آینده برجام در دولت بایدن از نگاه رسانه های جهان

آینده برجام در دولت بایدن از نگاه رسانه های جهان

درحالیکه از آغاز دولت بایدن گمانه زنی هایی درباره احتمال رفع تحریم ها و بازگشت آمریکا به برجام در رسانه ها منتشر و تحلیل های گوناگونی در محافل رسانه ای جهان مطرح شده، دولت جدید واشنگتن اما در عمل هنوز گامی ملموس برای پیوستن به توافق هسته ای و رفع تحریم های ضدایرانی برنداشته است.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، گرچه رسانه های غربی در ایام اخیر به نقل از منابع «آگاه» اخباری از تصمیم های احتمالی دولت بایدن در مورد بازگشت به برجام و لغو تحریم ها منتشر نموده بودند، مصاحبه رئیس جمهوری جدید آمریکا با شبکه سی بی اس و مخالفت وی با غنی سازی ایران از یک سو و خروج جنبش انصارالله یمن از لیست گروه های تروریستی وزارت امور خارجه آن کشور از طرف دیگر فضای مبهم روابط آتی ایران و آمریکا را اندکی روشن کرد.
تارنمای پولیتیکو به تازگی در مقاله ای به گام های احتمالی آمریکا برای بازگشت به برجام و یا تسهیل مذاکرات آتی دو کشور پرداخت و نوشت: در صورتیکه تهران و واشنگتن قصد ندارند نخستین طرفی باشند که به پایبندی کامل به توافق هسته ای بازگردند، جو بایدن باید راهی ماهرانه و دشوار بیابد که هر دو طرف را به بازگشت به تعهداتشان در آن واحد سوق دهد. این رویکرد ممکنست خوشایندترین گزینه باشد، اما مستلزم مذاکرات فنی قابل توجه بین دو طرف است.
نویسنده پولیتیکو اضافه کرد: بایدن باید باب مذاکرات مستقیم را بگشاید. نخستین گام وی باید به قدری کافی باشد تا اعتقاد به منطق اولیه «برد - برد» توافق را احیا کند و منطق معتبری پیش روی مقام های ایرانی برای تعامل با آمریکا قرار دهد؛ اما اگر بایدن در این راه گام نهد، مقام های آمریکا، اروپا و ایران این مسئله را بررسی می کنند که اقدام نخست منطقی چه می تواند باشد.
دولت آمریکا می تواند معافیت های موقتی را که به ایران امکان فروش نفت در عین برقرار بودن تحریم های آمریکا را می دهد، مهیا کند یا از درخواست وام ایران از صندوق بین المللی پول حمایت کرده و یا آنکه دسترسی ایران به ذخایر ارزی موجودش را تسهیل کند.
تارنمای شبکه خبری بلومبرگ نیز در صورتیکه آگاهی داده بود که دولت بایدن در امتداد احیای برجام مشغول بررسی راه هایی برای کاهش فشار مالی بر ایران بدون برداشتن تحریم هاست، به نقل از منابع آگاه آگاهی داد که صدور معافیت های تحریم ها در مورد فروش نفت ایران در بازار بین المللی فعلاً مورد بررسی جدی دولت بایدن قرار ندارد.
بلومبرگ به نقل از چهار فرد باخبر از این مساله نوشت: تعدادی از گزینه هایی که مقام های آمریکا در حال بحث بر سر آنها هستند عبارت است از پشتیبانی از تائید درخواست وام ۵ میلیارد دلاری ایران از صندوق بین المللی پول برای مقابله با کرونا و کاهش تحریم هایی که مانع ارائه کمک های بین المللی برای مقابله با کرونا در ایران شده است.
به گفته این منابع، بایدن همین طور ممکنست فرمانی اجرائی امضا کند که طبق آن تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا برای خروج از برجام لغو شود.
رویترز نیز چند روز پیش به نقل از منابع آگاه نوشت که دولت آمریکا در حال بررسی ایده های گوناگون برای بازگشت به توافق هسته ای برجام است و گرچه بایدن هنوز در مورد سیاست خود تصمیم نگرفته و موضع اعلام شده وی همچنان بر این امر استوار است که ایران قبل از هر چیز به تعهدات کامل خود بازگردد، با این وجود آمریکا طیف وسیعی از ایده ها را در مورد چگونگی بازگشت به توافق هسته ای ایران مورد ارزیابی قرار می دهد، همچون گزینه ای که هر دو طرف قدم های کوچکی را در کوتاه مدت برای بازگشت به تعهدات بردارند.
به نوشته رویتزز، موضوع بازگشت آمریکا به توافق هسته ای یکی از چالش های بزرگ سیاست خارجی دولت جو بایدن به شمار می آید. هدف از اجرای سیاست احیای گام به گام توافق هسته ای خنثی کردن نتایج سیاست دونالد ترامپ در خصوص خروج آمریکا از این توافق اعلام شده است.
لس آنجلس تایمز اخیر در مقاله ای نوشت جو بایدن می تواند بر بازگشت ایران به پایبندی کامل به برجام اصرار کند، اما فقط صبر کردن برای این اتفاق، قبل از این که به ایران، متحدان اروپایی، چین، و روسیه نشان دهد در نجات برجام جدی است، اشتباه خواهد بود.
لس آنجلس تایمز نوشت بایدن باید به رابرت مالی، نماینده ویژه وی در امور ایران، اختیار گشایش یک کانال ارتباطی با تهران را بدهد. ایالات متحده باید پیشنهاد محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در خصوص برداشتن گام هایی هماهنگ برای بازگشت کامل آمریکا و ایران به برجام را بطور جدی در نظر گیرد.
روزنامه نیویورک تایمز نیز در گزارشی نوشت بازگشت باردیگر آمریکا به برجام عملا سخت تر از آن چیزی است که بایدن در شعارهای انتخاباتی اش از آن حرف زده بود. ترامپ با خارج ساختن آمریکا از برجام و وضع تحریم مقابل ایران کاری کرد که وضعیت را برای سیاستمداران در ایران و امریکا دشوار ساخته است.
بر اساس گزارش نیویورک تایمز، ایران خواهان پرداخت بهای خروج واشنگتن از برجام توسط دولت پس از ترامپ و لغو تحریم ها شده است. ایران برای چانه زنی اهرم هایی در اختیار دارد. زمانی که ترامپ به قدرت رسید ایران در حدود ۱۰۲ کیلوگرم اورانیوم غنی شده در اختیار داشت که طبق مفاد برجام محدود شده بود. بعد از خروج امریکا از برجام سطح اورانیوم غنی شده ایران به بیش از سطح ذکر شده در برجام افزایش یافت.
از سویی، هم زمان با تصمیم وزیر امور خارجه آمریکا برای خارج ساختن جنبش انصارالله یمن از لیست گروه های تروریستی این وزارتخانه، مفسرین با ادعای حمایت ایران از جنبش انصارالله، این اقدام را گامی در راه کاهش تنش های تهران و واشنگتن دانستند.


جرالد فیرشتاین سفیر سابق آمریکا در یمن و معاون ارشد رئیس موسسه خاورمیانه در گفت و گو با نیوزویک ابراز عقیده کرد که با برداشتن یک اختلاف اساسی بین ایران و عربستان از روی میز، دوستان و شرکای آمریکا در منطقه حرکات مثبت واشنگتن نسبت به تهران را برای منافع امنیتی شان دارای تهدید کمتری تلقی می کنند.
وی اضافه کرد: فراتر از بحث مذاکره بین ایران و آمریکا، ابتکار عمل موفقیت آمیز برای حل بحران یمن می تواند فرصت تعامل مستقیم برای کشورهای منطقه خصوصاً عربستان، امارات متحده عربی و ایران جهت پرداختن به موضوعات امنیت منطقه ای را فراهم می آورد.
فارغ از آنکه گام های آمریکا بلند باشد یا کوتاه، اقدام های اعتماد ساز آن ناچیز باشد یا قابل توجه، به دنبال جلب رضایت متحدان منطقه اش بوده یا حق غنی سازی ایران را زیر سؤال ببرد، آنچه در وضعیت کنونی تعیین کننده سیر آتی تحولات در رابطه با برجام است، نه چانه زنی های دولت بایدن بلکه مهلت مجلس شورای اسلامی است که مدت زیادی به انتها آن نمانده و طبق آنچه مقامات جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده اند، «پنجره کنونی به سرعت در حال بسته شدن است.»
بعد از پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با هدف فشار بر طرف غربی برای انجام تعهدات برجامی، وارد گود شدند و ۱۲ آذرماه طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران» را با ۲۳۲ رأی موافق به تصویب رساندند.
طرح نمایندگان که پس از تصویب شورای نگهبان، شکل قانونی به خود گرفت، دولت و سازمان انرژی اتمی را مکلف می کند طی سه ماه عملیات نصب، تزریق گاز، غنی سازی و ذخیره سازی مواد را با درجه غنای مورد نیاز با حداقل ۱۰۰۰ دستگاه ماشین IR-۲M شروع کنند. همین طور در مدت یاد شده عملیات غنی سازی و تحقیق و توسعه با ماشین های ۶ IR را با حداقل ۱۶۴ ماشین از این نوع شروع و آنرا در یک سال به هزار دستگاه ماشین توسعه دهد.
دولت در قانون یاد شده موظف است برمبنای بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام طی دو ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی برمبنای برجام را متوقف نماید. علاوه بر آن، دولت موظف شده سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را تولید و در داخل کشور ذخیره کند. همین طور مطابق ماده ۶ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، دولت موظف است در صورت عادی نشدن روابط کامل بانکی، عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش نفت دو ماه بعد از لازم اجرا شدن قانون، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف سازد.منبع:

1399/11/26
15:48:21
0.0 / 5
1470
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل