وزیر دفاع دولت بایدن:

تعلیق همكاری با پاكستان برای آمریكا تبعات دارد

تعلیق همكاری با پاكستان برای آمریكا تبعات دارد

به گزارش محفل «لوید آستین» که «جو بایدن» رئیس جمهوری منتخب آمریکا او را بعنوان وزیر دفاع معرفی کرده است، با اشاره به آنچه که وی اقدامات ناقص اسلام آباد مقابل گروه های ستیزه جوی تحت پیگرد واشنگتن دانست، اظهار داشت: تعلیق همکاریهای امنیتی آمریکا با پاکستان نتایج منفی درپی خواهد داشت.به گزارش محفل به نقل از ایرنا، رسانه های پاکستانی روز چهارشنبه این اظهارات را به نقل از ژنرال لوید آستین طی جلسه پرسش و پاسخ وی در نشست استماعی و بررسی صلاحیت گزینه های پیشنهادی دولت آینده آمریکا در کمیته نیروهای مسلح سنای این کشور، عنوان کردند.

وی با قدردانی از آنچه که نقش پاکستان در روند صلح منطقه ای دانست، همزمان عملکرد اسلام آباد مقابل گروه های ستیزه جو لشکر طیبه و جیش محمد، سازمان های غیرقانونی که تحت پیگرد آمریکا و هند شریک راهبردی واشنگتن در جنوب آسیا هستند را ناقص توصیف کرد.

ژنرال آستین که در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بعنوان فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا سفرهایی نیز به پاکستان داشت، هشدار داد که تعلیق کمک های امنیتی آمریکا ممکنست تبعات منفی بر همکاری پاکستان، روند صلح افغانستان و یا تشدید تنش ها در شبه قاره داشته باشد.

وی از پاکستان بعنوان شریک اساسی آمریکا در روند صلح افغانستان یاد کرد و اضافه کرد: در صورت تایید صلاحیت خود، از رویکرد منطقه ای و اهمیت همسایگی پاکستان حمایت کرده و در عین حال برای صلح افغانستان در مقابل عناصر خرابکار فعال خواهم بود.

وزیر دفاع ۶۷ ساله دولت بایدن گفت: پاکستان گام هایی را مقابل گروه های افراطی مانند لشکر طیبه و جیش محمد برداشته است، بااینکه این پیشرفت ناقص می باشد.

براساس این گزارش، آمریکا و هند، گروه جماعت الدعوه زیر شاخه "لشکر طیبه" را به طراحی حملات مرگبار بمبئی در نوامبر ۲۰۰۸ متهم کرده اند. واشنگتن همین طور از مواضع دهلی نو مقابل گروه غیرقانونی جیش محمد که در پاکستان مستقر است، حمایت می کند.
در حملات روز ششم آذر ۱۳۸۷ در شهر بمبئی هند که سه روز به طول انجامید، افراد مسلح در چندین نقطه حساس شهر همچون مراکز تجاری، ایستگاه های خط آهن و هتل های بزرگ، مبادرت به تیراندازی و بمب گذاری کردند. در این عملیات ۱۶۰ نفر همچون چند تبعه خارجی و همین طور آمریکایی کشته شدند.

آستین در صورت انتصاب نخستین وزیر دفاع سیاهپوست آمریکا خواهد بود. این کشور قبلاً وزیر خارجه سیاهپوست داشته است اما این نخستین مورد درباب وزیر دفاع خواهد بود. او قبل تر معاون رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده و فرمانده ستاد کل نیروهای ارتش آمریکا در منطقهٔ خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی بود.منبع:

1399/11/01
18:13:26
0.0 / 5
1372
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
محفل