ظریف:

باید از وقوع مجدد درگیری های منطقه ای جلوگیری كرد

باید از وقوع مجدد درگیری های منطقه ای جلوگیری كرد

به گزارش محفل وزیر خارجه آزادسازی اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان را سبب خرسندی ایران دانست و اشاره کرد: لازم است با بهره گیری از فرصت پیش آمده برای همکاریهای منطقه ای، از وقوع مجدد چنین درگیری هایی در آینده پیشگیری کرد.به گزارش محفل به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «محمدجواد ظریف» ظهر امروز در دیدار با «واصف طالب اف» رئیس مجلس عالی نخجوان از شروع سفر منطقه ای خود از باکو و اختتام آن در جمهوری خودمختار نخجوان اطهار خرسندی کرد.

وی از آزادسازی اراضی اشغالی بعنوان تحولی یاد کرد که بااینکه انسان هایی در این ارتباط جان خودرا از دست دادند اما آزادسازی آن سبب خرسندی جمهوری اسلامی ایران است و در عین حال لازم است با بهره گیری از فرصت پیش آمده برای همکاریهای منطقه ای، از وقوع مجدد چنین درگیری هایی در آینده پیشگیری کرد.

وزیر امور خارجه با تشریح سفر منطقه ای خود و گفت وگوهای انجام شده و همین طور دیدگاه های مقام های کشورهای مذکور، از استقبال عمومی از همکاری منطقه ای سخن گفت.

ظریف در این دیدار، اهمیت همکاریهای منطقه ای در حوزه برقراری اتصالات حمل و نقل در منطقه و مسیرهای ترانزیتی خصوصاً نقش مهم نخجوان در این ارتباط را مورد تاکید قرار داد.

وی با اشاره به ریاست گروه دوستی پارلمانی ایران و نخجوان از طرف واصف طالب اف همکاریهای پارلمانی فی درخلال را مورد تاکید قرار داد.

«واصف طالب اف» رئیس مجلس عالی نخجوان نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از وضعیت همکاریهای نخجوان با ایران در حوزه تبادلات تجاری و برق و در موضوعات فرهنگی خصوصاً زبان فارسی، آمادگی نخجوان در حوزه های راه آهن و ترانزیت، راه ها، گمرکات و امکانات فراهم شده برای پذیرش کالاهای ترانزیتی با هدف توسعه همکاریهای منطقه را مورد تاکید قرار داد.

مسائل محیط زیست ارس، رسیدگی به امور ایرانیان مقیم و کرسی زبان فارسی در دانشگاه دولتی نخجوان از دیگر موضوعات مورد گفت و گو در این دیدار بود.

ظریف در این دیدار از واصف طالب اف رئیس مجلس عالی نخجوان به سبب ترجمه کتاب «دیپلماسی چند جانبه» ایشان به زبان آذری و تدریس آن در دانشگاه دولتی نخجوان تشکر و قدردانی کرد.
وزیر امور خارجه قبل از ظهر امروز جهت بررسی شرایط و دیدار با مقامات جمهوری خودمختار نخجوان وارد این منطقه شد.
ظریف در بدو ورود به جمهوری خودمختار نخجوان اظهار داشت: در آخر سفر به پنج کشور منطقه به نخجوان آمدیم تا در مورد امکانات ترانزیتی و شرایط همکاری در منطقه پس از اختتام جنگ قره باغ بررسی هایی داشته باشیم.
وی افزود: ان شاالله با همکاری کشورهای منطقه این امکان برای جمهوری اسلامی و کشورهای منطقه فراهم گردد که در راه همکاری و هماهنگی بیشتر ترانزیتی با یکدیگر همکاری کنند و زمینه صلح پایدار در منطقه را فراهم آورند.
وزیر امور خارجه طی پنج روز گذشته در یک تور دیپلماتیک به پنج کشور جمهوری آذربایجان، فدارسیون روسیه، جمهوری ارمنستان، جمهوری گرجستان و ترکیه سفر کرد.
وی در این سفرها با سران و مقامات عالی رتبه این کشورها دیدار و درباب روابط دوجانبه و همکاریهای منطقه ای رایزنی کرد.منبع:

1399/11/12
13:38:37
0.0 / 5
1475
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل