در گفت وگو با محفل

عضو پارلمان اروپا: بایدن برای احیای آبروی آمریكا به وعده هایش عمل كند

عضو پارلمان اروپا: بایدن برای احیای آبروی آمریكا به وعده هایش عمل كند

«یونس عمرجی»( Younous Omarjee) رئیس کمیسیون توسعه منطقه ای پارلمان اروپا با تاکیدبه اینکه «اتحادیه اروپا باید استقلال راهبردی خودرا مقابل آمریکا حفظ وتقویت کند»، اظهار داشت: بایدن که سودای احیای آبرو و اعتبار آمریکا را دارد، حالا زمان عمل به وعده هایش مانند بازگشت به برجام فرارسیده است.


عمرجی یک سیاست مدار فرانسوی که از سال ۲۰۱۲ تا حالا عضو پارلمان اروپاست در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه« اروپا به این نتیجه رسیده است که همیشه منافع آن با کاخ سفید همسو نیست»، اشاره کرد: بله آمریکا همیشه آمریکاست، اما اروپا هم باید اروپا باشد.
وی که به سوالات ایرنا به صورت مکتوب پاسخ داده است، اظهار داشت: اتفاق خوبی بود که اروپا از آمریکا پیروی نکرد و در برجام باقی ماند.
اعترافی دیرهنگام
اوهرچند دیرهنگام اما اعتراف کرد که سازوکارهای اروپا ( همچون اینستکس) برای محافظت از شرکت های اروپایی که با ایران تجارت می کنند در مقابل باج خواهی های آمریکا از کشورهای عضو اتحادیه اروپا موثر واقع نشد.
عضو پارلمان اروپا در پاسخ به این پرسش که عمده ترین دلیلهای این ناکامی اروپا چه بود؟، « دلار » را یکی از مهم ترین دلیلهای این ناکامی دانست.
عمرجی که در سال ۲۰۱۸ بعنوان نماینده سال پارلمان اروپا برگزیده شده است، اضافه کرد: آمریکا از ارز مبادله ای دلار بعنوان یک ابزار سیاسی در معادلات بین المللی استفاده می نماید.
وی به اسقلال راهبردی اتحادیه اروپا در مقابل آمریکا هم اشاره و اصرار کرد که این استقلال ضروری تقویت شود.
رییس کمیسیون توسعه منطقه ای پارلمان اروپا در پاسخ به سوال دیگر ایرنا، اشاره کرد: با خروج آمریکا از برجام در ماه مه ۲۰۱۸، شرایط اقتصادی و معیشتی سخت برای مردم ایران به وجود آمد و همه دستاوردهایی که می توانست از برجام حاصل شود، با خیره سری های دولت ترامپ زیر سوال رفت.
عمرجی اظهارداشت: اراده دولت آمریکا برای تحریم هرگونه فعالیت تجاری با ایران مشکلاتی جدی ایجاد کرد و البته این وضعیت در حقیقت تسری قوانین آمریکا به خارج از قلمرو این کشور بود که قابل قبول نیست.
حالا باید چه کارکرد؟
عضو پارلمان اروپا در پاسخ به این پرسش که برای حفظ برجام و اختتام تحریم های مقابل ایران چه باید کرد؟ اظهار داشت: بهترین راه بازگشت به مسیر تعیین شده در توافق هسته ای است و همه طرف ها به تعهدات خود عمل کنند.
اقدامات نمادین بایدن را نباید دست کم گرفت
وی در پاسخ به این پرسش که ارزیابی شما از اقدامات بایدن در ایام نخست ریاست جمهوری چیست؟ به برخی اقدامات بایدن مانند لغو برخی « تصمیم های شرورانه ترامپ» و همچون بازگشت به توافق نامه آب و هوایی پاریس و لغو ممنوعیت ورود مسلمانان از چند کشور مانند ایران به آمریکا اشاره و اصرار کرد که نباید اقدامات نمادین بایدن را دست کم گرفت.
عمرجی با اعلان اینکه « ترامپ با سیاست ها و سخنرانی هایش سبب رشد اسلام هراسی در آمریکا و اروپا شده بود»، هدف بایدن از لغو تصمیم ورود مسلمانان به آمریکا را کاهش بی اعتمادی جهان اسلام به آمریکا دانست.
زمان آن فرارسیده که بایدن به وعده هایش عمل کند
رییس کمیسیون توسعه منطقه ای پارلمان اروپا، خروج از توافق هسته ای ایران را هم یکی از « گزینه های بد دولت ترامپ » خواند که تبعات ناخوشایندی داشت و سپس اصرار کرد که حالا زمان آن فرارسیده است که بایدن به وعده هایش همچون بازگشت به برجام عمل کند.
وی اشاره کرد: جو بایدن که سودای بهبود شرایط و احیای آبرو و اعتبار آمریکا را در سر می پروراند، حالا زمان اثبات آن عمل به وعده هایش همچون باگشت به برجام فرارسیده است.
عمرجی اشاره کرد: در عرصه بین المللی، برای احترام به سایر ملل باید چند اصل ساده را رعایت کرد که همچون با اهمیت ترین آنها احترام به حقوق بین الملل و وفای به عهد در گفتار و عمل است که درغیر این صورت راه برای بی ثباتی و بی نظمی هموار می گردد.
عضو پارلمان اروپا اظهار داشت: با پایبندی به تعهدات و وعده ها اطمینان حاصل خواهد شد و سپس می توان به سمت مثبت و افزایش مناسبات و روابط پیش رفت.
وی اضافه کرد: همه طرف ها، آمریکایی، اروپایی، ایرانی و دیگر طرف ها باید به تعهدات خود عمل کنند تا این توافق هسته ای ادامه یابد.
این اظهارات عمرجی در حالی است که جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است بازگشت آمریکا به برجام زمانی معنادار می شود که دولت بایدن همه تحریم های ظالمانه مقابل ملت ایران را لغو کند.
آمریکا کشوری متلاشی و لطمه دیده
رییس کمیسیون توسعه منطقه ای پارلمان اروپا در ادامه گفت و گو با ایرنا، یکی از تبعات چهارسال زمامداری دونالد ترامپ در آمریکا را فاصله گرفتن این کشور از سیاست « چندجانبه گرائی» دانست و اظهارداشت: بایدن با کشوری متلاشی، نامتحد و لطمه دیده از سوء مدیریت های دولت سلف خویش روبه روست که هیچ گاه سابقه نداشته و اینها همگی در زمانی است که بحران کرونا نیز شیوع یافته و بر مصائب آمریکا افزوده است.
عمرجی در باره اولویت های دولت جدید آمریکا هم اظهار داشت: به نظرم اولویت بایدن سامان بخشیدن به آمریکا و پرداختن به نظم داخلی است.
وی با اعلان اینکه « بایدن گفته است می خواهد آمریکا را به سیاست چندجانبه گرایی بازگرداند»، اضافه کرد: این تصمیم بایدن برای اروپا فرصتی است تا با آمریکا گفت وگوهای جدیدی را شروع کند.
عضو پارلمان اروپا با تاکید به اینکه « اگر ایالات متحده همچنان ایالات متحده است، اروپا هم باید اروپا باقی بماند» افزود: اروپا باید ضمن در پیش گرفتن تعامل با آمریکا، با تمام قدرت و حفظ استقلال عمل، از منافع خود خصوصاً در حوزه های تجاری و اقتصادی دفاع کند.
۲۰۲۱ سال ارزیابی توانایی یا ناتوانی اتحادیه اروپا
عمرجی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایرنا، مقابله با کرونا را مهم ترین چالش پیش روی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۱ دانست و اظهارداشت: از نظر اتحادیه اروپا سال ۲۰۲۱ میلادی یکی از حساس ترین برهه های زمانی برای بروز توانایی یا ناتوانی اروپا است.
وی اشاره کرد: اگر اتحادیه اروپا بتواند بحران کرونا، تعدیل نتایج اجتماعی آن و روند بهبود شرایط اقتصادی در سراسر اروپا را بهتر مدیریت کنددر این صورت می تواند با حرکت رو به جلو به جهش های کیفی و انسجامی عمیق تر برسد.
رییس کمیسیون توسعه منطقه ای پارلمان اروپا اشاره کرد: اروپا اگر در مواجهه با یکی از با اهمیت ترین چالش ها که مساله مرگ و زندگی مردم است، ناتوان ظاهر شود در این صورت در راه از هم پاشیدگی قرار خواهد گرفت.
عمرجی اشاره کرد: من از کسانی هستم که روی گزینه اول کار می کنم.


1399/11/14
22:34:09
0.0 / 5
1251
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , نماینده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
محفل