بهشتی پور:

ناكامی آمریكا در مجمع عمومی ادامه شكست های یكجانبه گرایانه ترامپ است

ناكامی آمریكا در مجمع عمومی ادامه شكست های یكجانبه گرایانه ترامپ است

به گزارش محفل یک کارشناس مسائل بین الملل شکست دولت آمریکا برای تصویب بودجه ضد برجام در کمیته پنجم مجمع عمومی سازمان ملل متحد را شکست دیگری برای یکجانبه گرایی دونالد ترامپ در آخرین روزهای ریاست جمهوری عنوان نمود.


«حسن بهشتی پور» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا تصریح کرد: شکست دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده برای اضافه کردن متممی به یکی از قطعنامه های سازمان ملل متحد برای تعیین بودجه جهت اجرای مکانیسم ماشه در کمیته پنجم مجمع عمومی سازمان ملل متحد نشان داده است ترامپ در ایام آخر هم یکجانبه گرایی را رها نکرده و تصورش این است که می تواند هژمونی سیاسی خویش را بر سایر اعضای مجمع عمومی سازمان ملل تحمیل کند.
وی به مخالفت ۱۱۰ کشور عضو سازمان ملل متحد با پیشنهاد ضدبرجامی آمریکا اشاره نمود و اضافه کرد: وقتی تنها ۱۰ کشور از میان ۱۹۳ کشور عضو سامان ملل متحد از پیشنهاد واشنگتن ضد ایران حمایت می کنند، معنای آن این است که این کشور در بدترین شرایط انزوا در تاریخ خود قرار دارد و کاملا منزوی شده است.
این کارشناس مسائل هسته ای، دلیل انزوای ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری ترامپ را بی اعتنایی وی به قوانین و پیمان های بین المللی ارزیابی کرد و اظهار داشت: دولت ترامپ در چهار سال گذشته همه چیز را زیر پا گذاشت و با این که کمتر از یک ماه دیگر سکاندار کاخ سفید است و کل دنیا سیاست های یکجانبه گرایانه این دولت را در این چهار سال رد کرده است اما همچنان بر این سیاست اصرار می ورزد.
بایدن بطور قطع سیاست یکجانبه گرایی را دنبال نخواهد کرد
بهشتی پور با اشاره به اینکه تا اول بهمن یعنی چند هفته دیگر دولت ترامپ مجبور است قدرت را به دولت بعدی یعنی دولت دموکرات جو بایدن واگذار کند، خاطرنشان کرد: قطعا دولت بایدن، این سیاست یکجانبه گرایی را که باعث انزوای آمریکا در جهان شده، ادامه نخواهد داد و این مورد فقط شامل مسائل در ارتباط با برجام و ایران نمی گردد و موضوعات مختلف جهانی را شامل می شود.
وی با اشاره به اینکه تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه ضد ایران در آخرین روزهای حکومت لکه ننگ و نمره منفی دیگری در کارنامه سیاه ترامپ است، اظهار داشت: ۱۱۰ رای مخالف و ۳۲ رای ممتنع به درخواست ضدایرانی آمریکا نشان داد که دنیا در مقابل یکجانبه گرایی ایستاده است.
این تحلیلگر مسائل بین الملل اضافه کرد: کشورهای مختلف هر چند از نظر اقتصادی به علت منافعشان مجبور شدند در مقابل درخواست آمریکا برای نداشتن مبادلات اقتصادی با ایران کوتاه بیایند اما حالا از نظر پرستیژ سیاسی نشان دادند که زیر بار این نوع باج خواهی ها نمی روند.
بهشتی پور ضمن اشاره به اینکه اصولا آمریکای ترامپ برای اجرای نقشه های خود تنهاست، اظهار داشت: ایالات متحده زمانی که در تابستان سال جاری مبحث فعال کردن مکانیسم ماشه در شورای امنیت و تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران را بیان کرد تصور نمی کرد از ۱۵ عضو، تنها ۲ عضو به وی رای دهند و فکر می کنم که اگر عقلانیت به خرج می دادند و از شکست قبلی خود عبرت گرفته بودند شرایط را برای تجربه یک شکست دیگر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد فراهم نمی کردند.
وی درباره مخالفت قاطع آلمان، روسیه و چین با قطعنامه های ضدبرجامی دولت ترامپ هم اظهار داشت: رای ندادن این کشورها به پیشنهادات ضدایرانی آمریکا با هدف مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا صورت می گیرد و آنها می خواهند به ترامپ بگویند دنیای امروز دنیای یکجانبه گرایی نیست و ایالات متحده نمی تواند بدون توجه به خواست کشورهای آن سوی آتلانتیک تصمیم بگیرد.
این کارشناس مسائل سیاسی، خروج ترامپ از معاهدات مختلف آمریکا با کشورهای اروپایی را خاطرنشان کرد و اظهار داشت: اروپایی ها می خواهند به آمریکا بگویند زیربار زور نمی روند چونکه ترامپ عملا به دنیا در مبحث فعال کردن مکانیسم ماشه ضد ایران زور می گوید.
ترامپ به دنبال ارعاب ایران است
بهشتی پور درباره تحرکات نظامی آمریکا در نزدیک مرزهای ایران در سالگرد شهادت سردار سلیمانی هم اظهار داشت: همانطور که آقای ظریف در توئیتی این سناریو را افشا کرد، هدف این کار ترساندن ایران و بازداشتن ایران از انتقام است و از زمان شهادت سردار تابحال در هراس انتقام خون این شهید هستند.
وی، انتقال بمب افکن های B۵۲ و ناوگروه های آمریکا به منطقه را اقدامی در قالب سیاست ارعاب و قدرت نمایی ارزیابی کرد و اضافه کرد: همانطور که آقای ظریف در توئیت خود اشاره کردند این احتمال وجود دارد که کشورهای ماجراجو مثل اسرائیل یا عربستان اقدامی در ایام آخر حکومت ترامپ ضد منافع آمریکا در منطقه انجام دهند و ایران را در این ارتباط متهم کنند و با این کار زمینه را برای ماجراجویی ضد ایران فراهم نمایند.
این کارشناس مسائل هسته ای خاطرنشان کرد: روی این سناریو باید حساب باز کرد و خردمندی این است که پیشبینی های لازم را داشته باشیم و متناسب با این پیشبینی ها، ظرفیت ها و آمادگی های خودمان را بالا ببریم و به طرف مقابل تاکید نماییم که آماده پاسخ گویی به هرگونه ماجراجویی هستیم.
به گزارش محفل به نقل از ایرنا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه عصر روز پنج شنبه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «به جای مبارزه با کرونا در آمریکا، ترامپ و همپالگی هایش میلیاردها دلار برای ارسال بمب افکن های B۵۲ و ناوگروه به منطقه ما به باد می دهند.»
وی افزود: «اطلاعات به دست آمده از عراق حاکی از توطئه ای برای ساخته و پرداخته کردن بهانه ای برای جنگ است. ایران به دنبال جنگ نیست، اما "آشکارا و مستقیم" از مردم، امنیت و منافع حیاتی خود دفاع خواهد نمود.»


1399/10/13
13:35:13
0.0 / 5
1429
تگهای خبر: اقتصاد , بازداشت , تصویب , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
محفل