با اشاره به رای دیوان بین المللی دادگستری؛

ظریف: ایالات متحده به تعهدات بین المللی خود پایبند باشد

ظریف: ایالات متحده به تعهدات بین المللی خود پایبند باشد

به گزارش محفل وزیر امور خارجه، رای دیوان بین المللی دادگستری درباره رد استدلال های مخالفت آمریکا در پرونده تحریم های غیر قانونی ضد ایران را یک پیروزی حقوقی دیگر برای ایران خواند و اظهار داشت: وقت آن فرا رسیده است که ایالات متحده به تعهدات بین المللی خود پایبند شود.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، محمد جواد ظریف روز چهارشنبه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «دیوان بین المللی دادگستری حالا تمام موارد استدلالی مخالفت مقدماتی ایالات متحده در پرونده مطروحه از طرف ایران در مورد تحریم های غیرقانونی ایالات متحده را رد کرد. این یک پیروزی حقوقی دیگر برای ایران بعد از حکم ۳ اکتبر ۲۰۱۸ است.»
وزیر امور خارجه افزود: «ایران همواره و به صورت کامل مقررات بین المللی را محترم شمرده است. زمان آن فرارسیده است که ایالات متحده به تعهدات بین المللی خود پایبند شود.»
بر اساس گزارش سفارت ایران در هلند، دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) امروز، ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۹ قاطعانه اعتراض های اولیه ایالات متحده آمریکا را در پرونده نقض عهدنامه ۱۳۳۴ رد و صلاحیت خویش را برای رسیدگی به نقض تعهدات ایالات متحده آمریکا نسبت به اتباع، شرکت ها و دولت ایران وفق عهدنامه مزبور، احراز کرد.
دیوان بین المللی لاهه قبلاً در این پرونده، طی قرار موقتی به اتفاق آراء، دولت آمریکا را ملزم کرده بود که طبق تعهدات بین المللی خود وفق عهدنامه ۱۳۳۴، هر نوع مانع ناشی از اقدامات اعلام شده در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ را در ارتباط با صادرات آزاد دارو و تجهیزات پزشکی، اقلام غذایی و کشاورزی و قطعات و تجهیزات هواپیما و خدمات تأمین و نگهداری لازم برای ایمنی هواپیمایی به جمهوری اسلامی ایران، برطرف کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه هم از صدور رای صلاحیتی دیوان بین المللی دادگستری در پرونده نقض های عهدنامه مودت ۱۹۵۵ در لاهه اطلاع داد و اظهار داشت: دیوان با رد ایرادات مقدماتی آمریکا، خویش را صالح به رسیدگی به دعوی اقامه شده ضد دولت ایالات متحده دانست و بدین سان پرونده وارد رسیدگی ماهوی خواهد شد.
منبع:

1399/11/16
23:23:58
0.0 / 5
1428
تگهای خبر: پرونده , حكم , خدمات , دادگستری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
محفل