نوروز کمیسیون ملی یونسکو-ایران به دکتر سید احمد محیط طباطبایی رئیس ایکوم و رئیس کمیسیون حافظه جهانی اهدا شد. همین طور دیپلم افتخار کمیسیون ملی یونسکو-ایران به شاه منصور شاه میرزا کارشناس فرهنگی تاجیکستان در موسسه فرهنگی اکو اهدا شد.

در اختتام این مراسم، برنامه ویدئومپینگ نوروز توسط کمیسیون ملی یونسکو در ایران به کارگردانی امیررضا سالاری، روی عمارت قزاقخانه، واقع در میدان مشق برگزار و نمادهای فرهنگی۱۲ کشور عضو کنوانسیون جهانی نوروز، ثبت شده در سازمان یونسکو، به معرض نمایش گذاشته شد.منبع:

1399/12/26
13:25:08
0.0 / 5
1522
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان محفل
محفل