سفیر ایران در عراق:

مصوبه پارلمان عراق درباره خروج آمریكایی ها لازم الاجراست

مصوبه پارلمان عراق درباره خروج آمریكایی ها لازم الاجراست

به گزارش محفل سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق اظهار داشت: خروج آمریکایی ها مصوبه پارلمان و برای دولت عراق لازم الاجرا است البته آمریکایی ها به شدت نیروهای خویش را در عراق کاهش دادند و نیروهای باقی مانده را در دو پایگاه عین الاسد و حریر جمع کردند.


به گزارش روز شنبه ایرنا، ایرج مسجدی در جلسه هماهنگی همایش بین المللی مطالبات حقوقی-بین المللی دفاع مقدس که در پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی برگزار شد، اظهار داشت: برگزاری این گونه سمینارها و همایش ها حرکت مثبت و خوبی است و حضور حقیقی و مجازی فرهیختگان کشورهای دیگر همچون عراق در این همایش بین المللی بر غنای این همایش خواهد افزود.
مسجدی ضمن اشاره به روی کار آمدن نظام دموکراتیک در عراق بعد از سقوط صدام عنوان کرد: حکومت فعلی عراق خودش معارض حکومت صدام است. عراق امروز دوست ماست و نکته ای که باید برجسته شود، جنایت های دولت بعثی صدامی است و ما نباید روابط فعلی خودمان با دولت عراق را به خاطر تاریخ گذشته جنایت های صدام گرفتار چالش نماییم.
سفیر ایران در عراق ضمن اشاره به سفر آیت الله رئیسی به عراق و پیگیری حقوقی ترور شهید سلیمانی در این سفر تصریح کرد: در هر دو کشور ایران و عراق دادگاه ویژه ای برای رسیدگی به ترور شهید سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و همراهانشان بوجود آمده است و در مسافرت آیت الله رئیسی به عراق این مورد مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت.
وی اضافه کرد: یک کمیته قضایی بین دو کشور بوجود آمده که مباحث حقوقی ترور شهید سلیمانی را دنبال می کنند و ما این را باید محور قرار دهیم. اگر می خواهیم مراجع بین المللی کاری کنند ایرادی ندارد، اما پرونده را نباید به آنها ارجاع بدهیم چون مشخص نیست از سمت آنها نتیجه ای به دست بیاید.
مسجدی با اشاره به اینکه نمی توان انتظار داشت محاکم بین المللی در پرونده ترور شهید سلیمانی اقدام مؤثری انجام دهند، خاطرنشان کرد: متهم ردیف اول این پرونده ترامپ و فرماندهان آمریکایی هستند. بین المللی کردن پرونده به این معنا که پرونده در اختیار آنها قرار گیرد به مصلحت نیست چون آنها تحت تاثیر آمریکایی ها هستند و آن روند هیچگاه نمی تواند نتیجه بخش باشد.
سفیر ایران در عراق روابط ایران و عراق را گسترده و رو به جلو ارزیابی کرد و اظهار داشت: سالانه ۱۲ میلیارد دلار با عراق مناسبات اقتصادی هم در بخش انرژی و هم تجارت و بازرگانی داریم. در بخش سیاسی ۶ نمایندگی جمهوری اسلامی از سفارت تا کنسولگری ها مستقر هستند. روابط بین دو دولت در سطوح وزارتخانه ها هم خیلی خوب است.
وی با اشاره به اینکه همکاریهای امنیتی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بسیار گسترده ای بین دو کشور وجود دارد، اظهار داشت: در حوزه های اجتماعی و زائرین اربعین و در حوزه روابط علمی و دانشگاهی هم در سطح خوبی قرار داریم.
مسجدی با بیان اینکه ۴۸ دانشگاه ایران در سیستم وزارت علوم عراق پذیرفته شده و مدارک آنها مورد قبول این کشور است، تصریح کرد: هر عراقی که در این ۴۸ دانشگاه ایران درس بخواند مدرک تحصیلی اش در عراق معتبر است. ۲۷ دانشگاه دیگر هم در دستور کار وزارت علوم عراق قرار گرفته است.
سفیر ایران در عراق افزود: روابط علمی و فرهنگی ایران و عراق در ابعاد علمی و دانشگاهی همینطور هنری، تولید فیلم و سریال در سطح قابل قبولی قرار دارد. در حفظ آثار باستانی و همکاریهای گردشگری، پروتکل های قابل توجهی بین ایران و عراق در حال اجراست. البته کرونا بر روی این روابط سایه انداخت اما آثار آن در حال کاهش و کمرنگ شدن است.
مسجدی با اشاره به اینکه در حوزه مناسبات اقتصادی به وضعیت پیش از کرونا برگشتیم، اظهار داشت: ان شاءالله در بخش زیارتی هم اگر تهدید کرونا برطرف شود به حالت گذشته بازخواهیم گشت.
وی ضمن اشاره به اقدامات تفرقه افکنانه آمریکا در ایجاد شکاف میان دو کشور ایران و عراق اضافه کرد: آمریکایی ها خیلی تلاش می کنند به این روابط صدمه بزنند. آنها می خواهند دولت عراق را تحت فشار قرار بدهند که برق و گاز از ایران نخرد، روابط را محدود کند، اما به علت پیوندهای عمیق دو کشور موفق نخواهند شد.
سفیر ایران در عراق ضمن اشاره به پیوندهای عمیق دو ملت ایران و عراق خاطرنشان کرد: در روزهای اربعین پنج میلیون و ۳۰۰ هزار ایرانی به عراق می روند و سالانه پنج میلیون و ۱۰۰ هزار عراقی برای زیارت امام رضا(ع) به ایران می آیند دو ملت مورد احترام و علاقه یکدیگر هستند و به این راحتی نیست که کسی بتواند رابطه این دو کشور را از بین ببرد.
مسجدی با اشاره به اینکه رقبای جمهوری اسلامی ایران در این صحنه عراق جدی هستند، اظهار داشت: سعودی ها، ترک ها، چینی ها تلاش می کنند بازار عراق را به دست آورند و عراق را در حوزه عربی تعریف کنند ما هم باید تلاش و مراقبت نماییم که مناسباتمان با عراق یک طرفه از ایران به عراق نباشد، مثلاً تولیدات جمهوری اسلامی هم در داخل عراق به فروش برسد، بخش خصوصی ما در داخل عراق سرمایه گذاری کند.
وی در مورد وضعیت اجرای مصوبه دولت عراق در خصوص خروج نظامیان آمریکایی از عراق اظهار داشت: آمریکایی زور خودشان را می زنند که از عراق خارج نشوند اما شرایط عراق طوری نیست که هرچه آنها می خواهند رقم بخورد. مؤلفه های قدرت شیعه در عراق مثل مرجعیت و حشدالشعبی، مؤلفه های قدرتمندی است.
سفیر ایران در عراق یادآورشد: آمریکایی ها تلاش می کنند حاکمیت عراق، سکولار و همگرا با غرب بشود اما طرفی نخواهند بست. عراق سرزمین مقدسات شیعه و سرزمین عتبات است و به این راحتی چنین موضوعی امکان ندارد. ما هم نباید غفلت نماییم و باید تلاش نماییم دو کشور را در راه تقویت همگرایی و هم پیمانی مشترک حفظ نماییم.
مسجدی تاکید کرد: خروج آمریکایی ها مصوبه پارلمان و برای دولت عراق لازم الاجرا است، البته آمریکایی ها به شدت نیروهای خویش را در عراق کاهش دادند و نیروهای باقی مانده را در دو پایگاه عین الاسد و حریر جمع کردند.
وی اضافه کرد: دولت عراق در حال مذاکره با آمریکایی ها برای ایجاد یک جدول زمان بندی جهت خروج نظامیان آمریکایی است و این اتفاق به نظر من خواهد افتاد چون هم مصوبه پارلمان عراق و هم مطالبه جریان مقاومت و مردمی عراق است.
سفیر ایران در عراق با اشاره به اینکه آمریکایی ها تلاش می کنند ماندگاری خویش را حفظ کنند، اظهار داشت: شرایط بگونه ای پیش می رود که فشار روی دولت عراق برای حل این مسئله و تعطیل کردن دو پایگاه آمریکایی زیاد است و این اتفاق خواهد افتاد و نظامیان آمریکایی از عراق خارج خواهند شد.منبع:

1399/11/26
11:43:04
0.0 / 5
1832
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
محفل