در دیدار قائم مقام وزیر امور خارجه كره جنوبی؛

خرازی: آینده ای متفاوت در انتظار روابط ایران و كره جنوبی است

خرازی: آینده ای متفاوت در انتظار روابط ایران و كره جنوبی است

به گزارش محفل رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تاکیدکرد: در چهار سال گذشته تغییرات راهبردی در روابط جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی رخ داده است و این باعث می شود آینده روابط متفاوت از گذشته باشد.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از شورای راهبردی روابط خارجی، چویی جونک کان قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی در دیدار با سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ضمن تاکید بر اهمیت روابط ایران و کره جنوبی و اراده سئول برای توسعه همکاری ها از مشکلات ناخواسته ای که بر روابط دو کشور تحمیل شده است، ابراز تأسف و در همین حال، ابراز امیدواری کرد که بتوان با رفع مشکلات موجود، گام های مؤثری در جهت توسعه پایدار روابط و همکاریهای بین دو کشور برداشت.
خرازی ضمن اشاره به احترام ملت ایران به مردم کره از رویکرد دولت کره و شرکتهای کره ای در تسلیم نسبت به فشارهای آمریکا و مشارکت در تحریم های ظالمانه آمریکا ضد مردم ایران به شدت انتقاد نمود و عنوان کرد: در گذشته روابط خوبی میان ایران و کره جنوبی برقرار بود اما هم اکنون متأسفانه به علت تبعیت دولت کره از فشارهای آمریکا ۷ میلیارد دلار دارایی های ایران در بانکهای کره ای گروگان گرفته شده است و ما حتی برای خرید دارو نمی توانیم از حساب های خود برداشت نماییم.
وی اضافه کرد: در سالهای اخیر شرکتهای کره ای فرصت های خوبی را در ایران از دست دادند و تحریم ها سبب تمرکز ایران بر توان تولید داخلی شده است به صورتی که اینک ما از نظر خیلی از نیازها همچون لوازم خانگی خودکفا هستیم و اگر هم روابط دو کشور در آینده عادی شود شرکتهای کره ای از این پس باید به جای فروش کالاهای خود به ایران، درباره سرمایه گذاری، انتقال دانش فنی و مشارکت در تولید در ایران فکر کنند.
قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی هم در این دیدار با عرضه گزارشی از دیدارهایش در تهران و همینطور ابراز خشنودی از برقراری امکان تماس تلفنی اش با ناخدای کشتی توقیف شده کره جنوبی در ایران و دسترسی کنسولی سفارت کره به خدمه این کشتی، بر لزوم بهبود و ارتقای روابط سئول - تهران تاکید و خاطرنشان کرد سفرش به ایران باید پیش از این صورت می گرفت و کره جنوبی بر ارتقای روابط با ایران تاکید دارد.
خرازی در پاسخ به درخواست قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی برای مساعدت در رفع توقیف کشتی کره ای و تسریع این روند عنوان کرد: توقیف کشتی کره ای موضوعی کاملاً فنی و حقوقی است که پرونده آن در اختیار قوه قضائیه است که به صورت مستقل پیگیری و رسیدگی به این پرونده را در دست دارد.
وی اضافه کرد: تردد کشتی های کره ای همانند دیگر کشتی ها در خلیج فارس ادامه دارد و این نشان از سیاسی نبودن توقیف این کشتی است.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی همینطور ابراز امیدواری کرد سفر قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی به درک بهتر مقامات این کشور از حقیقت های ایران و فرصت های جدید همکاری کمک نماید.منبع:

1399/10/23
12:47:41
0.0 / 5
1189
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
محفل