معاون اجتماعی قوه قضاییه تاكید كرد

تبلیغات سریع در ارزیابی صلاحیت كاندیداها مد نظر قرار می گیرد

تبلیغات سریع در ارزیابی صلاحیت كاندیداها مد نظر قرار می گیرد

محفل: معاون اجتماعی قوه قضائیه اصرار کرد که کاندیداهای احتمالی انتخابات 1400، مراقب تبلیغات سریع انتخاباتی خود باشند، برای اینکه همه گزارشات مربوط به تخلفات مورد رصد قرار گرفته، در پوشه های مربوط نگهداری شده و در ارزیابی صلاحیت نامزدهای احتمالی آینده مدنظر قرار خواهد گرفت.


به گزارش محفل به نقل از معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضائیه، در امتداد اجرای بخشنامه صادره رئیس قوه قضائیه، نخستین جلسه ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی کشور که به ریاست حجت الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور و با حضور اعضای اصلی انجام شد.
در این نشست جرائم و تخلفات انتخابات ۱۴۰۰ احصاء و بر ضرورت پیش گیری از جرائم و تخلفات اولویتی تاکید شد.
محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضائیه در این نشست با اشاره به جرائم انتخاباتی در این دوره از انتخابات، اشاره کرد: سوءاستفاده از اموال عمومی و بیت المال به له یا مقابل کاندیداها، سوءاستفاده از مقام و موقعیت شامل لشکری و کشوری به له یا مقابل کاندیداها تخریب چهره و وجهه کاندیداها توسط یکدیگر، تخریب چهره و وجهه نظام و سیاه نمایی از دستاوردهای مهم نظام، سوءاستفاده و بهره گیری ابزاری از اقوام، فرق و مذاهب در جهت اهداف انتخاباتی و همین طور تبلیغات سریع انتخاباتی بعنوان مهم ترین جرائم انتخاباتی در این دوره از انتخابات تعیین شده است.
وی ادامه داد: ستادهای پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی در سه سطح ملی، استانی و شهرستانی در چهاردوره گذشته دارای کارهای مؤثری بوده و در این دوره از انتخابات نیز مطابق بخشنامه ریاست قوه قضائیه کارهای خودرا آغاز نموده اند.
الفت اشاره کرد: برگزاری انتخابات سالم، امن، ایجاد فضای رقابتی سالم و ایجاد شور و نشاط انتخاباتی همچون اهداف راهبردی نظام جمهوری اسلامی ایران بوده که ستادهای مذکور نیز در جهت اجرای راهبردهای مذکور متناسب با شرح وظایف و اختیارات محوله اقدام خواهدنمود.
وی ادامه داد: قوه قضائیه مصمم است تا ضمن پیش گیری از جرائم و تخلافات اولویتی ذکر شده در صورت تداوم آن با افراد در هر سطحی برخورد کند.
معاون اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضائیه اشاره کرد: در جهت اجرای منویات رئیس قوه قضائیه راهبرد اصلی ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی مبتنی بر توجیه و ارشاد، هشدار و انذار و سپس برخورد و مقابله با عوامل و عناصر مختلف در این عرصه بشمار می رود.
وی افزود: توجیه و ارشاد و انذار تشکل ها، احزاب، گروه ها، ستادهای تبلیغاتی، اشخاص حقیقی و حقوقی اطلاع رسانی، تشریح و توضیح مفاد قانون و جرائم و مجازات های قانونی بوسیله رسانه های جمعی با هدف ارتقای آگاهی های عمومی بعنوان مهم ترین راهبردهای پیش گیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی در این دوره از انتخابات تعیین شده است.
الفت تصریح کرد: رؤسای کل دادگستری استانها موظف شده اند تا شعبی از دادگاه ها و دادسراهای حوزه قضایی تحت تصدی خودرا بمنظور رسیدگی خارج از نوبت به جرائم انتخاباتی اختصاص دهند.
دبیر ستاد مرکزی پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی عنوان کرد: جهت پیش گیری از جرائم و تخلفات مربوط به تبلیغات سریع انتخاباتی کمیته ای با عضویت نمایندگان دستگاه های امنیتی و انتظامی و نماینده شورای نگهبان تشکیل شده و نسبت به رصد و پایش این قبیل کارهای سریع انتخاباتی اقدام می کند.
وی ادامه داد: همه اخبار و گزارشات مربوط به تخلفات تبلیغات سریع انتخاباتی بوسیله سامانه های هوشمند همچون سامانه جامع اطلاعات مردمی(سجام) و سایر مکانیزم های طراحی شده دریافت خواهند شد.
الفت ضمن هشدار به کاندیداهای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ در حوزه انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و میان دوره ای خبرگان رهبری اظهار داشت: کاندیداهای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰، مراقب تبلیغات سریع انتخاباتی خود باشند، برای اینکه همه اخبار و گزارشات مربوط به این قبیل فعالیت ها و تخلفات مورد رصد قرار گرفته، در پوشه های مربوط نگهداری شده و در ارزیابی صلاحیت نامزدهای احتمالی آینده(در تأیید و یا رد صلاحیت آنان) مدنظر قرار خواهد گرفت.
وی افزود: تلاش ستادها در سه سطح ملی، استانی و شهرستانی بر این امر استوار است که ابتدا نسبت به توجیه، ارشاد، هشدار و انذار به کسانی که احیانا مرتکب این قبیل تخلفات می شوند، اقدام نمایند.
الفت در آخر اظهار داشت: در صورت تداوم رفتار غیرقانونی آنان برخورد لازم قانونی با آنها صورت خواهد گرفت؛ پس توجه به این نکته بسیار مهمست که افراد از تبلیغات سریع انتخاباتی جدا پرهیز کنند.
منبع:

1399/12/14
12:56:39
0.0 / 5
1494
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
محفل