خطیب زاده:

تعهدات طرف های برجامی انجام نشود، اجرای پروتكل الحاقی متوقف خواهد شد

تعهدات طرف های برجامی انجام نشود، اجرای پروتكل الحاقی متوقف خواهد شد

محفل: سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: اگر طرف مقابل به تعهداتش تا هفته اول اسفند اجرا نکنند، دولت موظف به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است. این اقدام به مفهوم توقف نظارت های فراپادمانی است. در حقیقت ایران عضو پادمان و ان پی تی است ولی پروتکل الحاقی متوقف می شود.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «سعید خطیب زاده» قبل از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب درباره اولتیماتوم سوم اسفند بر طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مسائل فنی باید از سازمان انرژی اتمی پرسیده شود ولی اگر طرف مقابل به تعهداتش در آن روز اجرا نکنند، دولت موظف به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآورشد: این اقدام به مفهوم توقف نظارت های فراپادمانی است و به مدلول اختتام تمامی نظارت ها نیست. در حقیقت ایران عضو پادمان و ان پی تی است ولی پروتکل الحاقی متوقف می شود.
وی با اشاره به اینکه همکاری با آژانس ادامه می یابد، عنوان کرد: تمامی این اقدامات برگشت پذیر هستند به شرطی که طرف های مقابل به تعهدات خود پایبند باشند.
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه درباره اظهارات اخیر وزیر اطلاعات هم اظهار داشت: موضع ایران تغییر نکرده و مبتنی بر صلح آمیز بودن کارهای هسته ای است. فتوای رهبری درباره حرمت سلاح های کشتار جمعی و هسته ای باقی است.
خطیب زاده با اشاره به تحولات سیاست خارجی در یک هفته اخیر اظهار داشت: روز دوشنبه ۲۰ بهمن، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن با ظریف، خاجی و عراقچی دیدار نمود. رایزنی های خوبی درباره حل بحران یمن انجام شد و امیدواریم این سفر تاثیر مثبتی بر حل این بحران داشته باشد.
وی افزود: روز سه شنبه هم دیدار رئیس جمهور با سفرای مقیم در تهران انجام شد. همان روز احضار سفیر بلژیک را داشتیم که مدیرکل وزارت امور خارجه نسبت به رفتار غیرقانونی دادگاه بلژیک اعتراض کرد. در سالگرد پیروزی انقلاب هم تمامی نمایندگی های ایران سالگرد این پیروزی را برگزار کردند.
این دیپلمات ارشد کشورها سفر هفته گذشته رئیس دستگاه قضا به عراق را جزو سفرهای موفق ارزیابی کرد و اضافه کرد: در حوزه پرونده سردار سلیمانی، روابط قضایی و سیاسی و مناسبات کنسولی پیگیری هایی انجام شد که می تواند به مناسبات دو کشور کمک نماید. در ایام اخیر نماینده ایران هم به سوریه سفر کرد و با بشار اسد دیدار نمود.
آژانس مسئولیت حقوقی و قطعی نسبت به حفظ محرمانگی اسناد دارد
خطیب زاده درباره نامه اخیر نمایندگی ایران در آژانس اشاره کرد: این نخستین نامه ما نیست و ان شاالله آخرین نامه ما باشد. درباره همکاری با آژانس نهایت همکاری را داشتیم اما در گذشته شاهد درز اطلاعات بودیم. آژانس مسئولیت حقوقی و قطعی نسبت به حفظ محرمانگی اسناد دارد. این اسناد ذاتا محرمانه هستند وگرنه کارهای ایران شفاف است. متاسفیم سهل انگاری های جدی رخ داده است. این نامه برای یادآوری مسئولیت های آژانس بود.
وی درباره توییت روز گذشته وزیر امور خارجه آمریکا درباره برجام در خصوص دیپلماسی اصولی تصریح کرد: آمریکا متاسفانه همچنان بر رویه غلط دولت قبلی عمل می کند. آنچه امروز رخ می دهد با پیش از ۲۰ ژانویه تفاوتی نکرده است؛ همان فشار حداکثری و جنایت بر ملت با همان رویکرد ادامه داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: حالا که با شما صحبت می کنم، آمریکا فرقی با دوران ترامپ درباب تحریم ها نکرده است و این می تواند سبب شرم کسانی باشد که کارزار انتخاباتی خودرا در خصوص فاصله گرفتن از ترامپ پایه گذاشته بودند. اگر دیپلماسی اصلاح مسیر غلط باشد ایران مطابق آنچه گفته پاسخ مناسب را به این اصلاح سیاست ها خواهد داد.
خطیب زاده درباره مواضع اخیر آمریکا درباره یمن و سفر اخیر نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور یمن عنوان کرد: سفر اخیر نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد از قبل برنامه ریزی شده بود که از قضا، به خاطر کرونا یکی دو بار عقب افتاده بود.
وی افزود: ایران درباره مسائل منطقه ای با کشورهای منطقه ای رایزنی می کند البته سازمان ملل بعنوان تسهیل کننده کار جایگاه خاص خودرا دارد.
رئیس مجلس از کوشش های وزارت خارجه در مسافرت به روسیه اطلاع دارد
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات روز گذشته سخنگوی هیات رئیسه مجلس در خصوص عدم هماهنگی وزارت خارجه در مسافرت رئیس مجلس به روسیه و عدم دیدار قالیباف با پوتین اظهار داشت: این سخن درست نیست و احیانا ایشان اطلاع دقیقی از مسائل ندارند. آقای قالیباف می دانند وزارت خارجه در چه ابعاد و سطحی برای این سفر هماهنگی هایی داشته است. خوب نیست از این تریبون سخنانی گفته شود که درست نیست.
رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه اضافه کرد: مصالح ملی اجازه ورود بیشتر را نمی دهد ولی این به مفهوم درستی آن اظهار نیست. اگر فکر می کنند سوال را به صحن ببرند تا جزئیات در صحن مطرح شود.
خطیب زاده درباره شایعه دستگیری یک دیپلمات ایرانی در ترکیه گفت: هیچ کارمند کنسولگری ایران بازداشت نشده است و نمی تواند چنین اتفاقی بیفتد چون خلاف رویه هاست.
وی افزود: یکی از اتباع ایران هنگام ورود به ترکیه بازداشت شده است و ما با دولت ترکیه دراین زمینه در تماس هستیم
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال ایرنا درباره بیانیه اخیر سه کشور اروپایی اشاره کرد: سه کشور اروپایی راه ساده تری دارند که به تنش ها اختتام دهند و آن، این است که به تعهدات برجامی خود برگردند. این راه ساده تر از راه کنونی شان است. برجام در وضعیت حساسی است و این تنش آفرینی ها کمک نمی نماید.
اورانیوم فلزی راه رسیدن به سوخت پیشرفته هسته ای است
این دیپلمات ارشد درباره پروژه اورانیوم فلزی تصریح کرد: ایران در حوزه تحقیق و توسعه دانش هسته ای این مسئله را در مدنظر قرار داد ولی در برجام متوقف کرده بود. سوخت پیشرفته هسته ای حالا در خیلی از راکتورها استفاده می شود امروز هم جزو ترندهای صنعت صلح آمیز هسته ای است. اورانیوم فلزی راه رسیدن به این سوخت پیشرفته است. ایران کاری جزو تحقیق و توسعه برای سوخت راکتور تهران انجام نداده است. بهتر است اروپا و آمریکا به تعهداتشان بازگشته تا ایران به تهداتش عمل کند.
خطیب زاده در پاسخ به سوال دیگر ایرنا درباره حمله ارتش ترکیه به شمال عراق هم اظهار داشت: حاکمیت و تمامیت ارضی عراق باید توسط کشورهای منطقه به رسمیت شناخته شود و احترام میان کشورها حفظ شود. اتفاقات بدی هم در مورد ترکیه رخ داده که محکوم است و منطقه این حد از خشونت را نمی تواند تحمل کند.
اجرای تعهدات آمریکا نیازمند پیام بردن نیست/ دولت کنونی آمریکا هم شریک نقض دولت قبلی در برجام است
وی در این سوال ایرنا درباره تلاش قطر برای احیای برجام میان ایران و آمریکا هم بیان کرد: از این کمک ها استقبال می نماییم. قطر میان دوستان و همکاران منطقه ای ایران قرار دارد. رایزنی های نزدیکی میان ایران و قطر در سطوح مختلف در جریان بوده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه از هر کمکی برای کاهش تنش ها استقبال می نماییم ولی اجرای تعهدات آمریکا نیازمند پیام بردن نیست، تصریح کرد: این کشور به آسانی می تواند این کار را بکند. تاسف اینجاست که دولت کنونی شریک نقض دولت قبلی در نقض تعهدات شده است که این مسیر سازنده ای نیست و باید متوقف شود.
خطیب زاده درباره خسارت وارد شده به ایران به دنبال آتش سوزی در مرزهای ایران و افغانستان عنوان کرد: اتفاق روزهای گذشته در افغانستان به شکلی بوده که در ایران رخ داده است. بلافاصله با دستور رئیس جمهوری تصمیم گرفته شد تا مرزهای ایران باز شود. اگر این کار صورت نمی گرفت خسارت ها چند برابر می شد.
وی با اشاره به ارسال سریع کمک ها به منطقه اظهار داشت: گزارشی درباره خسارت انسانی اتباع ایرانی نداریم. جای شکر دارد با همکاری دوستان افغانستانی با کمترین خسارت ها این آتش سوزی مهار گشت.
رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه درباره لغو روادید میان ایران و عراق اظهار داشت: پس از سفر نخست وزیر عراق به ایران توافقی صورت گرفت که برمبنای آن روادید رایگان شود. موضوع حذف روادید هم از موضوعات مذاکراتی میان دو طرف است.
خطیب زاده درباره فروش نفت ایران از طرف آمریکا به دنبال توقیف نفتکش های ایرانی گفت: آن نفت فروخته شده بود و آمریکا نفت کشور دیگری را گرفته بود. اما این راهزنی آمریکا در آب های بین المللی بود که برای این کشور سبب شرمساری است.
وی افزود: آنچه در مورد یک نفتکش دیگر گفته می شود، این نفت برای دولت ایران نیست بلکه برای بخش خصوصی است که این هم راهزنی است ولی این اتفاق در دولت بایدن است که قرار بود که مسیر غلط گذشته را جبران کند. باید راهی اندیشید که هر کسی بهر دلیلی نتواند راهزنی انجام دهد.
تست روز گذشته و امروز آقای ظریف منفی بوده است
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره کسالت روز گذشته ظریف هم اشاره کرد: وزیر امور خارجه کسالتی داشت که سبب نگرانی شده بود ولی تست روز گذشته و امروزشان منفی اعلام شده بود و ایشان کرونا ندارند ولی آن کسالت را از ناحیه دیگر باید پیگیری کنند.
خطیب زاده درباره اظهارات اخیر نخست وزیر انگلیس تصریح کرد: هیچ کشوری در دنیا نیست که درباره مصالح ملی و امنیت ملی خود مصالحه کند. ایران بعنوان کنشگر شناخته شده در صحنه بین المللی در مورد منافع ملی خود با کسی مصالحه نمی نماید. برنامه موشکی ایران دفاعی و تدافعی است. برجام برای حل و فصل بحران ساختگی در راه پیگیری است.
وی درباره وضعیت کارکنان شرکت رنو در فرانسه اظهار داشت: موضوع در دست پیگیری است و سفارت ما در این خصوص فعال است.
منبع:

1399/11/27
14:29:59
0.0 / 5
1358
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
محفل