ظریف در مسكو سفری متفاوت با دستاوردهایی جدید

ظریف در مسكو سفری متفاوت با دستاوردهایی جدید

محفل: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ششمین سفر سالجاری خود به مسکو را انجام داد که به قول خود او و هم تحلیل گران، سفر ۷ بهمن، حاوی دستاوردهای جدیدی برای ایران و منطقه خواهد بود.به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، ظریف در سی و سومین سفر، در ابتدای ورود به مسکو و در پاسخ به سوال ایرنا که پرسیده بود آیا در میان سفرهای متعددش به مسکو؛ آیا این سفر متفاوت می باشد را تایید نمود و گفت بله شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.سفر متفاوت ظریف به مسکو با هدف مذاکراتی در عرصه های مختلف انجام شد که موضوعات دوجانبه، چندجانبه، منطقه ای و بین المللی را شامل می شد.
قره باغ فرصتی برای صلح و دوستی
وزیر امورخارجه ایران همینطور در گفت و گو با خبرنگاران در مسکو از همکاریهای شش جانبه نام برد که البته پیش تر از جانب الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان هم به ظریف پیشنهاد شده بود و مورد تایید او هم قرار گرفت یعنی همکاری بین شش کشوری که پس از شرایط حساس قره باغ دلهایشان برای صلح و دوستی در منظقه می تپد.
این همکاری شش جانبه در صورتیکه تحقق یاید به قول تحلیل گران به بلوکی جدید در منظقه تبدیل خواهد شد که نتیجه آن تأمین امنیت، رونق اقتصادی و گسترش روابط فرهنگی بین تهران، مسکو؛ آنکارا، باکو، ایروان و تفلیس خواهد بود.
ظریف اظهار داشت که همکاریهای شش جانبه برای منطقه و برای ایران اهمیت ویژه ای خواهد داشت و ادامه داد در مسافرت منطقه ای خود به جمهوری آذربایجان، روسیه، ارمنستان، گرجستان و ترکیه در زمینه بررسی همکاریهای شش جانبه ای را با مقامات این کشورها به بحث گذاشته ایم.
وزیر خارجه در گفت و گوی خود با لاوروف که خبرنگاران هم حضور داشتند از عبارتی «امید بخش» برای منطقه سخن به میان آورد و اظهار داشت بحران قره باغ که سالها محل کینه توزی و جنگ و خونریزی بین دو ملت بود حالا با همکاریهای کشورهای منطقه و بعنوان نگرانی مشترک تهران و مسکو با میانجیگری روسیه حل شده و الان به فرصتی برای «صلح و دوستی در منطقه» تبدیل گشته است.
حتی وزارت امورخارجه روسیه به اهمیت سفر هفتم بهمن ظریف اشاره نمود و در اطلاعیه ای نوشت این سفر در تاکید استمرار روند توسعه همکاریهای سودمند متقابل و هم افزایی ظرفیت های قابل توجه روسیه و ایران انجام می شود که می تواند نه فقط به شکل مساعدی بر وضع دو کشور تأثیر گذارد و بلکه اوضاع منطقه قفقاز جنوبی و خاورمیانه را بهبود بخشد و شرایط بهتری را برای تأمین ثبات و امنیت در منطقه بوجود بیاورد.


صلح خلیج فارس
ظریف و لاوروف در این جلسه در پاسخ به پرسش ایرنا ضمن اشاره به طرح های صلح ایران و روسیه برای منظقه و حوزه خلیج فارس تاکید نمودند که سالیان درازی است ایران و روسیه برای صلح پایدار در خلیج فارس تلاش می کنند
وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت که جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۹۸۵میلادی نامه ای به خاویر پرز دکویار دبیرکل وقت سازمان ملل برای همکاری در منطقه خلیج فارس ارسال کرد که در قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت منعکس شد. وی ادامه داد: آخرین مورد طرح صلح ایران برای منطقه طرح صلح هرمز(HOPE) بود که حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران آنرا اعلام نمود.
ظریف همینطور به مطرح شدن چند طرح از جانب ایران همچون پیمان عدم تجاوز در منطقه خلیج فارس اشاره نمود. وزیر خارجه ایران با اشاره به اینکه نمی خواهم مثل هفته قبل که همکار عربستان سعودی من حمله لفظی کرد اقدام کنم. همسایگان ما باید بدانند امنیت از خارج خریدنی نیست بلکه با همکاری و با دست دادن با یکدیگر بدست می آید. وی افزود: آنهایی که امید داشتند تا آخرین سرباز آمریکایی می جنگند بدانند که این گونه اقدامات امنیت به منطقه نمی آورد.
ما آماده آیم با چین و روسیه و دیگر کشورهای ذی ربط برای امنیت منطقه خلیج فارس تلاش نماییم. وی با انتقاد از فروش گسترده سلاح کشورهای غربی و آمریکا به کشورهای عربی خلیج فارس اضافه کرد: دقت کنیم که ۲۵ درصد سلاح های جهان به کشورهای خلیج فارس فروخته می شود.
روابط دوجانبه ایران و روسیه
ظریف به سفرهای مختلف خود به روسیه اشاره نمود و در ابتدای نشست مطبوعاتی با لاوورف با خنده گفت شمار سفرهایم به مسکو انقدر زیاد بوده است که عدد ان را فراموش کرده ام و تصریح کرد روابط ایران و روسیه اصیل و دوستانه است و عمر این روابط از کل حیات آمریکا بیشتر است.
ظریف با اشاره به اینکه روابط ایران و روسیه وابسته به کسی نیست، اظهار داشت: آمریکا باید از ایجاد خلل و مزاحمت در روابط ایران و روسیه و دیگر کشورها دست بردارد.
وی اضافه کرد: دو کشور در مورد خیلی از مسائل منطقه ای و بین المللی همچون افغانستان، سوریه، یمن و قفقاز بسیار نزدیک به هم است.
«اسپوتنیک وی»؛ واکسنی برای تقویت مناسبات ایران و روسیه
وزیر امور خارجه ایران در نشست مطبوعاتی خود از ثبت واکسن روسی کرونا با نام "اسپوتنیک وی" در ایران اطلاع داد. واکسنی که کارایی ان ثابت شده است.
ظریف اعلام نمود که واکسن روسی اسپوتنیک وی در ایران ثبت و از جانب مقامات بهداشتی ایران تایید شده امیدواریم به زودی بتوانیم این واکسن را هم خریداری نماییم و هم از راه موسسات مربوطه ایران و روسیه، تولید مشترک آنرا داشته باشیم
لاوروف هم به همکاری ایران و روسیه در عرصه مبارزه با ویروس کرونا اشاره و افزود: در عرصه مبارزه با کرونا سازمان های مربوطه ایران و روسیه در تماس هستند.
وی اضافه کرد: شرکای ایرانی گفتند که طرف ایرانی در عرصه واکسن ضدکرونا برای همکاری با طرف روسی آمادگی دارد.
موافقتنامه همکاری در حوزه امنیت ساییری
امضای سند همکاری بین ایران و روسیه در حوزه امنیت و اطلاعات بین محمد جواد ظریف و سرگئی لاوروف وزیران خارجه دو کشور از دستاوردهای دیگر این سفر بود بطوریکه امضای این موافقتنامه نقطه عطف مهمی در حوزه همکاری دو کشور در امنیت سایبری خواهد بود. از مزایای این موافقتنامه هماهنگی و همکاری طرفین در مجامع منطقه ای و بین المللی برای تضمین امنیت ملی و بین المللی اطلاعات است.
در گروه امنیت اطلاعات سازمان ملل، ایران و روسیه مواضع مشترک و همکاری نزدیکی دارند. اجرای قانون با هدف پیگیری، کشف، مبارزه، تحقیق و پیگرد قضائی جرائم با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای اهداف تروریستی، واکنش به حوادث کامپیوتری را شامل می شود.
حوزه های خاص همکاری دو کشور وفق این موافقتنامه شامل تقویت امنیت اطلاعات، مبارزه با جرائم ارتکاب یافته با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، کمک های فنی و فناوری، همکاری بین المللی شامل شناسائی، هماهنگی و انجام همکاری لازم در مجامع منطقه ای و بین المللی برای تضمین امنیت ملی و بین المللی است.
وزیر خارجه گفت علاوه بر این موافقت نامه سند همکاریهای فرهنگی بین ایران و روسیه مراحل نهایی اش را طی کرده و به مرحله امضاء رسیده است که به یکی دیگر از حوزه های کاری بین ایران و روسیه تبدیل خواهد شد.
ظریف در باره سفر خود چه گفت؟
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در در انتها سفر به مرور دستاوردها پرداخت و اظهار داشت: مجموعا در این سفر از جهت همکاریهای دوجانبه و چندجانبه منطقه ای بخصوص در حوزه قفقاز اتفاقات خوبی رقم خورد.
ظریف در باره امضا توافق امنیت سایبری بین دو کشور افرود: همکاران من و لاوروف در وزارت خارجه بیشتر از یک سال در مورد همکاریهای بین المللی درمورد حوزه امنیت سایبری گفت و گو کرده بودند و ما توانستیم با همکاری مجموعه ای از همه دستگاههای ذیربط از داخل دولت و خارج از دولت در ایران و همینطور وزارت ارتباطات این سند را در تهران امضاء نماییم.

وی به سند همکاریهای فرهنگی بین ایران و روسیه هم اشاره نمود و اظهار داشت: این سند هم مراحل نهایی اش را طی کرده که به یکی دیگر از حوزه های کاری بین ایران و روسیه تبدیل خواهد شد.
او اظهار داشت: در مورد واکسن گفت و گوهای خوبی به همت وزارت بهداشت و سفارت ما در مسکو صورت گرفته و امیدواریم بتوانیم در زمینه خرید واکسن و تولید مشترک واکسن هر چه سریعتر به نتیجه برسیم.
وی عنوان کرد: امروز گفت وگوهای ما طولانی تر از معمول بود بخاطر اینکه ما همه مسائل را مورد بررسی قرار دادیم و این سفر منطقه ای من به حوزه قفقاز بود.
ظریف عنوان کرد: ما بحث تحولات بین المللی و لزوم همکاری بین ایران و روسیه در قالب 1+4 برای بازگرداندن آمریکا به اجرای برجام و همینطور مسائل منطقه ای را بحث کردیم.
وزیر خارجه ایران خاطرنشان کرد: بحث دوجانبه در حوزه های مختلف مورد پیگیری قرار|گرفت و کارهای خوبی که دو کشور دارند انجام می دهند را مورد بحث مشترک قرار دادیم.منبع:

1399/11/08
23:32:45
0.0 / 5
1062
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , دولت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل