نشریه آلمانی:

امید به بهبود وضعیت اقتصادی ایران افزایش یافته است

امید به بهبود وضعیت اقتصادی ایران افزایش یافته است

به گزارش محفل نشریه ˮهاندلز بلاتˮ آلمان نوشت: با تغییر رویکرد آمریکا به برجام، امیدها به بهبود وضعیت اقتصادی ایران افزایش یافته است.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، یک ماه بعد از روی کار آمدن «جو بایدن» در آمریکا و شنیده شدن زمزمه های پیوستن مجدد واشنگتن به توافق هسته ای ایران، امیدها به بهبود وضعیت اقتصادی ایران و بازگشت سرمایه گذاران خارجی به این کشور افزایش یافته است.
نشریه "هاندلزبلات" آلمان در مطلبی ضمن اشاره به علاقمندی کشورهای اروپایی همچون آلمان به بهبود وضعیت اقتصادی در ایران نوشت: تحریم نفتی، تورم، سقوط ارزش پول ملی و غیره، این ها بحران هایی هستند که ایران طی سالهای گذشته با آنها دست به گریبان بوده، اما بعد از تغییر قدرت در ایالات متحده آمریکا بار دیگر اقتصاد این کشور به آینده امیدوار شده است.
این نشریه در بخشی از مطلب خود به سخنان «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران پرداخت که وی در آن ابراز امیدواری کرد ایران بتواند در آینده نزدیک چهار میلیون بشکه نفت صادر کند. این سخنان گویای این حقیقت است که ایران امیدوار است. این میزان صادرات می تواند نمادی برای بازسازی کشور و بهبود اوضاع بیشتر از همه برای جوانان این کشور باشد.
به نوشته هاندلزبلات، هیچ کشوری در دنیا به اندازه ایران مخاطب «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری پیشین آمریکا در دوران چهارساله اش نبوده است. همانطور که ترامپ بارها گفت، ایران تحت «شدیدترین تحریم های تمام دوران ها» قرار گرفت. دورانی که ایران تنها قادر به فروش نیم میلیون بشکه نفت بود. با این وجود این فشارها ضد ایران با شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا به پایان رسید.
پس از به قدرت رسیدن بایدن در آمریکا طرف های اروپایی خواستار تسریع روند بازگشت این کشور به توافق هسته ای شده اند. در همین رابطه «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته ضمن اشاره به اهمیت توافق هسته ای ایران، مهم ترین و فوری ترین زمینه همکاری اتحادیه اروپا و آمریکا پس از روی کارآمدن دولت جو بایدن را کوشش برای بازگرداندن این توافق به مسیر قبل دانست.
از سوی دیگر «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شب گذشته با اذعان به این که برجام بر اساس درستی شروع شده است، اظهار داشت: بر همین مبنا هم ما با متحدانمان در ۱+۵، متحدان منطقه ای و اعضای اصلی کنگره در حال رایزنی هستیم. ما گفتیم که مایلیم با ایرانیان در چارچوب ۱+۵ دیدار نماییم.
در پاسخ به این سخنان حسن روحانی امروز در جلسه هیات دولت اظهار داشت: دولت جدید آمریکا عملیات تروریستی اقتصادی را فورا متوقف نماید، آن وقت می شود مذاکره کرد. در برجام صحبت می نماییم ولی بر برجام صحبت نمی نماییم. اضافه کردن دو ماده ممکن نیست ولی شرط همه این ها، آخر تروریسم و فشار است.
رئیس جمهوری ایران همینطور هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید جمهوری اسلواکی در تهران، ضمن اشاره به اینکه شرایط برای همکاریهای بین المللی جمهوری اسلامی ایران با گذشته تفاوت کرده است، اظهار داشت: شرکتهای خصوصی دو کشور می توانند پیشگام گسترش روابط و همکاریهای مشترک در عرصه های مختلف باشند.منبع:

1399/12/07
23:58:03
0.0 / 5
1179
تگهای خبر: اقتصاد , انتخابات , دولت , قم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
محفل