دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام:

استان های زاگرس نشین عقب افتادگی مفرطی دارند

استان های زاگرس نشین عقب افتادگی مفرطی دارند

به گزارش محفل لرستان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: استان های زاگرس نشین عقب افتادگی مفرطی دارند.


محسن رضایی در جلسه بررسی ایجاد منطقه ویژه اقتصادی خرم آباد که ۱۷ اسفندماه برگزار شد، اظهار نمود: ما امروز در کشور به دنبال تدوین سیاست های کلی برنامه هفتم نظام هستیم و یکی از دلیلهای سفر من به استان لرستان این است که دیگر نمی خواهیم در اتاق های در بسته در تهران بفهمیم مشکل چیست و نمی خواهیم فقط با آمار و گزارش هایی که باواسطه ها تهیه می شود سیاست های کلی را تدوین نماییم.
وی ضمن اشاره به بی توجهی عمیق به لرستان، اشاره کرد: از روز گذشته که وارد لرستان شده ام مسائل زیادی را شنیده ام که باید برای آن فکری کرد برای اینکه استان حقیقتاً مورد یک بی توجهی عمیق قرار گرفته است.
رضایی تصریح کرد: البته این به آن معنا نیست که دولت مردان سطح عالی نخواسته اند کاری انجام دهند. بلکه وضعیت اداری، بودجه بندی و برنامه ریزی در کشور به شکلی است که اول به تهران و بعد به چندین استان و سپس به سایر استانها توجه می شود.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: استان های زاگرس نشین عقب افتادگی مفرطی دارند که به دنبال یک فکر اساسی برای آنها هستیم.
وی درباب ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در خرم آباد، بیان کرد: موضوعات مطرح شده در این نشست در شورای برنامه ریزی جمع بندی و جهت استفاده در سیاست های کلی برنامه هفتم به مرکز ارسال شود.
رضایی افزود: در پیشرفت استان لرستان دو نوع فرصت باید در نظر گرفته شود یکی فرصت های ملی و دیگری فرصت های محلی و بومی است.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار نمود: لرستان از نظر موقعیت جغرافیایی و پدافند غیرعامل می تواند یک بارانداز مناسب برای بندرها جنوب باشد که این یک فرصت ملی مناسب برای استان است.
رضایی با اشاره به اینکه در لرستان تنها نمی توان از فرصت های ملی بهره جست بر لزوم استفاده از فرصت های بومی نظیر توسعه دامپروری و کشاورزی، تولید گیاهان دارویی و... تاکید کرد.
وی اشاره کرد: اساس ارزش آفرینی فرصت ها هستند برای اینکه ارزش آفرینی و تولید ثروت از فرصت آغاز می شود و باید فرصت های منطقه ای لرستان کشف شود.
رضایی ضمن اشاره به لزوم هدفمند بودن صنعت در کشور تصریح کرد: متأسفانه صنعت در کشور هدفمند نیست بعنوان مثال کشاورزی ما باید با صنعت آمیخته باشد و لازم است صنعت کشاورزی را جزئی از کشاورزی محسوب کرد تا زنجیره ارزش آن بطور کامل دیده شود.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: لزوم تدوین یک برنامه مشخص و هدفمند در جهت توسعه و سرمایه گذاری پایدار در جهت رفع فقر ضروری بوده و لازم است صنایع متناسب با زندگی مردم و فرصت های بومی و ملی طراحی شده تا باتوجه به آماده بودن زیرساخت ها و با هدف افزایش تولید و گسترش میزان صادرات اقدام گردد.
وی ادامه داد: در تصویب این طرح نهایت تلاش خودرا انجام داده تا این هدیه را برای مردم استان لرستان داشته باشیم.
منبع:

1399/12/18
11:22:04
0.0 / 5
1290
تگهای خبر: اقتصاد , تصویب , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
محفل