كالجی:

چشم انداز سفر ظریف به قفقاز مثبت است

چشم انداز سفر ظریف به قفقاز مثبت است

محفل: یک کارشناس مسائل بین الملل چشم انداز سفر منطقه ای ظریف به قفقاز را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: سفر وزیر امور خارجه به قفقاز در امتداد اجرای مدل 3+3 یعنی ایران، روسیه، ترکیه و ارمنستان، آذربایجان و گرجستان انجام شده است.


ولی کالجی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به سفر «محمد جواد ظریف» به حوزه قفقاز اظهار داشت: سفر وزیر امور خارجه پس از سفر «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه که در میانه جنگ قره باغ انجام شده بود دومین سفر دیپلماتیک مهم ایران به منطقه قفقاز است که گرجستان هم به این سفر اضافه شده است.
پژوهشگر ارشد مرکز تحقیقات راهبردی ریاست جمهوری اظهار داشت: این سفر در امتداد اجرای مدل ۳+۳ یعنی ایران، روسیه، ترکیه و ارمنستان، آذربایجان و گرجستان انجام شده است.
وی افزود: از شروع دهه ۹۰ الگوی سیاست خارجی ایران نسبت به منطقه قفقاز این بود که بدون حضور قدرت های فرامنطقه ای، مسائل منطقه از طرف کشورهای همسایه حل و فصل شود و امروز این الگوی مهم در سیاست خارجی ایران در منطقه قفقاز پیگیری می شود.
این کارشناس مسایل قفقاز با استقبال از سفر ظریف به گرجستان در این سفر اشاره کرد: باید توجه داشت که حل مسائل جمهوری آذربایجان و ارمنستان بدون حضور گرجستان مطلوب نمی باشد.
قدرت مانور ایران در قفقاز از ترکیه و روسیه کمتر نیست
کالجی یادآورشد: ایران تنها کشوری است که با هر سه کشور ارمنستان، آذربایجان و گرجستان رابطه دارد. روابط ارمنستان و ترکیه از سال۱۹۹۳ و روابط روسیه و گرجستان هم از سال۲۰۰۸قطع است. در صورتیکه ایران با هر سه جمهوری روابط فعال دیپلماتیک دارد و اساسا قدرت مانور بیشتری نسبت به ترکیه و روسیه در این منطقه دارد و می تواند در معادلات منطقه تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد.
وی با اشاره به شرایط منطقه پس از جنگ قره باغ اظهار داشت: پس از این جنگ ۱۳۸ کیلومتر به مرز مشترک با جمهوری آذربایجان اضافه شده و خطوط مرزی در این ناحیه تثبیت شد. علاوه بر این مسایل امنیتی پاسگاه های مرزی و سد خداآفرین حل شد برای اینکه قبلا در اختیار منطقه قره باغ بود که رسمیت نداشت و الان در حوزه اختیار جمهوری آذربایجان است.
باز بودن مرز ارمنستان برای ایران مهم است/ باید از ظرفیت های ریلی منطقه بهره برداری کنیم
این کارشناس حوزه قفقاز با اشاره به روابط خوب ایران و ارمنستان و سفر اخیر وزیر اقتصاد این کشور به ایران اظهار داشت: بازبودن مرز مشترک ۴۲ کیلومتری ایران با ارمنستان برای ما مهم می باشد. وضعیت کریدور نخجوان با آذربایجان که از نزدیکی مرز ایران عبور می کند و باز بودن مسیر ایران و ارمنستان و عدم تهدید در خط ترانزیتی کریدور ما با ارمنستان نقطه مشترک همکاریهای تهران و تفلیس است که باید درباره آن رایزنی و تبادل نظر شود.
وی اضافه کرد: احیای راه آهن شوروی که از نخجوان و کنار مرز ایران و آذربایجان به روسیه می رود، ظرفیت مهمی برای ایران است و باید با ظرفیت سنجی از این خط ریلی و اتصال آن به خط ریلی رشت و آستارا از این ظرفیت استفاده نمائیم.
باکو به دنبال توازن بخشی به سیاست خارجی خود است
کالجی با اشاره به ظرفیت های تجاری زیرساختی، سدسازی، نیروگاه برق برای ایران در منطقه قفقاز اظهار داشت: جمهوری آذربایجان هم مایل نیست همه ظرفیت خودرا در اختیار ترکیه قرار دهد و به دنبال تنوع بخشی و توازن بخشی به سیاست خارجی خود بوده و مشتاق همکاری با تهران است.
وی با اشاره به حمایت ترکیه از جمهوری آذربایجان در جنگ قره باغ اظهار داشت: اینطور نیست که ترکیه در قفقاز فعال مایشاء باشد و جایی برای حضور ایران نباشد این برداشت واقع بینانه نیست. در حقیقت از ایران استقبال می کنند و ما هم باید تحرک جدی تر داشته باشیم.
کالجی، سفر محمد جواد ظریف به حوزه قفقاز را مهم ارزیابی کرد و گفت: پس از ۳۰ سال از دوران ریاست جمهوری مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی برای نخستین بار یک تور دیپلماتیک منطقه ای برگزار کردیم و همزمان وزیر امور خارجه کشورمان به سه کشور حوزه قفقازسفر کرده است.
وی با اعلان اینکه سیاست قفقازی این سفر برای جمهوری اسلامی مهم می باشد، اشاره کرد: تا حالا چنین سفری در سطح وزیر خارجه و هیچ مقام رسمی ایرانی به حوزه قفقاز نداشتیم، اگر یک دیپلمات ایرانی به ارمنستان می رفت باید سفر به جمهوری آذربایجان با تاخیر یکساله انجام می شد اما آقای ظریف همزمان به ایروان و باکو رفت.
ایران باید در مرکز نظارت بر جنگ قره باغ نماینده داشته باشد
این کارشناس حوزه قفقاز اشاره کرد: ایران باید در توافقات صلح قره باغ نماینده ای در مرکز نظارت بر جنگ قره باغ داشته باشد و ابهامات در ارتباط با کریدور مرزی در این عرصه باید برطرف شود. ایران باتوجه به تجاربی که دارد می تواند نقش مهمی در مین روبی مناطق جنگی قره باغ را داشته باشد و از این فرصت که به نفع منطقه است، استفاده نماید.
کالجی با اعلان اینکه در دوران پساترامپ فرصت های ایران در منطقه قفقاز تقویت شده است، عنوان کرد: سفر ظریف که پس از تغییر دولت آمریکا صورت گرفته از این نظر مهمست که سه کشور حوزه قفقاز بویژه پس از سفر«جان بولتون» تحت فشار شدید آمریکا به دنبال کاهش روابط با ایران بودند.
فشار آمریکا از روی کشورهای قفقاز به ویژه گرجستان کاهش یافته است
این کارشناس حوزه قفقاز اضافه کرد: فشار آمریکا برای کاهش همکاری این کشورها با ایران بر گرجستان بیشتر بود، برای اینکه گرجستان نسبت به آذربایجان و ارمنستان سطح همکاری بیشتری در سیستم بانکی و مبادلات تجاری با مجموعه اروپا و غرب دارد.
وی عنوان کرد: پس از رفتن ترامپ از قدرت، این کشورها از زیر فشار سنگین خارج شدند و این فرصتی برای تقویت روابط ما با کشورهای قفقاز است و باید از این فرصت استفاده نمائیم و این سفر هم در زمان خوبی انجام شده است.
به گزارش محفل به نقل از ایرنا، وزیر خارجه ایران که یکشنبه شب در راس هیاتی عالی رتبه و در قالب سفر منطقه ای وارد باکو شد، و روز دوشنبه با «الها م علی اف» رئیس جمهوری آذربایجان، «جیحون بایرام اف» همتای آذربایجانی و «شاهین مصطفی اف» معاون نخست وزیر این کشور دیدار و گفت و گو کرد.
رسانه های جمهوری آذربایجان در بازتاب این سفر، محورهای عمده مورد مذاکره وزیر خارجه ایران با مقامات آذربایجانی همچون همکاریهای دوجانبه و منطقه ای دو کشور و نیز آمادگی ایران برای کمک به جمهوری آذربایجان در بازسازی سرزمین های آزاد شده این کشور در قره باغ را برجسته کردند. ظریف در ادامه سفر خود امروز وارد مسکو شد و با مقامات این کشور دیدار و رایزنی کرد. وی مقرر است در ادامه تور دیپلماتیک خود به ارمنستان، گرجستان و احیانا ترکیه سفر کند.منبع:

1399/11/08
15:40:10
0.0 / 5
1216
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
محفل