روحانی در جلسه هیات دولت:

اهل لجبازی نیستیم و برای بازگشت به توافق آماده ایم

اهل لجبازی نیستیم و برای بازگشت به توافق آماده ایم

رئیس جمهور اظهار داشت: ما اهل لجبازی نیستیم و برای بازگشت به توافق آماده ایم و به محض اینکه ببینیم 1+5 به برجام بازگشته ما هم بازخواهیم گشت.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی بامداد امروز در جلسه هیأت دولت اظهار داشت: برای یادآوری اروپایی ها و مردم می گویم. وقتی ترامپ در اردیبهشت ۹۷ با فشار اسرائیل، عربستان و تندروهای داخلی آمریکا از برجام خارج شد در شهریور ۹۷ من برای اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفتم. در بامداد نخستین روز مجمع ترامپ صحبت کرد و بعدازظهر آن روز من صحبت کردم. در آن زمان هشت بار برای من پیغام دادند که ترامپ می خواهد با فلانی ملاقات کند اما ما رد کردیم.
وی افزود: همان شب آقای مکرون رئیس جمهور فرانسه به من زنگ زد و گفت الان پیش ترامپ بودم و می خواهم قبول کنید یک ملاقات چه به صورت دو نفره یا سه نفره صورت گیرد و این خیلی مهمست اما من رد کردم. بعد از آن چندین رئیس جمهور به هتل محل اقامت من آمدند و پیشنهاد کردند که ترامپ می گوید تنها دو کلمه را در برجام بگذاریم آن وقت من اعلام می کنم که آمریکا به برجام باز خواهد گشت.
روحانی اضافه کرد: آن دو کلمه این بود که به برجام اضافه شود راجع به موضوع موشکی ایران و منطقه بعدا مذاکره نماییم. این پیام را هم مکرون پس از طرف ترامپ آورد؛ اما من گفتم به هیچ عنوان یک کلمه به برجام اضافه و یا از آن کم نمی گردد. رئیس جمهور فرانسه اظهار داشت که قبول کنید که راجع به این دو موضوع فقط مذاکره شروع شود و حالا شاید چند سال طول بکشد که من باز هم قبول نکردم.
رئیس جمهور در ادامه تاکید کرد: اروپایی ها بدانند اگر ما می خواستیم این دو مورد موشک و منطقه را نه اینکه اضافه نماییم بلکه به عنوان، عنوان بحث برای آینده قبول نماییم ترامپ همان اول به برجام بازگشته بود و این پیغام رسمی خود او بود. خود اروپایی ها هم می دانند چون پیام آورنده خودشان بودند پس بدین سبب در برجام نه راجع به منطقه و نه راجع به سلاح و دفاع ایران چیزی اضافه نخواهد شد. برجام همین است که یا می پذیرید و یا قبول نمی کنید.
روحانی همین طور خاطرنشان کرد: سال بعد یعنی در سال ۹۸ که به نیویورک رفتم هتل محل اقامت من به مرکز اصلی ملاقات های سازمان ملل تبدیل گشته بود و به قول یکی از مقامات سازمان ملل که می گفت شما محل سازمان ملل را تغییر داده اید؛ چونکه همه رفت و آمدها و رسانه ها در هتل محل اقامت ما بود و تمام مقامات اروپایی که در نیویورک بودند بلااستثنا آمدند و با من مذاکره کردند و اصرار آنها این بود که جلسه ۱+۵ در نیویورک برگزار و ترامپ و من در آن جلسه حاضر شویم.
وی افزود: حرف آنها این بود که پس از این جلسه ترامپ اعلام خواهد نمود که به برجام برمی گردد ولی من گفتم حاضرم در جلسه شرکت کنم و حضور ۱+۵ هم اشکالی ندارد به شرط اینکه ترامپ پیش از جلسه اعلام نماید که به برجام برگشتم و پس از آن ما در جلسه شرکت می نماییم. همه این اختلاف، اختلاف قبل و بعد بود و همه اش بحث اول و دوم بود. خب اگر ما اول و دوم نداشتیم که همان جلسه را می گذاشتم. اصلا در سال ۹۸ عده ای از سران دنیا به خاطر همان جلسه به آنجا آمده بودند تا ۱+۵ در سطح سران تشکیل گردد.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در برنامه دفاعی کشور ما جایی برای سلاح کشتار جمعی و همچون سلاح هسته ای وجود ندارد و نخواهد داشت، اظهار داشت: این تصمیم قاطع نظام است و جمهوری اسلامی نمی خواهد دارنده و نگهدارنده سلاح هسته ای باشد و به طریق اولی هیچ گاه نمی خواهد از سلاح هسته ای استفاده نماید. این نظر امروز و چهار سال پیش نیست و از سال 1370 که من بارها و بارها خدمت مقام معظم رهبری صحبت کرده ام و از آن زمان که آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور بود و در شورایعالی امنیت ملی صحبت می کردیم همیشه نظر غالب این بود که دنبال سلاح هسته ای نخواهیم بود.
وی در ادامه بیان نمود: اما به دنبال فناوری های صلح آمیز هسته ای خواهیم بود، چون این حق ماست و عضو NPT هستیم و با آژانس به صورت پادمان قرارداد داریم و آنرا اجرا کردیم و می نماییم. ما نه روز گذشته، نه امروز و نه فردا نمی خواهیم فعالیت مخفی داشته باشیم. آمریکا، اروپا و سازمان ملل بخواهند یا نخواهند و یا همه دنیا بگویند که خوب است ایران سلاح هسته ای داشته باشد نظر ما تغییر نمی کند و این نظر مقام معظم رهبری است که بعنوان فتوا اعلام نمودند و ما از این عهد که در NPT بستیم خارج نخواهیم شد. جمهوری اسلامی نشان داده پای عهدی که امضا کند می ایستد و در موضوع هسته ای هم این چنین است.
روحانی با اشاره به اینکه برجام حاصل تلاش پیگیر بین ایران و 6 کشور بزرگ بوده است، تصریح کرد: برجام بسادگی به دست نیامده و مذاکرات هسته ای سال ها طول کشید و در سال 92 با رأی مردم ما وارد تعامل شدیم. رأی سال 92 برمبنای تعامل سازنده و اعتدال بوده و این قابل تغییر نیست. مردم به این دو اصل مهم رأی دادند. هم به تعامل سازنده که بعدها مقام معظم رهبری فرمودند تعامل سازنده گسترده و هم به اعتدال که خود مقام معظم رهبری فرمودند اعتدال متن قرآن است.
وی همین طور اظهار نمود: ما امت وسط و به دنبال تعامل سازنده ایم و برجام در سایه این سیاست با مذاکرات و شکل جدید از سال 92 آغاز شد و در 23 تیر 94 به امضا رسید. دنیا بداند ما برجام را به شکل سال 2015 قبول داریم و آنچه در 23 تیر 94 به امضا رسید غیرقابل تغییر است و ما به آن دست نمی زنیم و البته بر تعهد خودمان هم پابرجا ایستاده ایم.
روحانی ضمن اشاره به اینکه حرف ما کاملا روشن است و از سال ۹۲ تا امروز منطق و مسیرمان را تغییر نداده ایم تاکید کرد: ما در برجام خیلی بحث کردیم، ولی آنچه در نهایت پذیرفته شده قابل مذاکره نیست و ما درباره برجام مذاکره نخواهیم کرد اما درباره روش اجرای آن می توان رایزنی کرد.
وی به قانونی که مجلس شورای اسلامی بتازگی درباره تعهدات برجامی ایران تصویب کرده اشاره نمود و اظهار داشت: فارغ از نظر دولت چون امروز این مورد به صورت قانون تصویب شده دولت قانون را در قالب آئین نامه مصوب اجرا خواهد نمود. بند ششم این قانون می گوید از چند روز پس از اینکه این قانون لازم الاجراست یعنی از پنجم اسفند ما از پروتکل الحاقی که داوطلبانه قبول کرده بودیم خارج می شویم و بین ما و آژانس بین المللی انرژی هسته ای آنچه اجرا می شود بر طبق پادمان خواهد بود. البته اجرای این مورد مسئله مهمی ایجاد نمی کند که برخی ها در خارج تبلیغ می کنند و می گویند این ها می خواهند بازرسان آژانس را بیرون کنند. نه ما بازرسان را بیرون نمی نماییم و مدیر کل آژانس هم همانطور که خواسته می تواند به تهران بیاید تا با هم مذاکره نماییم.
رئیس جمهور همین طور اظهار نمود: بحث این نیست که موضوع هسته ای ما بدون نظارت باشد. اگر کسی بگوید ما بازرسان آژانس را بیرون می نماییم در دنیا معنایش این است که به دنبال سلاح می رویم پس ما هیچ گاه بازرسان را بیرون نمی نماییم و بازرسی ها در قالب پادمان هستند. پروتکل الحاقی که حدود ۹۰ کشور دنیا آنرا قبول کرده اند و اجرا می کنند یک مرحله فراتر از پادمان است و ما هم ممکنست یک روز باردیگر اجرا نماییم و در مجلس هم تصویب نماییم. پروتکل الحاقی همانطور که از نامش مشخص است به توافق قبلی الحاق شده بدین سبب مطابق قانون مجلس در ایران پادمان اجرا خواهد شد و بازرسان آژانس هم هستند و می توانند نظارت کنند.
رئیس دولت دوازدهم با یادآوری خروج آمریکا در اردیبهشت ۹۷ از برجام تصریح کرد: از همان زمان اروپایی ها رسما از ما درخواست مهلت کردند و ما هم اعلام کردیم که چند هفته ای مهلت می دهیم و مرتب تماس می گرفتند که این مهلت را کمی بیشتر تمدید کنید. و ما یک سال آنرا تمدید کردیم به جهت اینکه حجتی باقی نمایند و همه بدانند به تعهداتمان پایبند هستیم و می خواهیم موضوع حل شود، یک سال صبر کردیم. البته اروپایی ها نتوانستند یا نخواستند کاری بکنند و تنها در بخش سیاسی و تبلیغاتی خوب موضع می گرفتند و ترامپ را محکوم می کردند و وقتی بحث سیاسی بود کمک ما بودند و همین موجب شد ترامپ بیچاره هفت بار در مقابل ما شکست بخورد.
وی درباره شکست های ترامپ در مقابل ایران اظهار داشت: یک دفعه در شورای امنیت سازمان ملل در سال ۹۷ که خود ترامپ هم شرکت می کرد همه مقابل او به نفع برجام و ایران صحبت کردند. در سال ۹۸ در شورای امنیت خواست کاری کند که قسمتی از قطعنامه ۲۲۳۱ اجرا نشود و تحریم تسلیحاتی ما که بنا بود اختتام پذیرد به انتها نرسد که موفق نشد و خودش ماند و یک جزیره کوچک و هیچ کسی دیگر به نفع او رأی نداد. پس از آن اسنپ بک را بیان کرد که اصلا کسی قبول نکرد در شورای امنیت محل بحث واقع شود. یعنی سه بار در شورای امنیت آمریکا مفتضحانه شکست خورد و اگر نمونه ای در تاریخ در این حوزه دارید بیاورید.
روحانی افزود: پس از آن هم در دادگاه لاهه، آمریکا تاکنون دو بار حداقل شکست خورده است؛ یک دفعه که دادگاه لاهه حکم موقت و قرار صادر کرد که آمریکا نمی تواند در دارو و غذا تحریم اعمال نماید و یک دفعه دیگر هم راجع به صلاحیت بحث شده که دادگاه لاهه صلاحیت خودرا بر خلاف نظر آمریکا در این حوزه اعلام نموده است. از طرفی یک دفعه هم در شورای حکام آمریکا و اروپا می خواستند پرونده ایران را به شورای امنیت ببرند که شکست خوردند، ضمن اینکه آمریکا زمانی که کوشش کرد اتحادیه اروپا را در این حوزه به خود ملحق کند شکست خورد.
رئیس جمهور همین طور بیان نمود: این هفت شکست در دو سال اخیر برای آمریکا بود آن هم آمریکایی که هدفش این بود در ایران ما را مستأصل کند و ما تسلیم شویم و بگوییم هر چه تو می گویی درست است. گفتند اگر تسلیم نشوید فروپاشی صورت می گیرد، اما در سایه شهامت و مقاومت مردم و هدایت مقام معظم رهبری فروپاشی صورت نگرفته، البته در این زمان به مردم فشار و سختی زیادی وارد شده چون شرایط جنگی بوده است.
وی با اشاره به اینکه دموکرات ها که حالا در آمریکا سر کار هستند بارها گفته اند فشار حداکثری بر ایران غلط بوده و جواب نداده تاکید کرد: هیچ راهی برای آمریکا جز بازگشت به برجام وجود ندارد. اینکه دنیا بیاید راجع به کاهش تعهدات ایران با قانون اخیر هسته ای مجلس حرف بزند فرار به جلوست و واقعیت این نیست. تنها یک مشکل وجود دارد و آن هم تحریم ظالمانه است و اگر تحریم ها را بردارند همه چیز تمام می شود. من در تماس دیشب خودم با یکی از سران اروپایی همین را گفتم که مشکل یکی بیشتر نیست و آن تحریم است.
رئیس شورایعالی امنیت ملی در ادامه اظهار داشت: اگر امروز تحریم را بردارند ما فردا بامداد یا بعدازظهر به همه تعهدات خود عمل می نماییم ما تنها چند ساعت نیاز داریم تا ببینیم تحریم ها واقعا برداشته شده و راستی آزمایی نماییم و بعد به تعهدات خود برگردیم. بالاترین مقام کشور یعنی مقام معظم رهبری هم این مورد را اعلام نموده و مسیر واضح است.
وی افزود: اگر آمریکایی ها به صراحت اعلام کنند ما هم به صراحت اعلام می نماییم. اگر یک قدم بردارند ما هم یک قدم برمی داریم و اگر همه قدم ها را بردارند، ما هم همه قدم ها را برمی داریم. اگر تدریج می خواهند اهلا و سهلا، اگر مجموعه می خواهند اهلا و سهلا و اگر نمی خواهند باز هم اهلا و سهلا. ما در این حوزه هیچ دعوایی نداریم.
روحانی افزود: مردم تردید نداشته باشند که ما راه درست را انتخاب کردیم و شک نداشته باشند که آمریکا را شکست دادیم و آمریکا ناچار است به برجام بازگردد و راه دیگری ندارد. ما این صبر را از خود نشان دادیم و نزدیک قله هستیم. البته نگاه کردن به گذشته و مسیر پشت سر گذاشته شده دشوار است اما به هر حال رسیدن به قله نزدیک است. ما اهل لجبازی نیستیم و برای بازگشت به توافق آماده هستیم و به محض اینکه ببینیم ۱+۵ به برجام بازگشته ما هم بازخواهیم گشت.
رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود با تشکر از مجلس شورای اسلامی به خاطر تصویب اصلاحیه بودجه سال ۱۴۰۰ اظهار نمود: در ابتدا که لایحه بودجه به کمیسیون تلفیق رفت تغییرات بسیار گسترده و غیرقابل قبولی از دیدگاه دولت در آن بوجود آمد و خوشبختانه مجلس هم این نظر دولت را تأیید کرد و گزارش کمیسیون تلفیق را رد کرد. پس از آن دو راه بود یکی اینکه گزارش برای اصلاح نهایی به کمیسیون تلفیق برگردد و دوم اینکه به دولت برگردد. راه اول آسان تر بود ولی مجلس راه دوم را برگزید و دولت به خاطر اهمیت لایحه بودجه در زندگی و معیشت مردم و تولید و تصمیمات اقتصادی کشور و وضع کالاهای مورد نیاز یک دفعه دیگر آنرا بررسی کرد و ما در دولت به نظرات کمیسیون تلفیق هم توجه کردیم و با هماهنگی رئیس محترم مجلس قرار شد هیأت کوچکی از مجلس در دولت بنشینند و تبادل نظر کنند تا اصلاحیه مورد تأیید دولت و مجلس باشد و این کار هم انجام شد.
وی افزود: برخی اصلاحات کمیسیون تلفیق مورد توافق دولت هم قرار گرفت و اصلاحیه تقدیم مجلس شد و روز گذشته نمایندگان محترم با رأی قاطع کلیات لایحه اصلاحی دولت را تصویب کردند. امیدواریم بقیه کارها هم در کمیسیون تلفیق به سرعت نهایی شود و بودجه به صحن برود و امیدواریم آنچه در مجلس تصویب می شود با این اصلاحیه دولت که به صورت تعاملی هم کار کرده ایم به همان صورت تصویب شود و خدایی ناکرده تغییراتی حاصل نشود که شاکله آن به هم بخورد و به شورای نگهبان برود و رد شود.
روحانی همین طور اظهار نمود: امیدواریم در نهایت بگونه ای عمل نماییم که در نهایت آنچه بیرون می آید بعنوان لایحه مصوب دولت باشد نه خدایی ناکرده بعنوان طرح نمایندگان. ان شاءالله این کار صورت خواهد گرفت و همه امید ما این است که دولت، وزرا و بخصوص سازمان برنامه و بودجه کوشش های خودرا ادامه دهند و در اسرع وقت ممکن این بودجه در مجلس نهایی شود تا ما هم بتوانیم در آخر سال این بودجه را دریافت نماییم. بااینکه ما علاقمند بودیم در بهمن این بودجه را دریافت نماییم و آئین نامه های آنرا به مجلس بفرستیم ولی ان شاءالله این لایحه به سرعت به تصویب برسد تا در پیشگاه مردم خود شرمنده نباشیم.
رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به اینکه امروز روز اقتصاد مقاومتی است، درون زا بودن، برون گرا بودن و مردمی بودن را سه رکن مهم اقتصاد مقاومتی دانست و اظهار داشت: تولید با تعامل با جهان نتیجه نهایی را در اختیار ما می گذارد و ما برای رسیدن به هدف نهایی راهی جز همدلی، انسجام، دوستی و دست به دست هم دادن نداریم. تضاد، تقابل و انسداد ما را به شکست می کشاند و اگر کنار هم باشیم و برادرانه رفتار نماییم و بددلی و تهمت و بدزبانی نباشد پیروزی از آن ما خواهد بود.
روحانی همین طور با تشکر از مردم برای حضورشان در راهپیمایی ۲۲ بهمن و گرامیداشت ۲۹ بهمن به تعدادی از نقاط عطف انقلاب اسلامی اشاره و اظهار نمود: اگر قیام ۲۹ بهمن ۵۶ مردم تبریز نبود مسیر انقلاب منقطع می شد. کار تبریز اتصال حرکت مردم بود و مبتکر اربعین های انقلاب مردم تبریز بودند. قیام مردم تبریز موج بلندی را در نهضت ایجاد کرد و ضربه مستحکمی به امید رژیم بود. باید از مردم تبریز نه فقط به خاطر قیام ۲۹ بهمن ۵۶ بلکه به خاطر همه روزهای سرنوشت سازی که در پیروزی انقلاب، دفاع مقدس و امروز هم در جنگ اقتصادی داشتند تشکر کنم چونکه همیشه تبریز تاریخ ساز بوده است.1399/11/29
14:27:37
0.0 / 5
1148
تگهای خبر: اقتصاد , پرونده , تصویب , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل