ظریف:

برجام را ایران زنده نگه داشته است نه سه كشور اروپایی

برجام را ایران زنده نگه داشته است نه سه كشور اروپایی

محفل: وزیر امور خارجه در حساب توییتری خود با اعلان اینکه رهبران سه کشور اروپایی هیچ کاری برای حفظ برجام انجام نداده اند، اشاره کرد: این به خاطر ایران است که برجام زنده است، نه سه کشور اروپایی.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «محمد جواد ظریف» بعدازظهر امروز (یکشنبه) در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: رهبران سه کشور اروپایی– که برای اجرای تعهدات خود ذیل برجام بر امضاء و اجازه کارگزاران اوفک (دفتر کنترل دارایی های خارجی خزانه داری آمریکا) متکی هستند – هیچ کاری برای حفظ برجام انجام نداده اند. آیا ابتکار مرده زاده شده امانوئل ماکرون یا خودداری انگلستان از پرداخت بدهی مقرر در حکم دادگاه را به یاد دارید؟ این به خاطر ایران است که برجام زنده است، نه سه کشور اروپایی.
سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، فرانسه و آلمان) روز شنبه با صدور اطلاعیه ای که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر گردید در واکنش به شروع پروسه تولید اورانیوم فلزی توسط ایران اعلام نمودند که توجیه معتبری جهت استفاده از اورانیوم فلزی توسط ایران وجود ندارد. این بیانیه با طرح این ادعا که تولید اورانیوم فلزی بطور بالقوه می تواند نتایج نظامی داشته باشد، بدون اشاره به بی عمل اروپایی های نسبت به تعهدات برجامی خود اضافه کرد: ایران وفق برنامه جامع اقدام مشترک متعهد است که به مدت ۱۵ سال درگیر تولید اورانیوم فلزی و کارهای تحقیق و توسعه دراین زمینه نشود.
تروییکا از ایران خواسته اند که «اگر نسبت به حفظ برجام جدی است، این فعالیت ها را متوقف نماید و بدون فوت وقت به تعهداتش ذیل برجام بازگردد.»
وزیر امورخارجه همین طور در توییت دیگری خطاب به وزیر خارجه فرانسه نوشت: همکار محترم: شما دوران کاری ات در کابینه را با فروش جنگ افزار به جنایتکاران جنگی سعودی شروع کردی. از بیان حرف های پوچ و مهمل در مورد ایران دست بردار. ظریف با یادآوری این واقعیت که این «شما» هستید که منطقه ما را بی ثبات می کنید؛ اضافه کرد: از حفاظت جنایتکارانی که منتقدان خودرا با اره تکه تکه می کنند و از جنگ افزارهای ساخت «شما» برای سلاخی کودکان در یمن استفاده می نمایند، دست بردارید.
ژان ایو لودریان وزیر امورخارجه فرانسه شامگاه روز شنبه در گفت و گو با یک روزنامه فرانسوی مدعی شد: احیای توافق هسته ای کافی نیست. لازم است گفت وگوهای سختی درباره کارهای منطقه ای و موشکی بالستیک ایران داشته باشیم. وی ادامه داد: مهمست که ترتیباتی برای بازگشت ایران و آمریکا به توافق هسته ای صورت گیرد. وزیر خارجه فرانسه در ادامه اظهار داشت: ایران در حال کار برای تقویت توانمندی های هسته ای خود است.منبع:

1399/10/29
11:08:13
0.0 / 5
1564
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
محفل