حضرت آیت الله خامنه ای:

حد غنی سازی ایران متناسب با نیاز كشور ممكنست به ۶۰درصد هم برسد

حد غنی سازی ایران متناسب با نیاز كشور ممكنست به ۶۰درصد هم برسد

به گزارش محفل رهبر معظم انقلاب تاکید کردند: حد غنی سازی ایران 20درصد نیست متناسب با نیاز کشور ممکنست به 60درصد هم برسد


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (دوشنبه) در دیدار رئیس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، منظومه مفاهیم معرفتی و ارزشی اسلام را نرم افزارِ ساختار نظام اسلامی دانستند و با اشاره به لزوم روزآمد شدن این نرم افزار متناسب با گسترش دامنه کارهای نظام اسلامی و بروز چالش های جدید گفتند: یکی از وظایف مهم فضلا و متفکرین، تقویت مبانی فکری نظام اسلامی بمنظور عملیاتی کردن مفاهیم دینی مورد نیاز جامعه است.
حضرت آیت الله خامنه ای همین طور ادبیات روزهای اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی در مورد ایران، ادبیاتی مستکبرانه، طلبکارانه و غیر منصفانه دانستند و گفتند: نتیجه این ادبیات جز منفورتر شدن آنها نزد ملت ایران نخواهد بود. ضمن آنکه جمهوری اسلامی از مواضع منطقی خود در موضوع هسته ای کوتاه نخواهد آمد و برمبنای مصلحت و نیاز کشور تا آنجا که لازم باشد، حتی تا غنی سازی ۶۰ درصد پیش خواهد رفت.
حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای سخنانشان ضمن تبریک میلاد حضرت جوادالائمه و حضرت امیرمؤمنان و با گرامی داشت چند عضو فقید مجلس خبرگان، یکی از نیازهای مهم جوامع اسلامی را عملیاتی کردن مفاهیم دینی برشمردند و گفتند: در هر مقطعی که این مفاهیم عملیاتی شد، برای کشور و ملت و آبروی جمهوری اسلامی، باارزش بود و هرجا که غفلت کردیم از برکات آن محروم شدیم.
ایشان افزودند: امام بزرگوار با حضور در صحنه و تبیین مفاهیمی همچون توکل، تکلیف، ایثار، جهاد و شهادت، آنها را در جامعه و زندگی مردم رایج کردند و نتیجه آن، پیروزی ملت ایران در یک جنگ هشت ساله ی بین المللی بود.
ایجاد نهضت اسلامی، نظریه پردازی برای ساختار نظام و گسترش دادن دین به عرصه های اجتماعی و اداره کشور به وسیله امام خمینی(ره) از دیگر نمونه هایی بود که رهبر انقلاب اسلامی به آنها اشاره کردند و گفتند: نمونه جدید این موضوع، عملیاتی شدن مفهوم والای مواسات به وسیله مردم و جوانان و دستگاههای دولتی و نهادهای انقلابی و شکل گیری نهضت بزرگ کمک مؤمنانه در وضعیت کرونائی بود که گره های زیادی را باز کرد.
ایشان روزآمد کردن نرم افزارِ نظام اسلامی را وظیفه فضلای صاحب نظر دانستند و گفتند: البته این به روزرسانی به مفهوم دستکاری در منظومه مفاهیم دینی نیست بلکه به مفهوم کشف حقایق متناسب با نیازهای داخلی و بین المللیِ نظام اسلامی است.
رهبر انقلاب اسلامی به چند نمونه متناسب با مسائل روز اشاره کردند و افزودند: بعنوان مثال هنگامی که نظام اسلامی با فشارهای شرطی دشمن مواجه می شود و او برداشتن تحریم ها را منوط به یک یا چند شرط می کند که انجام آنها ممکنست به شدت گمراه کننده و هلاک کننده باشد، نظام اسلامی چه باید بکند؟
حضرت آیت الله خامنه ای در پاسخ به این پرسش تاکید کردند: در چنین شرایطی باید مفهوم دینی استقامت و صبر، تبدیل به یک حرکت جمعی در جامعه شود، آن هم در شرایطی که مردم با مشکلاتی مواجهند که قسمتی از آنها ناشی از فشارهای دشمن است.
ایشان ترویج مفاهیمی همچون توکل به خدا و اعتماد به وعده الهی در مواجهه با جبهه دشمن و یا تبیین این مساله را که خداوند بطور قطع در مقابل بی عملی و بی توجهی مسئولان واکنش تند خواهد داشت، از دیگر نمونه های مورد نیاز جامعه برشمردند و افزودند: تغذیه عقبه فکری نظام اسلامی و به روزرسانی نرم افزار آنرا باید فضلا و متفکرین صاحب صلاحیتی به عهده بگیرند که از جمود فکری و تحجر، و همین طور از افکار التقاطی به دور باشند.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دوم سخنانشان به مسئله هسته ای پرداختند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به قانون مصوب مجلس درباب کاهش تعهدات برجامی، گفتند: مجلس قانونی را تصویب و دولت هم از آن استقبال کرد و تا روز گذشته نیز کارهایی را که باید انجام می شد، انجام دادند و ان شاء الله فردا نیز یک مورد دیگر از این قانون صورت خواهد گرفت.
ایشان با اشاره با اختلاف برداشتی که مجلس از کار دولت دارد، افزودند: این اختلاف نظرها قابل حل است و باید دو طرف، قضیه را با همکاری یکدیگر حل کنند و نباید اختلاف ها رها و یا تشدید شود که نشان دهنده دوصدایی باشد.
رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: دولت خودرا موظف به عمل به قانون می داند و باید به این قانون که قانون خوبی است، به دقت عمل شود.
حضرت آیت الله خامنه ای ادبیات آمریکا و سه کشور اروپایی در قبال کاهش تعهدات برجامی ایران را مستکبرانه، طلبکارانه و غیرمنصفانه و ادبیاتی غلط خواندند و گفتند: جمهوری اسلامی از روز اول و تا مدت طولانی، برمبنای تعالیم اسلام به تعهدات خود عمل کرد اما طرفی که از روز اول به تعهدات خود عمل نکرد همین چهار کشور بودند، بدین سبب آنها باید مورد عتاب و خطاب و بازخواست قرار گیرند.
ایشان افزودند: وقتی آمریکا از برجام خارج شد و دیگران هم با او همراهی کردند، دستور قرآن این است که تو هم تعهد را رها کن که با این وجود باز هم دولت محترم ما تعهدات را رها نکرد و به تدریج قسمتی از آنها را کم کرد که البته این موارد نیز در صورت عمل کردن آنها به وظایف شان قابل برگشت است.
رهبر انقلاب اسلامی نتیجه ادبیات استکباری را افزایش نفرت مردم ایران از غربی ها دانستند.
ایشان گفتند: در این میان آن دلقک صهیونیست بین المللی دائم می گوید ما نمی گذاریم ایران به سلاح هسته ای برسد، در صورتیکه باید به وی گفت اگر جمهوری اسلامی تصمیم به دستیابی به سلاح هسته ای داشت، او و بزرگ تر از او هم نمی توانستند مانع شوند.
حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کردند: آنچه مانع جمهوری اسلامی برای ساخت سلاح هسته ای است، فکر و مبانی اسلامی است که ساخت هر سلاحی شامل هسته ای یا شیمیایی را که سبب کشتار مردم عادی می شود، ممنوع می داند.
ایشان با یادآوری قتل عام ۲۲۰ هزار نفر در بمباران اتمی آمریکا و همین طور محاصره مردم مظلوم یمن و بمباران بازار و بیمارستان و مدرسه بوسیله جنگنده های ساخت غربی ها، گفتند: کشتار غیرنظامیان و مردم بی گناه روش آمریکایی ها و غربی ها است و جمهوری اسلامی این روش را قبول ندارد و به همین دلیل به سلاح هسته ای فکر هم نمی کند.
رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: اما ما برای کسب توانایی های هسته ای متناسب با نیازهای کشور مصمم هستیم و به همین علت، حد غنی سازی ایران ۲۰ درصد نخواهد بود و تا هرجا که لازم و نیاز کشور باشد اقدام خواهدنمود مثلاً برای پیشران هسته ای یا کارهای دیگر ممکنست غنی سازی را به ۶۰ درصد هم برسانیم.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: البته یک قرارداد چندساله ای گذاشته شده که اگر آنها عمل کنند ما هم تا همان چند سال عمل خواهیم کرد اما غربی ها به خوبی می دانند که ما به دنبال سلاح هسته ای نیستیم.
رهبر انقلاب اسلامی خاطر نشان کردند: موضوع سلاح هسته ای بهانه است، آنها حتی با دستیابی ما به سلاح های متعارف هم مخالفند چون می خواهند مؤلفه های قدرت را از ایران بگیرند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به این واقعیت که نیروگاههای هسته ای با تامین انرژی سالم تر، تمیزتر و ارزان تر یکی از با اهمیت ترین منابع انرژی در آینده نه چندان دور خواهند شد، نیاز کشور به غنی سازی را یک امر مسلّم خواندند و گفتند: غنی سازی را نمی گردد آن روز آغاز کرد بلکه باید از امروز برای نیاز آن زمان آماده شد.
ایشان افزودند: غربی ها می خواهند در روزی که ایران به انرژی هسته ای نیاز پیدا می کند، محتاج آنها باشد و آنها این نیاز ما را وسیله ای برای تحمیل، زورگویی و باج خواهی های خود قرار دهند.
رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: جمهوری اسلامی در قضیه هسته ای نیز همانند سایر قضایا عقب نشینی نخواهد کرد و در راه آنچه که مصلحت و نیاز امروز و فردای کشور است، با قدرت پیش خواهد رفت.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آیت الله جنتی رئیس مجلس خبرگان و حجت الاسلام والمسلمین رئیسی نایب رییس دوم این مجلس گزارشی از اجلاسیه خبرگان و مسائل مورد تاکید در آن، و همین طور جزئیاتی از اصلاحات موادی از بخشنامه انتخابات مجلس خبرگان رهبری بیان نمودند.
منبع:

1399/12/05
13:44:24
0.0 / 5
1227
تگهای خبر: انتخابات , تصویب , دولت , رهبری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
محفل