گفت وگوی برجامی آمریكا و سه كشور اروپایی پنجشنبه

گفت وگوی برجامی آمریكا و سه كشور اروپایی پنجشنبه

محفل: وزارت امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه اعلام نمود: وزیران امور خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه، کشورهای اروپایی عضو برجام روز پنجشنبه هفته جاری با همتای آمریکایی خود در باره توافق هسته ای ایران، گفت و گو خواهند کرد.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه اضافه کرد: ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در نشست ۱۸ فوریه (پنجشنبه ۳۰ بهمن ماه) با همتایانش از آلمان انگلیس و آمریکا، اوضاع در رابطه با ایران را بررسی خواهد نمود.
رویترز نوشت: برگزاری این نشست بعد از آن رسانه ای شد که در تازه ترین چالش نسبت به جو بایدن رئیس جمهوری تازه به قدرت رسیده ایالات متحده برای برداشتن اولین گام در راه بازگشت به برجام؛ آیت الله سید علی خامنه ای رهبر عالی ایران گفت واشنگتن در صورت تمایل به بازگشت به توافق هسته ای ۲۰۱۵(برجام)، باید به جای سخن گفتن، عمل و اقدام نماید.
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز و همزمان با سالروز قیام تاریخی ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ تبریز تاکید کردند: من می خواهم امروز فقط همین یک کلمه را درباره برجام بگویم؛ ما حرف و وعده خوب، زیاد شنیده ایم که در عمل، نقض و ضد آن عمل شده است. حرف فایده ندارد، وعده فایده ندارد، این دفعه فقط عمل. اگر از سوی مقابل عمل ببینیم، ما هم عمل خواهیم کرد.
همچنین کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین اعلام نمود: رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز شنبه به تهران سفر می کند.
غریب آبادی اضافه کرد: این سفر به درخواست مدیرکل آژانس و به منظور گفتگوهای فنی با سازمان انرژی اتمی ایران در مورد چگونگی اجرای مفاد نامه ۲۷ بهمن ماه ایران به این سازمان و ماده ۶ قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی و نحوه ادامه همکاریهای دو طرف در قالب ترتیبات و تحولات جدید، انجام می شود.
جمهوری اسلامی ایران می خواهد از پنجم اسفند ماه اقدامات داوطلبانه تحت برجام را در قالب قانون لغو تحریم ها، متوقف نماید. مجلس شورای اسلامی ۱۱ آذر ماه گذشته با تصویب این قانون، دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه تحریم های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود کرده و گام های بیشتری در باره کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.
به گفته غریب ابادی؛ نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران، دوشنبه تحویل مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شده است.
پیشتر رسانه های خارجی نتایج تصمیم ایران را در باره گستره همکاری هایش با آژانس، جدی ارزیابی کرده و احتمال سفر گروسی به تهران را مطرح کرده بودند.
ایران دو سال بعد از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش برداشت و همواره اعلام نموده که در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از طرفی طرف های این توافق بین المللی، گام های برداشته شده در راه کاهش تعهدات برجامی از جانب تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.
منبع:

1399/11/29
23:50:33
0.0 / 5
1225
تگهای خبر: تصویب , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل