امام خمینی(ره) الگوی همیشه زنده مبارزه ضد استكبار جهانی

امام خمینی(ره) الگوی همیشه زنده مبارزه ضد استكبار جهانی

به گزارش محفل وبینار ˮامام خمینی(ره)، انقلاب اسلامی و مسئله افغانستانˮ به منظور بررسی تأثیر آراء و نظرات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بر ملت افغانستان، با حضور اندیشمندانی از ایران و افغانستان به صورت مجازی برگزار شد و شرکت کنندگان بر الگو بودن مبارزات امام خمینی (ره) ضد استکبار جهانی تاکید نمودند.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا، در آستانه چهل ودومین سالروز انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره)، پایگاه خبری فرهنگی اجتماعی تبیان افغانستان وبیناری با حضور شخصیت های مطرح سیاسی، دینی، مذهبی و فرهنگی دو کشور همچون سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان به صورت آنلاین برگزار کرد.
انقلاب اسلامی به رهبری مرجع عظیم الشان جهان اسلام امام خمینی (ره) تنها در ایران محصور نماند، بلکه حرکت او به الگویی برای حرکت های انقلابی و مجاهدت ها در سایر کشورهای اسلامی همچون افغانستان تبدیل شد.
در ادامه مبارزات مردم افغانستان ضد حاکمیت کمونیستی و نظام سلطه، امام خمینی (ره) بعنوان یک الگو و پرچم دار مبارزات اسلامی در لایه های مختلف مردمی افغانستان عنوان شد.
اکنون بافرارسیدن چهل ودومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره)، مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان با هدف واکاوی نظریات و نقش امام خمینی در مسئله افغانستان و جهاد و مقاومت در این کشور مبادرت به برگزاری وبیناری با عنوان «امام خمینی (ره)، انقلاب اسلامی و مساله افغانستان» کرد.
کارشناسان و مقامات مختلفی در این وبینار شرکت داشتند همچون بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان، حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری رئیس مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان، مولوی لطف الله حق پرست از علمای برجسته اهل سنت، آیت الله فاضل گلپایگانی عضو شورای خبرگان رهبری، حجت الاسلام رضوانی بامیانی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای علمای شیعه افغانستان و محمد سرور رجایی پژوهشگر مشهور افغان و نویسنده کتاب "در آغوش قلب ها" باموضوع اشعار و خاطرات مردم افغانستان در باره امام خمینی (ره).بیداری امت اسلامی مرهون امام خمینی(ره) است
مولوی لطف الله حق پرست از علمای برجسته اهل سنت و عضو شورای اخوت اسلامی افغانستان با تاکید بر این که امام خمینی (ره) در مقابل استکبار جهانی و دشمنان آشتی ناپذیر یک شخصیت بارز بود، اظهار داشت: بیداری علمای جهان اسلام به خصوص علمای افغانستان در مبارزه با استکبار و استعمار، مرهون کارنامه های درخشان حضرت ایشان بوده است.
حق پرست اضافه کرد: از نظر اهل سنت و جماعت، امام خمینی رهبر مذهبی اهل تشیع و انقلاب اسلامی و بنیان گذار جمهوری اسلامی است.
وی اظهار داشت: مبارزات و اندیشه های تابناک و کارنامه های درخشان امام بعنوان یک رهبر بزرگ جهان اسلام در قلب علمای افغانستان جایگاه ویژه ای دارد، چونکه شخصیت ایشان که روحیه حق طلبی و اعتماد به نفس را زنده کرد بعنوان یک عنصر فعال برای مسلمانان در قرن معاصر به شمار می ورد.
این عضو شورای اخوت اسلامی تصریح کرد: روحیه حق طلبی و بیدارگری امام برای مسلمانان افغانستان به خصوص علما یک افق تازه را گشود، از این جهت در قلب مردم جای دارد.
وی اظهار داشت: امام خمینی(ره) در مقابل استکبار جهانی و دشمنان آشتی ناپذیر، شخصیت بارزی بوده که بیداری علمای جهان اسلام به خصوص افغانستان مرهون کارنامه های درخشان حضرت امام بوده است.
مولوی حق پرست افزود: علمای افغانستان پیرو دین اسلام هستند و حضرت امام خمینی هم یک مسلمان و مبارز واقعی بود و سرمشقی برای علمای افغانستان شد و شخصیت او منحصر به انقلاب اسلامی ایران نمی شود؛ بلکه به تمام ممالک اسلامی متعلق می باشد به خصوص افغانستان که در همسایگی ایران قرار دارد و ارتباط تنگاتنگ مذهبی، فرهنگی و سنتی بین دو کشور وجود دارد. از این جهت امام خمینی تأثیر به سزایی بر افغانستان داشته و قابل تقدیر است.
او همینطور افزود که انقلاب امام خمینی در حقیقت دفاع از مقدسات اسلام بود؛ ازاین رو حرکت ایشان همیشه ماندگار است و در قلب علمای مبارز افغانستان جای دارد.امام خمینی (ره) عالمی ربانی که تنها هدفش خدا بود
آیت الله فاضل گلپایگانی عضو مجلس خبرگان رهبری جمهور اسلامی ایران هم در ابتدای سخنان خود با اشاره به اینکه قیام امام خمینی(ره) علما و فرزانگان افغانستان را مصمم تر کرد، اظهار داشت: امام راحل دو خصوصیت اساسی داشت که همه خصوصیت های شخصیتی ایشان تحت الشعاع این دو خصوصیت قرار می گیرد. این دو خصوصیت شامل خصوصیت علمی و خصوصیت عملی است که صلاحیت جانشینی فقیه عادل را برای امام معصوم (ع) می دهد، چون که عملش نشأت گرفته از علم معصوم است و از علم لدنی او بهره می برد. بنابراین می شود فقیه و از نظر عملی عدالت پیدا می کند که عدالتش، او را به عصمت نزدیک می کند و چون از شرایط رهبری الهی این است که هم عالم باشد و هم معصوم، این است که فقیه عادل این دو خصوصیت که دارد، او را جانشین امام معصوم می کند و هرچه پررنگتر باشد، به امام معصوم نزدیکتر است و هرچه نزدیکتر باشد، اثرگذاری ولایت او پررنگتر می شود.
آیت الله فاضل گلپایگانی اضافه کرد: امام راحل چون در این دو خصوصیت خیلی قوی و نیرومند بود، هم در علم یک استاد فرزانه و زحمت کشیده بود و هم در عمل ریاضت کشیده بود، یعنی علاوه بر علم اکتسابی از علم اشراقی که با تزکیه بر قلب می تابد، برخوردار بود. یک چنین عالمی می شود ربانی. عالم ربانی کسی است که سازوکارش خدا می شود و انگیزه هایش در زندگی و قیام و قعودش می شود خدا.
وی ضمن اشاره به این آیه قرآن که خداوند خطاب به پیامبر می فرماید «قل انما اعظکم بواحدة ان تقومو لله»، عنوان کرد: این مسئله قیام لله آن اخلاصی است که عالم ربانی پیدا می کند و قیام امام راحل برای خدا بود و چون برای خدا بود همه جا اثر گذاشت و نه فقط در حوزه های علمیه در سرتاسر جهان به کمک مستضعفین آمد.
آیت الله فاضل گلپایگانی با اشاره به اینکه امام خمینی (ره) با قیام خود دل مستکبرین عالم را به لرزه درآورد، اظهار داشت: یک انسان الهی در دل دشمن رعب ایجاد می کند، امام وقتی انقلاب کرد، قلب امریکا و کاخ سفید لرزید. وقتی پیامبر بزرگ اسلام به دنیا آمد، کاخ کسری در واقع شکست خورد و لرزید. انقلاب امام این گونه بود، یعنی مستضعفین را در عالم بالا آورد و مستکبرین را سرجای خود نشاند.
این عضو مجلس خبرگان رهبری ضمن اشاره به اینکه قیام امام خمینی (ره) در حوزه های علمیه نمایش بیشتری داشت، اظهار داشت: امام از قلب حوزه برخاست و حوزویان بیشتر به وی توجه داشتند و چون علما با ایشان مرتبط بودند و حرفای ایشان را می فهمیدند و می شناختند، از دیگران اثر پذیرتر بودند. همچنان که در ایران، در نجف، در سایر شهرها و کشورها این مسئله روشن بود، افغانستان هم که علمایی برجسته و روحانیون فرزانه و حوزه های علمیه واقعاً توانمندی دارد؛ بنابراین در الگو گرفتن از امام خمینی جدی بودند.
این عالم دینی افغانستانی ها را دارای روحیه ی پر تلاش، صبور و دارای استقامت دانست و اضافه کرد: این یک ارزش بالایی است که می تواند شاخصه علمای افغانستان باشد. به همین جهت این ها از زمانی که امام راحل در قم بودند و سپس به نجف هجرت کردند، از همین علمای افغانستانی ایشان را همراهی کردند و آنجا در محضرشان بودند. همینطور حضرت امام نمایندگانی در افغانستان داشتند و هم اکنون هم مقام معظم رهبری دارند.
تاثیر آراء و نظرات امام خمینی(ره) بر جهاد اسلامی افغانستان آشکار است
حجت الاسلام والمسلمین رضوانی بامیانی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای علمای شیعه افغانستان در سخنانی عنوان کرد: در سرتاسر جهاد افغانستان نقش امام خمینی(ره)، افکار و اندیشه های وی بارز و مشخص بود و پیروزی جهاد مردم افغانستان برگرفته از اندیشه های امام خمینی(ره) بود و ایشان نقش بسیار بارز و برجسته ای در این مهم داشت.
حجت الاسلام والمسلمین رضوانی بامیانی اظهار داشت: یکی از مباحث مهم و مطرحی که وقتی صحبت از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و نقش رهبری امام خمینی(ره) و تحولاتی که در پرتو این انقلاب صورت گرفت به میان می آید، بحث تاثیرگذاری افکار و اندیشه های امام خمینی بر افکار و اندیشه های علما و روحانیون افغانستان است.
وی اضافه کرد: تاثیر افکار، اندیشه ها و ایده های امام خمینی(ره) بر علمای افغانستان بسیار شگرف بوده است، باآنکه جمع زیادی از علما و بزرگان مثل آیت الله العظمی واعظ و آیت الله افشار و آیت الله ناصر و شهید مصباح و آیت الله عالم، دستگیر شدند و فرصت مبارزه علنی و فیزیکی را نداشتند و کسانی هم که باقی ماندند بعنوان بقیة السیف در مبارزه با کمونیسم و اشغالگری و ظلم واقعا کم نیامدند و رهبری جهاد مردم افغانستان را عملاً به دست گرفتند.
بامیانی تصریح کرد: باآنکه متأسفانه در نهایت در امر تحکیم حکومت و تشکیل یک سازمان حکومتی که بتواند کشور را درست به سمت اهدافی که مد نظر بود رهبری کند، موفق نبودند؛ ولی در مجموع علما رهبری جهاد را به عهده داشتند. ولی آنچه که در مبارزات سیاسی و انقلابی بیشتر از همه شاخص شد، کسانی بودند که از افکار و اندیشه های امام خمینی متاثر بودند.
وی اضافه کرد: در سرتاسر جهاد افغانستان نقش امام خمینی (ره)، افکار و اندیشه های وی بارز و مشخص بود و حرف های بسیار مهم و اصیلی را زدند و جوانان هم بسیار در این قسمت همکاری کردند و پیروزی جهاد مردم افغانستان برگرفته از اندیشه های امام خمینی(ره) بود که بسیار نقش بارز و برجسته ای در آن داشت.
مبارزات انقلابی مردم افغانستان در تاسی به امام خمینی(ره) بود
حجت الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس مرکز تبیان هم طی سخنانی پیرامون انقلاب اسلامی و تأثیر اندیشه های امام خمینی (ره) بر مبارزات مردم افغانستان اظهار داشت: جهاد مسلحانه و مبارزات انقلابی مردم افغانستان ضد حکومت کمونیستی و شوروی سابق با تاسی به امام خمینی رحمت الله ضد و در ادامه انقلاب اسلامی ایران بود.
وی اضافه کرد: مقامات آمریکایی تلاش می کردند که اسلام آمریکایی را جایگزین اسلام انقلابی کند ولی دیدند که حرکت مردم افغانستان به سمت اسلام ناب است و حکومت افغانستان هم در امتداد انقلاب ایران حرکت خواهد نمود و این را مشکل جدی می دانستند. به همین جهت بعد از پیروزی جهاد اسلامی افغانستان رویکردشان را عوض کرده و جنگ های داخلی را ایجاد کردند.
حسینی مزاری افزود: آمریکایی ها این دفعه گروه های تروریستی را به خاک این کشور گسیل داشتند و در ادامه به بهانه دست داشتن بن لادن در حمله تروریستی به برج های دوقلوی نیویورک با حضور در خاک افغانستان جنگ ها را به راه انداختند.
وی اظهار داشت: مردم مسلمان همواره در معرض خطرات زیادی هستند و به جهت اینکه پیرو راه اسلام ناب محمدی باشند تا دشمنان بین المللی و منطقه ای مقابل اینها ناتوان شوند، باید به اسلام ناب روی آورند و عمل کنند.عصر حاضر نیاز شدیدی به تفکرات امام دارد
محمدسرور رجایی پژوهشگر شناخته شده افغانستانی و نویسنده کتاب «در آغوش قلب ها؛ اشعار و خاطرات مردم افغانستان درباره امام خمینی(ره)» که در وبینار «امام خمینی(ره)؛ انقلاب اسلامی و مسأله افغانستان» سخن می گفت، با انتقاد از این که در عصر حاضر برخی به نگاه های مسؤلان کشورهای منطقه که گرفتار تزلزل فکری هستند بیشتر توجه دارند؛ تصریح کرد که در روزگار کنونی نیاز شدیدی به تفسیر و تحلیل شخصیت و تفکرات حضرت امام وجود دارد.
رجایی با بیان این که سخن گفتن درباره شخصیت حضرت امام خمینی(ره) خیلی سخت است، اظهار داشت: این شخصیت بزرگ در همه لایه های اجتماعی کشورهای منطقه و حتی جهان، جایگاه ویژه ای داشت.
وی تصریح کرد: برای اولین بار با نام حضرت امام خمینی(ره) قبل از جهاد اسلامی افغانستان آشنا شدم، اما این آشنایی در دورانی که مجاهدین ضد حکومت وابسته به اتحاد جماهیر شوروی قیام کردند، بیشتر شد و به یک شناخت رسید.
این فعال فرهنگی شناخته شده مهاجرین در مورد شناخت خود از امام خمینی(ره) اظهار داشت: "به باور من شخصیت امام خمینی(ره) منحصر به یک کشور و دو کشور نیست، بلکه حضرت امام ارتباط عمیق فکری با تمام کشورهای منطقه و مردم ستم دیده این کشورها داشت".انقلاب اسلامی خودباوری را به مسلمانان بازگرداند
بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل هم طی سخنانی در این وبینار اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی «ره» امید و خودباوری را به مسلمانان جهان برگرداند.
وی ضمن اشاره به اینکه وضعیت حاکم و فضای سیاسی جهان بگونه ای بود که لزوم چنین منجی به صراحت احساس می شد؛ اضافه کرد: وضعیت در منطقه هم زمان با پیروزی انقلاب اسلامی بگونه ای بود که قدرت های بزرگ در منطقه سلطه داشتند و سیاست های خویش را اجرا می کردند. مسلمانان روز به روز در حال از دست دادن امید و آرزوی خود بودند و حقارتی که بر آنها تحمیل می شد، بسیار ناراحت کننده بود و امام خمینی (ره) مسلمانان را در چنین شرایطی امیدوار ساخت.
امینیان افزود: سالیان درازی بود که مسلمانان هویت اصلی و خود اتکایی مبتنی بر ارزشهای بومی و فطرت و دستورات الهی را از دست داده و به مهره های در دست قدرت ها و بازیگران بین المللی تبدیل گشته بودند. این وضعیت مشکلات عدیده را ایجاد می کرد و همه در جستجوی پیدا کردن یک هویت جمعی و بازیابی هویت خود بودند.
وی در ادامه اظهار داشت: امام از هویت بومی و احیای شخصیت انسانی صحبت و این امر را عملا متجلی کردند و نشان دادند که ابر قدرت ها را به سادگی می توان به تسلیم و عقب نشینی وا دار کرد و در حقیقت بارقه امید و نور را برای مردم منطقه بوجود آوردند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: در آن زمان افغانستان پس از دوران سختی که در طول قرن گذشته پشت سر گذاشته بود، از ورود انگلیسی ها و بعد حکومت های غیر بومی و همینطور حمله شوروی در آن زمان و حرکت های ضد خدایی و کمونیستی، جستجو برای راه نجات الزامی بود.
امینیان اضافه کرد: مردم افغانستان به دنبال این بودند که به فرامین الهی برگردند و در حقیقت به کسی نیاز داشتند که به آنان عزت دهد و بتواند هویت انسانی و اسلامی را به آنان بر گرداند. همه اینها درحرکت امام دیده می شد و آن شخصیت کاریزمایی امام بر مردم افغانستان تأثیر گذاشت و همه به این باور رسیدند که از امام می توان مسیر جدیدی را آموخت.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل افزود: مردم افغانستان پشت سر حرکت امام ایستادند و در طول چهل سال قبل تلاش کردند که راه خویش را باز یابند و به راه اسلامی برگردند. سختی های زیادی را هم تحمل کردند و در این زمان کنار مردم ایران ایستادند و توانستند شخصیت خویش را باز یابند و آن عزت و شکوه و عظمت اسلامی را به خود برگردانند.منبع:

1399/11/19
20:47:05
0.0 / 5
1493
تگهای خبر: رهبری , طرح , قم , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
محفل