عراقچی:

اقدام ایران در پنجم اسفند به منزله خروج از برجام نیست

اقدام ایران در پنجم اسفند به منزله خروج از برجام نیست

به گزارش محفل سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تاکید براین که هیچکس نمی تواند حسن نیت ایران در برجام را زیر سوال ببرد، تصریح کرد: اقدام ایران در پنجم اسفند به منزله خروج از برجام نیست


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، عراقچی شنبه شب و در آستانه اولتیماتوم کاستن تعهدات ایران در برابر برجام با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به بررسی آخرین وضعیت برجام پرداخت و اظهار داشت: ۱۵ گزارش آژانس پایبندی کامل جمهوری اسلامی ایران به برجام را تایید می کند که این شاهدی مستند و غیر قابل انکار این مدعا است.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه اضافه کرد: با هدف رسیدن به یک توافق و پایبندی به توافق وارد مذاکره شدیم، ایران به صورت کامل به تعهدات خود در برجام پایبند بود و عمل کرد، حتی زمانی که آمریکا از برجام خارج شد تا یک سال در برجام باقی ماندیم و هنوز هم باقی مانده ایم.
وی افزود: بایدن و تیم او پیش از این که انتخاب شوند یکی از شعارهای انتخاباتی آنها این بود که به خیلی از توافق های بین المللی برخواهند گشت، بنابراین از برجام هم اسم برده بودند.
عراقچی اشاره کرد: برجام یکی از دستاوردهای دموکرات ها است و بسیاری از آنها آن موقع جزو تیم مذاکرات بودند و الان هم در کنار بایدن حضور دارند، این ها کسانی هستند که برجام را خودشان مذاکره کرده بودند و در زمان آنها اتفاق افتاده بود و طبیعی است که انگیزه بازگشت به برجام در آنها وجود داشته باشد.
او افزود: این دیدگاه در بین آنها وجود داشت که سیاست فشار حداکثری موفق نبوده و آنها نتوانستند به اهداف خود برسند، ترامپ تصور می کرد اگر فشار را به حداکثر برساند می تواند به توافق بهتر از برجام برسد اما ناکام ماند، این سیاست به اهداف خود نرسید، آنها با این شعار و با این منطق وارد انتخابات شدند و در این رقابت به پیروزی رسیدند و پس از ورود به کاخ سفید مشخص شد کار به آن آسانی که تصور می کردند، نیست.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه اظهار داشت: رژیم صهیونیستی همواره از مخالفین برجام بوده است و در منطقه، کشورهای دیگری هم بودند که مخالف برجام بودند. بایدن برای مذاکره با ایران در چارچوب ۱+۵ اعلام آمادگی کرد و بنظر می رسد هنوز نتوانسته اند به تنش های داخلی خود فائق بیایند.
وی در ادامه با تاکید براین که در اهداف دولت دموکرات و جمهوری خواه هیچ فرقی نیست، اضافه کرد: آنها در مهار قدرت ایران هیچ تفاوتی با هم ندارند و دعوا بر سر شیوه های انجام این کار است. دولت فعلی آمریکا اعتقاد دارد شیوه دونالد ترامپ و فشار حداکثری کاری نکرده و نتوانسته آمریکا را به اهدافش در مقابل ایران برساند ولی در آن طرف تکرار می کنند تمدید دوره های برجام، منطقه و موشک و... باید به آقای بلینکن اظهار داشت که آیا فکر می کند چیزهایی که ایران زیر فشار حداکثری قبول نکرد، با سیاست مذاکراتی آقایان قبول می کند.
او افزود: جو بایدن جمعه شب اظهار داشت که ما با مذاکره با ایران از راه ۱+۵ بازمی گردیم، آیا تصور می کنند ما چیزهایی که تحت فشار حداکثری قبول نکردیم حالا با مذاکره قبول می نماییم. اگر می خواستیم به این خواسته های غیرقانونی و غیرمشروع آمریکا تن دهیم در دوران ترامپ چنین می کردیم. ترامپ آرزو داشت فقط یک عکس یادگاری با آقای روحانی بگیرد و توافق جدیدی با ما امضا کند. ما زیر بار نرفتیم و هم اکنون هم زیر بار نمی رویم. اگر آنها می خواهند برجام را نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد بپذیرند.
عراقچی درمورد مذاکره بر سر مسائل منطقه ای و موشکی اشاره کرد: ما به طور قطع قبول نخواهیم کرد و موضع ما کاملا روشن است. نه هم اکنون و نه بعدا به این مسائل نخواهیم پرداخت. توانمندی های دفاعی ما به هیچ وجه قابل مذاکره و مصالحه نیست. آماده ایم بدون کم و زیاد به اجرای کامل برجام بازگردیم به شرط این که اول آنها بازگردند. اگر قرار باشد در جلسات رسمی یا غیررسمی با حضور آمریکا و یا بدون حضور آمریکا گفتگو نماییم فقط درباره برجام است و درباره برجام پلاس و... هیچ مذاکره ای نخواهیم کرد.
کوتاهی و ناتوانی اروپایی
وی در ادامه با تاکید براین که ایران به صورت کامل به تعهدات خود پایبند بوده و عمل کرده است و حتی پس از خروج آمریکا یک سال در برجام باقی ماندیم و هنوز هم باقی مانده ایم، اضافه کرد: اروپا پس از خروج آمریکا وارد صحنه شد و از ما خواست در برجام بمانیم تا آنها نبودن آمریکا را جبران و راهکارهای عملی پیدا کنند.
او افزود: آن یک سالی که صبر کردیم فرصت دادن به اروپا برای عمل به تعهدات آنها و دیپلماسی بود. متاسفانه اروپا در عمل به تعهدات خود ناتوان بود، البته برخی دیدگاه ها وجود دارد که اساسا اراده نداشتند. پس از یک سال فرصت تمام شده بود و امکان ادامه مسیر وجود نداشت و ما برپایه حق خود در برجام مندرج در پارگراف های ۲۶ و ۳۶ از حق خود استفاده کردیم.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه اضافه کرد: ما تعهدات خویش را پله پله کاهش دادیم برای این که به دیپلماسی فرصت دهیم و به جایی رسیدیم که تمام تعهدات عملیاتی خود در برجام را کنار گذاشتیم و وارد قسمت نظارت ها نشدیم. هدف این بود که تعادلی که در برجام وجود داشت و در اثر خروج آمریکا به هم خورده بود برقرار کرده و متوازن سازیم.
وی اشاره کرد: ما از حق خود در برجام استفاده کردیم و اقدامات ما اقدام های جبرانی در مقابل اقدام های اروپا و آمریکا بود و همواره گفته ایم اقدام های ما برگشت پذیر است. اقدام های ایران برای فرصت دادن به دیپلماسی و جبران اقدامات آنها بود و منجر به از بین رفتن برجام نشده است.
عراقچی همینطور در مورد واکنش اروپایی ها به اقدام های جبرانی ایران و این که ما دیپلماسی را به خطر انداخته ام، اظهار داشت: اروپایی ها اصلا در جایگاهی نیستند که از این ادعاها داشته باشند و باوجود بیانیه ها و حرف ها در رسانه ها وقتی در جلسات خصوصی با آنها صحبت می نماییم، زبان آنها بسته است. ما یک سال به آنها فرصت دادیم و آنها نتوانستند نبودن آمریکا در برجام را جبران کنند و پس از آن فرصت های مکرر دادیم و آنها در موضعی نیستند که ادعا کنند ایران در اجرای برجام قصوری دارد.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه اضافه کرد: اگر در این چهار سال قبل هنوز برجام زنده است، به خاطر سیاست های ایران است و اروپایی ها سهمی ندارند الا سهمی که در شورای امنیت جلوی آمریکا برای اعمال اسنپ بک ایستادند. ما بودیم که در چهار سال قبل مدام به دیپلماسی فرصت دادیم.
وی همینطور با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: زمانی که به ان. پی. تی ملحق شدیم موافقتنامه پادمان را امضا کردیم و برپایه آن به آژانس دسترسی ها را می دهیم. در برجام قبول کردیم یکسری نظارت های بیشتر دهیم که از آن جمله قبول اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی بود. برپایه مصوبه مجلس این اقدام های فراتر و پروتکل الحاقی باید متوقف شود.
کاهش بازرسی ها
عراقچی اشاره کرد: این تعبیر که بازرسان باید از ایران بیرون بروند تعبیر درستی نیست و تنها میزان بازرسی های آنها کاهش پیدا می کند.
او افزود: حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد توان نظارتی آژانس در اثر اجرای مصوبه مجلس کاهش پیدا می کند. باوجود اختلاف نظر بین دولت و مجلس، دولت مجری قانون است و در اجرای قانون نمی تواند تعلل کند. در قدم اول غنی سازی ۲۰ درصد آغاز شد و در قدم دوم اجرای پروتکل الحاقی و نظارت های فراتر که در برجام بوده متوقف می شود.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه اظهار داشت: به نظر نمی آید تا پنجم اسفند ماه اقدامی در جهت لغو تحریم ها صورت بگیرد و ما اجرای پروتکل الحاقی را متوقف خواهیم کرد و این به معنای خروج از برجام نیست.
وی با تاکید براینکه توقف اجرای پروتکل الحاقی برگشت پذیر است، اضافه کرد: به محض اینکه خواسته های ما در برجام و خواسته های مجلس تامین گردد ما باردیگر بازخواهیم گشت و هم اجرای پروتکل الحاقی و هم نظارت ها و هم بقیه تعهدات را انجام می دهیم.
او با اشاره به این که پنجم اسفند ماه از برجام خارج نخواهیم شد و بازرسی ها هم متوقف نخواهد شد و توافق ایران و آژانس سر جای خود است، اظهار داشت: راه برای بازگشت طرف های مقابل باز و چاره مشکل از جانب ما بیان شده است و مقام های ما همچون رهبر معظم انقلاب به صراحت فرمودند برای ما عمل مهم می باشد و اگر آنها عمل کرده و ما راستی آزمایی نماییم، ما به تعهداتمان برمی گردیم.
حرکت مدبرانه
عراقچی در ادامه درباره اقدام های ایران در برجام اضافه کرد: ما در چند سال قبل هوشمندانه و مدبرانه حرکت کردیم. هم تعهداتمان را کاهش دادیم و هم برجام را در کلیت خود حفظ کردیم و اگر تعهدات را آنقدر کاهش می دادیم که برجام اهمیت خویش را برای طرف ها از دست می داد، برجام کلا از بین می رفت. برای ما برجام هم ارزش اقتصادی از بعد رفع تحریم ها داشته و هم ارزش راهبردی و سیاسی دارد. امکانات سیاسی و راهبردی برای ما کماکان وجود داشته است.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه ماندن در برجام به خاطر مزایای سیاسی و راهبردی آن بود، اظهار داشت: حالا که بایدن آمده، فرصتی وجود دارد که برجام احیا شود.
سفر گروسی
عراقچی در ادامه همینطور به سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران اشاره نمود و در این زمینه اضافه کرد: زمانی که پنجم اسفند ماه فرا برسد و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف شود، و با توقف این دو قسمت یعنی نظارت های بیشتر و پروتکل الحاقی، وضعیت جدیدی ایجاد خواهد شد.
او افزود: گروسی خودش اظهار علاقه کرد که به ایران بیاید که در این وضعیت نوع جدیدی از همکاری بین ایران و آژانس برقرار شود که همکاریهای ایران و آژانس کمترین صدمه را ببیند.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تاکید براینکه سفر گروسی هیچ ارتباطی به تصمیم ایران ندارد و این تصمیم اجرا خواهد شد، اظهار داشت: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده تا نظم جدیدی در روابط ایران و آژانس ایجاد شود.
اقدام امریکا، بیشتر از حرکت نمادین آمریکا
معاون سیاسی وزیر امور خارجه همینطور به اقدام اخیر آمریکا درمورد نوشتن نامه به رئیس شورای امنیت اشاره نمود و در این زمینه اضافه کرد: اقدامی که آمریکا در شورای امنیت انجام داد و نامه ای به رئیس این شورا نوشت و تمام نامه های قبلی دولت ترامپ را پس گرفت، درست است آثار عملیاتی در رفع تحریم ها ندارد ولی بیشتر از یک اقدام نمادین است.
وی به ارزش حقوقی و سیاسی اقدام آمریکا اشاره نمود، اظهار داشت: این که آمریکا رسما به اشتباه خود در ارتباط با برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ اقرار و آنرا مکتوب و عرضه کند و به شکلی توبه از اقدام های گذشته کند، ارزش سیاسی و حقوقی خویش را دارد اما وقتی به بحث تحریم ها می رسد ارزشی ندارد.
عراقچی با تاکید براین که ملاک برای ما رفع تحریم هاست، اضافه کرد: آمریکا نباید این کار را می کرد اما زمانی که این کار را کرد به شکلی توبه از سیاست غلط گذشته است، ولی برای ما تعهد برجامی آمریکا نیست و برای ما آنچه ملاک است رفع تحریم هاست.
وی اشاره کرد: اگر آمریکا اقدام های نمادین انجام می دهد، حداکثر می تواند انتظار اقدام های نمادین داشته باشد و وقتی می گوییم عمل در مقابل عمل، عمل آنها لغو تحریم و عمل ما بازگشت به تعهدات است.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه اشاره کرد: از نظر ما ملاک لغو تحریم هاست و اگر این اتفاق نیفتد که ظاهرا چنین است، اقدام پنجم اسفند ماه انجام و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف می شود.

لغو تحریم ها
عراقچی در تشریح تحریم هایی که باید لغو شوند، اظهار داشت: منظور تحریم هایی است که در برجام ذکر شده و باید برداشته شود و ترامپ باردیگر اعمال کرده و همینطور تحریم های جدیدی که ترامپ در چهار سال قبل اعمال کرد و همچنین تحریم هایی که طی چهار سال برچسب آنرا عوض کردند، باید برداشته شود که ما به نقطه ای برسیم که بگوییم خواسته ما در برجام تأمین شده و به شرایط سال ۲۰۱۵ برسیم.
وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که "آمریکا چه زمانی می تواند به برجام و جمع ۱+۵ بازگردد؟"، اضافه کرد: در ایام گذشته در ادبیات آمریکایی ها گاها به ۱+۵ اشاره شد و حتی بایدن در صحبت خود گفت ما آماده مذاکره با ایران در چارچوب ۱+۵ هستیم.
او افزود: آنچه خطیب زاده تذکر داد و درست بود، این که ما حالا چیزی به نام ۱+۵ نداریم و از ماه می سال ۲۰۱۸ که آمریکا از برجام خارج شده، وجود ندارد و الان ۱+۴ است و فعلا آمریکایی ها حق ندارند به مفهوم ۱+۵ اشاره کنند چون چنین قالبی وجود ندارد و اینکه آیا می توانند به این قالب بازگردند؟ بله می توانند به شرطی که تحریم ها را بردارند.
عراقچی با تاکید براین که بازگشت آمریکا به برجام بدون برداشتن تحریم ها موضوعیت ندارد، اظهار داشت: از نظر ما وقتی آمریکا باردیگر عضو برجام می شود و ۱+۴ زمانی به ۱+۵ تبدیل می شود که آمریکا تحریم های خویش را برداشته و ما به وضعیت پیش از خروج آمریکا از برجام بازگردیم.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه در ادامه همینطور درباره اظهارات جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم اضافه کرد: حالا بورل اعلام نموده آمادگی دارد از اعضای فعلی برجام یعنی ۱+۴ و ایران برای یک جلسه غیررسمی و از آمریکا بعنوان میهمان برای تدوین نقشه راه آینده دعوت کند چون با موضع ایران کاملا آشناست.
او افزود: حال ما، در حال بررسی این پیشنهاد بورل هستیم و با بقیه دوستان و شرکای خود مثل چین و روسیه در حال مشورت هستیم اما علی الاصول تصور می نماییم بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهداتش و لغو تحریم ها، به مذاکره ای نیاز ندارد.
عراقچی با تاکید براینکه ما به صورت اصولی احتیاج به گفتگو نداریم، اضافه کرد: امکان دارد برخی گفت وگوهای فنی و ترتیبات عملیاتی نیاز باشد و تشکیلات بورل می توانند ترتیبات آنرا بدهند ولی به صورت اصولی احتیاجی به گفتگو نیست.

بررسی پیشنهاد بورل
او اظهار داشت: با این وجود ما در حال بررسی پیشنهاد بورل هستیم و پس از بررسی، نظر خویش را اعلام می نماییم.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه در ادامه به ادعای اروپایی ها درمورد رفع تحریم های ایران اشاره نمود و اضافه کرد: آنان مدعی بودند که تحریم های اتحادیه اروپا و اروپایی ها متوقف گردید و در عمل هم همین بود اما ایران نمی توانست از امتیازات آن به خاطر غلبه سیستم آمریکا استفاده نماید.
عراقچی افزود: شرکتهای اروپایی با تحریم های اروپا مواجه نبودند ولی از جریمه آمریکا نگران بودند. بارها به آنان گفته ام باید فکری به حال نقض حاکمیت خود توسط آمریکا کنید.
او همینطور درباره اظهارات امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه هم اظهار داشت: اروپایی ها حرف و ادعا زیاد دارند ولی در صحنه عمل توانمندی ندارند. خیلی روشن اروپا به ما می گفت تحریمی نداریم، ولی مجبوریم به تحریم های آمریکا تن دهیم. آنها در عمل ناتوان و در گفتار الی ماشاءالله ادعا.
وی اشاره کرد: اگر اروپا صداقت دارد و نگران سلاح های هسته ای است، آیا نگران اشاعه سلاح های هسته ای رژیم صهیونیستی نیستند؟ چطور آنها را نگران نمی نماید. این ها نشانگر سیاست های دوگانه اروپایی هاست.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه همینطور درمورد جلوگیری از بدعهدی های مکرر هم اظهار داشت: تدبیر ما همان است که رهبر معظم انقلاب فرمودند که ما نگاه به عمل کرده و بعد عمل آنها را راستی آزمایی می نماییم و مثلا اگر تحریم نفتی برداشته می شود باید ببینیم نفت ما قابلیت فروش داشته و امکان حمل و نقل آن وجود داشته باشد.
وی اضافه کرد: همینطور باید امکان بیمه کردن آن وجود داشته و هم امکان بازگشت پول حاصل از صادرات هم وجود داشته باشد و این چرخه کار کند که مطمئن شویم واقعا تحریم نفتی برداشته شده است که این ها را در عمل می توان ملاحظه کرد.
امضا در مقابل امضا
عراقچی افزود: البته رئیس جمهوری هم به بیان دیگری فرمودند امضا در مقابل امضا، بیانیه در مقابل بیانیه، عمل در مقابل عمل. آمریکا اگر بیانیه صادر کند ما هم بیانیه صادر می نماییم. ما زمانی به تعهداتمان بازمی گردیم که آنها به تعهدات خود بازگردند و این قسمت هم می تواند در چند قسمت صورت بگیرد، اگر آمادگی دارند کل تحریم ها را یک جا بردارند ما هم آمادگی داریم کل تعهدات را یک جا اجرا نماییم. در حد و اندازه و متناسب اقدام آنها ما هم چنین خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: طبیعی است وقتی تحریم ها لغو می شود بازگشت به حالت عادی زمانبر است. این ها مشکلاتی است که پس از رفع تحریم ها در عمل پدید می آید و باید تدبیر نماییم که با سهولت بیشتری صورت گیرد.
او اظهار داشت: وقتی تحریم های در ارتباط با سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران برداشته می شود باید فاصله معقولی وجود داشته باشد که شرکت ها بررسی های خویش را انجام دهند. مهم این است که مانعی بر سر راه آنها وجود نداشته باشد اما اینکه شرکت ها چه زمانی می خواهند وارد شوند و مذاکرات آنها چه زمانی انجام می شود بحث دیگری است، ولی ما باید مشاهده نماییم که در عمل مانعی وجود ندارد و اگر چنین باشد می توانیم بگوییم راستی آزمایی کرده ایم که تحریم ها برداشته شده است.
اعتیاد آمریکا
معاون سیاسی وزیر امور خارجه در ادامه با اعلان اینکه آمریکایی ها به میزان زیادی به تحریم ها معتاد شده اند و دست برداشتن از این ابزارها برای آنها دشوار می باشد، اضافه کرد: در دوران اوباما با مشکلات زیادی مواجه بودیم ولی در یک سالی که برجام اجرا شد از دی ۱۳۹۴ تا دی و بهمن ۱۳۹۵ که دولت جدید در آمریکا سر کار آمد گشایش های قابل توجهی در حوزه اقتصادی ایران پدید آمد، البته در حد انتظارهای ما نبود و بعد هم مواجه گردید با خروج آمریکا از برجام و سر و صداهایی که بوجود آمد.
جبران خسارت های تحریم
عراقچی همینطور درمورد خسارت های وارد شده به کشور و مردم طی چهارسال گذشته به خاطر بدعهدی های آمریکا به واسطه خروج از برجام و اعمال تحریم های غیرقانونی، اظهار داشت: خسارت های ما در چهار سال قبل موضوعی است که از آن نخواهیم گذشت. همینطور حتی با بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم ها مبحث ما با آمریکا تمام نشده است.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه درباره برنامه های این وزارتخانه برای پیگیری این خسارت ها هم اضافه کرد: ما در طول چهار سال قبل خسارت هایی هم ما و هم شرکت ها و کشورهای دیگر دیده ایم و این خسارت ها در دستورکار ما است.
وی در انتها اشاره کرد: حتی اگر آمریکا تحریم ها را بردارد و عضو برجام شود اما این مساله در دستور کار ما و کمیسیون مشترک برجام خواهد بود. ما خسارات مستقیم و غیرمستقیم دیده ایم. محاسباتی انجام شده و رقم هایی هم گاها اشاره می شود، ولی کامل تر خواهیم کرد و مبحث خسارات ایران در دستورکار باقی خواهد ماند و آنرا کنار نخواهیم گذاشت.منبع:

1399/12/03
12:39:53
0.0 / 5
1166
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل