روسیه:

امیدواریم توقف اجرای پروتكل الحاقی از طرف ایران طولانی نشود

امیدواریم توقف اجرای پروتكل الحاقی از طرف ایران طولانی نشود

محفل: نماینده روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین پایتخت اتریش ابراز امیدواری کرد که توقف اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران طولانی نشود.


به گزارش بامدادان چهارشنبه ایرنا، «میخائیل اولیانوف» در پیام توییتری نوشت: طبق قانون ملی، ایران امروز (سه شنبه) اجرای پروتکل الحاقی را به حالت تعلیق درآورد.
اولیانوف در ادامه نوشت: امیدواریم که تعلیق (اجرای پروتکل الحاقی) طولانی نباشد و استفاده موقت از این ابزار مهم بزودی در قالب کوشش های سیاسی برای بازگرداندن اجرای کامل توافقه هسته ای (برجام) از سر گرفته شود.
جمهوری اسلامی ایران از روز سه شنبه در قالب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، اقدامات داوطلبانه تحت برجام را متوقف کرد.
کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین دوشنبه هفته گذشته نامه ایران دراین زمینه را به مدیر کل آژانس تسلیم کرد.
به گفته او، این اقدام در اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران و در امتداد حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام و به سبب عدم پایبندی طرف های مقابل به تعهدات خود در جهت رفع تحریم های غیرقانونی، صورت گرفته و از آژانس خواسته شده تا در اسرع وقت اقدامات لازم را برای اجرای درخواست های ایران جهت توقف اقدامات مختلف داوطلبانه، شامل اجرای پروتکل الحاقی، به عمل آورد.
این دیپلمات ارشد کشورمان اشاره کرد که از این پس، همکاریهای ایران و آژانس فقط برمبنای تعهدات پادمانی ادامه خواهد یافت تا زمانی که با لغو تحریم ها به صورت عملی و ملموس، زمینه برای بازگشت ایران به اجرای دوباره این اقدامات فراهم شود.
در همین پیوند رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه در تهران با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه کشورمان پیرامون آخرین تحولات برجام گفت و گو کرد. این دیدارها منجر به صدور اطلاعیه ای مشترک بین ایران و آژانس شد که برمبنای آن کارهای ضروری نظارت و راستی آزمایی آژانس تا سه ماه ادامه در ایران پیدا کند.



منبع:

1399/12/06
13:59:24
0.0 / 5
1211
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
محفل