ابراز امیدواری ربیعی نسبت به تأمین نظر دولت درباره FATF در مجمع تشخیص مصلحت

ابراز امیدواری ربیعی نسبت به تأمین نظر دولت درباره FATF در مجمع تشخیص مصلحت

به گزارش محفل سخنگوی دولت با تایید ضمنی برخی اظهارات در باره تأثیر نپیوستن به FATF بر خرید واکسن کرونا و لزوم پیوستن به FATF، اظهار داشت: امیدواریم در مجمع تشخیص مصلحت نظام در این حوزه بحث نماییم و آنچه که به مصلحت کشور است را بتوانیم تأمین نماییم.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود که در جهت رعایت پروتکل های بهداشتی، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با اشاره به اینکه در جلسه گذشته هیات دولت به یک نگرانی دیرین جامعه هنری پاسخ داده شد و اصحاب فرهنگ - هنر و رسانه صاحب صندوق بیمه بیکاری شدند، اظهار داشت: برابر با این مصوبه، شاغلین فرهنگی، هنری و رسانه ای که درآمد اصلی خویش را از این فعالیت ها دریافت می کنند. در صورتیکه یکسال حق بیمه خویش را پرداخت کرده باشند، از بیمه بیکاری در شرایط از دست دادن شغل و فعالیت برخوردار خواهند بود.

هنرمندان بیمه بیکاری دریافت می کنند
وی اضافه کرد: منابع مالی مقرری بیکاری در بودجه سنواتی دولت دیده خواهد شد. طبق این مصوبه، شورایی با نمایندگی دستگاههای اجرایی ذیربط و نمایندگان صنوف فرهنگی – هنری و رسانه ای با مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل خواهد شد که بررسی و تصویب سیاست ها، ضوابط و شرایط عمومی و هم بررسی و تایید واجدین شرایط دریافت مقرری بیکاری را برعهده خواهد داشت.
سخنگوی دولت تصریح کرد: پیش از این هم یکی از خواسته های اصحاب فرهنگ و هنر برای داشتن تشکل صنفی فراگیر بود که این امر امکان پذیر شد. به باعث این تصویب نامه هر یک از حوزه های فرهنگی، هنری و رسانه ای می توانند یک کانون سراسری تشکیل دهند و در نهایت از به هم پیوستن آنها کانون فراگیر فرهنگ و هنر، تشکیل خواهد شد.
وی در ادامه با بیان اینکه تصمیم دیگر در هیات دولت افزایش ضریب فوق العاده ویژه قضات بود که بعد از پیشنهاد شورای حقوق و دستمزد، مورد تصویب هیات دولت قرار گرفت، اضافه کرد: قابل ذکر است آخرین باری که فوق العاده ویژه مذکور اعمال شده است. در ارتباط با حدود ده سال قبل می باشد. بدیهی است این اقدام گامی کوچک در جهت بهبود معیشت قضات شریف می باشد. این افزایش شامل گروههای دوازدگانه مشاغل قضایی می گردد.
ربیعی از اختصاص اعتبار و هم تسهیلات بانکی برای 2 استان سیل زده کشور بعنوان مصوبه دیگر دولت نام برد و اظهار داشت: مبلغ125 میلیارد و 843 میلیون تومان برای کمک بلاغوض جهت واحدهای مسکونی شهری و روستایی و تأمین لوازم واحد مسکونی و همینطور 143 میلیارد و 790 میلیون تومان تسهیلات بانکی ارزانقیمت برای جبران خسارات واحدهای مسکونی برای این دو استان اختصاص یافت.
وی در ادامه تشریح مصوبات دولت اظهار داشت: به منظور تشویق خیرین مدرسه ساز دولت در هفته گذشته تصویب کرد هزینه اشخاص غیردولتی برای راه اندازی فضای آموزشی و پرورشی به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی احتساب گردد. هزینه های مذکور شامل وجوه واریزی مودیان مالیاتی بعد از تایید سازمان نوسازی توسعه و مدارس کشور می باشد.

تاکید رئیس جمهور بر جذب ۱۲ هزار نفر از فرزندان شهدا و جانبازان توسط دستگاههای اجرایی
وی همینطور ضمن اشاره به اینکه در هفته گذشته استخدام 12 هزار نفر از فرزندان معزز شهدا و جانبازان بالای 70 درصد و بالاتر مورد موافقت رئیس جمهور قرار گرفت، خاطرنشان کرد: همینطور رئیس جمهور بر لزوم اهتمام دستگاهای اجرایی بر جذب این فرزندان تایید کردند.

جلسات شورای هماهنگی قوا منظم برگزار خواهد شد
ربیعی همینطور به برگزاری جلسه شورایعالی هماهنگی اقتصادی در عصر روز گذشته پرداخت و اظهار داشت: در ابتدای جلسه ترتیبات برگزاری جلسات به صورت منظم مورد توافق اعضا قرار گرفت. سپس محورهای مورد نظر مقام معظم رهبری در جلسه پیشین ستاد مطرح و در جلسه در مورد چگونگی اجرایی کردن آنها بحث و بررسی صورت گرفت. در این راستا گزارشی از اقدامات دولت برای انتشار اوراق مالی، فروش دارایی های دولت و هم فروش سهام شرکتهای دولتی، به علاوه چگونگی افزایش سرمایه گذاری و برخی موانع آن و هم جهش تولید و رفع مشکل آن عرضه شد.
وی اضافه کرد: در ادامه مبحث پشتیبانی از اقشار ضعیف جامعه هم در جلسه عنوان شد. رئیس مجلس هم به هماهنگی بوجود آمده برای ادغام دو طرح معیشتی کرونای دولت و طرح حمایتی معیشتی مجلس اشاره و این هماهنگی و ادغام را برای جامعه مفید دانست.
ربیعی تصریح کرد: در بخش دیگر جلسه پیرامون امنیت سرمایه گذاری و لزوم ایجاد اعتماد برای سرمایه گذاری های اقتصادی مطرح و مورد بحث قرار گرفت. رئیس جمهور هم شرط موفقیت سرمایه گذاری و امنیت آنرا منوط به تلاش هماهنگ هر سه قوه در جامعه دانست.
وی اضافه کرد: همینطور در مورد اجرای سیاستهای اصل 44 قانون اساسی مبتنی بر کوچک کردن دولت و چگونگی اجرا خصوصی سازی و واگذاری شرکتهای دولتی و موانع اجرا شدن آن و اقدامات حمایت های همه جانبه از آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این ارتباط رئیس قوه قضاییه معتقد بودند با اصلاح صورت گرفته در ساختار واگذاری ها و سپری شدن روند قانونی این فرآیندها می توانیم امیدوار باشیم که اعتمادسازی موثری در بین صاحبان سرمایه و علاقمندان به تولید ایجاد شود.

تاکید سران قوا بر تداوم خصوصی سازی ها
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: سران سه قوه به طور مشترک بر تداوم اجرای اصل 44 قانون اساسی و تداوم خصوصی سازی ها و واگذاری ها و رفع موانع آن تاکید نمودند.

کاهش ۵۰ درصدی مرگ و میرهای کرونایی
ربیعی همینطور به آخرین وضعیت کرونا در کشور پرداخت و اظهار داشت: با همراهی و تلاش مردم در یک ماه گذشته، ما شاهد کاهش تلفات ناشی از کرونا در ایام اخیر می باشیم. در این زمان 40 درصد از بستری ها و 50 درصد مرگ و میر کاهش یافته است. رعایت پروتکل ها فقط در کاهش مرگ و میر افراد مبتلایان به کرونا تأثیر نداشته است. آمارهای نشان داده است که بر اثر رعایت مردم و کاهش ترددهای جاده ای و درون شهری، آمار تصادفات 38، تعداد متوفیان تصادفات 39 درصد و مجروحین 28 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.
وی اضافه کرد: همینطور در مدت اجرای دستورالعمل های جدید، ترددهای درون مرزی شبانه در تهران 80 درصد کاهش یافته است و 25 هزار و 811 واحد صنفی متخلف در سطح کشور پلمپ شده اند. ضمن تشکر مجدد از رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط مردم عزیز، باید همگان این مورد را به نحوی نهادینه نماییم و در رفتارهای خود آنرا منعکس سازیم و تا آخر از انتشار کرونا باید جلوگیری نماییم. مراقبت بهداشتی، مداومت در رعایت دستورالعمل های بهداشتی و حمایت اجتماعی از یکدیگر و به خصوص از کادر سلامت اصولی است که تا آخر کرونا باید به نحو شایسته استمرار یابد.
سخنگوی دولت در ادامه خاطرنشان کرد: مساله دیگر در مورد مبارزه با کرونا، متاسفانه این روزها با مشکل جدیدی در جلوگیری از شیوع روبرو شده ایم، وقتی تیم غربالگری و نیروهای بهداشتی به روستاها و محله ها رجوع می کنند برخی مخالفت می کنند و اجازه نمی دهند و می گویند آبروی ما پیش دیگران می رود اگر که نتیجه تست مثبت باشد و کرونا گرفته باشیم. اگر مردم اجازه هم ندهند از آنها تست گرفته شود نتیجه این می شود که ویروس بین مردم همچنان می چرخد و زنجیره انتقال ویروس کرونا قطع نمی گردد. ازاین رو مردم عزیز توجه داشته باشند کرونا انگ و برچسب نیست و اگر فردی به هر علتی کرونا بگیرد، گناهکار نیست بلکه یک فردی است که گرفتار یک بیماری شده و که باید مثل بقیه بیماران درمان گردد.
وی همینطور اظهار داشت: نکته دیگری را هم لازم است خدمت مردم عزیز بگویم و آن اینکه اگر گرفتار بیماری دیگری به جز کرونا هستند، نگران نباشند و با خیال راحت به بیمارستان و مراکز درمانی رجوع کنند و مطمئن باشند که تمهیداتی اتخاذ شده است که کرونا آنها را تهدید نمی نماید. مردم مطمئن باشند کادر بهداشت و درمان ما، مراکز کووید ۱۹ را از مراکز خدمات برای سایر بیماریها جدا کرده اند. در واقع در بیمارستان ها، مسیرهای کرونا و بقیه بیماری ها جدا از هم هستند. ازاین رو هر کسی که به هر بیماری گرفتار است، با خیال راحت برای درمان مشکلش راحت رجوع کند و پیگیر درمان بیماری اش باشد. ما نباید شاهد افزایش مرگ و میرهای ناشی از بیماری های دیگر بویژه بیماری های زمینه ای باشیم.
سخنگوی دولت در ادامه با تبریک پیشاپیش ولادت حضرت عیسی مسیح به همه مسیحیان جهان و مسحیان کشور مان اظهار داشت: ایران در همه قرون تمدنی و اسلامی خود همواره کانون همزیستی مسلمانان و مسحیان و همه موحدین و یکتاپرستان وهمه پیروان ادیان ابراهیمی بوده است. فراخوان سازمان مللی ایران برای جهانی عاری از خشونت و افراطی گری تکیه بر ارزشهای عموم بشری دارد که پیامبران بزرگ اولین منادی آن بودند.

استقبال دولت از انتقادات نسبت به بودجه ۱۴۰۰
ربیعی در مورد لایحه بودجه ۱۴۰۰ و نامه رئیس مجلس به رئیس جمهور در جهت اعمال تغییرات، اظهار نمود: ما همواره در فصل بودجه شاهد این نوع انتقادها بوده ایم و این سنت خوبی است که باعث شکوفا شدن بودجه سالیانه خواهد شد. مقام معظم رهبری فرمودند که سهم صندوق توسعه ملی برای فروش نفت خام، میعانات گازی و مازاد بر یک میلیون بشکه در روز، ۳۸ درصد باشد و کلیه تسهیلات سررسید شده دولت از صندوق توسعه ملی از محل سهم دولت از مازاد مذکور پرداخت گردد. همینطور درباره مبحث بند ه تبصره ۴ ماده واحده هم فرمودند که برداشت از منابع صندوق توسعه ملی برای مصارف بودجه سال ۱۴۰۰ مجاز نیست.
وی افزود: با این وجود کسری بودجه در بخش منابع به میزان ۹۰ هزار میلیارد تومان ایجاد خواهد شد. این نظریه باعث می ‎شود که دولت برای جبران بودجه اقداماتی را سامان دهد بعنوان مثال فروش اوراق و سهام را دنبال خواهد نمود. بنابر تصمیم ستاد اقتصادی دولت در جلسه یکشبه کاهش هزینه های دولت شامل کاهش حقوق و برنامه های حمایت معیشتی نخواهد بود.

نپیوستن به FATF آثار خویش را نشان خواهد داد
ربیعی درباره اظهارات اخیر علی مطهری درباره خرید واکسن کرونا و ارتباط آن با FATF هم اظهار داشت: در مورد واکسن قبلاً همکاران من در وزارت بهداشت توضیحات مفصلی عرضه دادند، در مورد انتقال پول بنابر قوانین تحریم و قواعد FATF چندین مرحله انتقال پول با مشکل مواجه گردید و با موانعی رو به رو بودیم. به صورت کلی نپیوستن به FATF آثار خویش را نشان خواهد داد قبلا هم دولت دیدگاه خویش را در این حوزه اعلام نموده بود.
وی افزود: امیدواریم در مجمع تشخیص مصلحت نظام در این حوزه بحث نماییم و آنچه که به مصلحت کشور است را بتوانیم تأمین نماییم.

ارقام پیشبینی شده در لایحه بودجه۱۴۰۰ برپایه حقیقت هاست
ربیعی همینطور در مورد ارقام در نظر گرفته شده در لایحه بودجه ۱۴۰۰ هم خاطرنشان کرد: بودجه برپایه حقیقت های اقتصادی و اجتماعی جامعه طراحی شده است. این سخن درستی نیست که اصلاحات ساختاری مدنظر قرار نگرفته است؛ کوچک کردن دولت و کاهش بودجه جاری و بودجه مبتنی بر عملکرد و کم کردن فشار تحریم بر زندگی مردم و قرار دادن هشت میلیارد دلار برای پشتیبانی از زندگی روزمره مردم و تصمیمات دیگری بر تداوم حمایت معیشتی از موضوعاتی بودند که رهبر به آن تاکید نمودند.
سخنگوی دولت تصریح کرد: ارقام پیشبینی شده در لایحه بودجه برپایه حقیقت پیش رو در نظر گرفته شده است، حق هرگونه اعمال نظر و اصلاح برای مجلس محفوظ است و دولت به لحاظ بحث کارشناسی با مجلس همراهی خواهد نمود و از تمام توان کارشناسی خود دریغ نخواهد کرد. امیدواریم درنهایت هزینه های دولت افزایش پیدا نکند.
وی اظهار نمود: در همین راستا امروز پس از ظهر به منظور هم اندیشی جلسه مشترکی بین رئیس مجلس و برخی از نمایندگان و بعضی از اعضای دولت برگزار خواهد شد؛ این جلسه را میمون و مبارک می دانیم و امیدواریم که کلیات بودجه تغییر نکند.
آژانس بین المللی انرژی اتمی در قالب وظایف و مسئولیت های خود عمل کند
سخنگوی دولت در مورد اظهارات مدیر کل آژانس بین المللی در خصوص این که که بازگشت به خانه اول در برجام امکان پذیر نیست اظهار داشت: پاسخ این سوال را پیش تر نماینده دایم کشورمان در وین داده است، خود آقای گروسی به نماینده دایم جناب آقای غریب آبادی گفته است که صرفا به جنبه فنی مساله اشاره نموده است و از آنجائیکه آژانس بین المللی انرژی اتمی یک نهاد فنی است، انتظار می رود که در قالب وظایف و مسئولیت های خود در حوزه های نظارت و راستی آزمایی اقدامات مرتبط هسته ای و عرضه گزارشات بروزرسانی، عمل کند و از ورود به دیگر موضوعات خارج از چارچوب مسئولیت های آژانس و مدیرکل خودداری نماید.
وی تصریح کرد: مدیرکل اعلام نموده است که ظاهراً سوء برداشتی از اظهارات ایشان انجام شده است و منظور ایشان مطابق با آنچه در رسانه ها انعکاس یافته نبوده است. در عین حال، نظارت بر ابعاد فنی برنامه های هسته ای به آن پیچیدگی که در بعضی رسانه ها انعکاس یافته نیست، بنابراین نیازی به مذاکره با آژانس در این خصوص احساس نمی گردد.

ایران نمی تواند به اجرای یک طرفه تعهدات برجام بپردازد
ربیعی در ادامه درباره این که سخنگوی وزارت خارجه فرانسه مدعی شده، نتایج نقض تعهدات برجامی جدی است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران طرف شاکی در مورد نقض تعهد و ناپایبندی اساسی به تعهدات از جانب آمریکا و اروپا است. پر واضح است که ایران نمی تواند به اجرای یک طرفه تعهدات بپردازد و کشورهای اروپایی به جای ابراز نگرانی بهتر است که به تعهدات خود بازگردند تا زمینه حفظ برجام که به نفع همه است فراهم گردد.
وی تصریح کرد: اقدامات جبرانی جمهوری اسلامی ایران وفق گامهای پنجگانه منطبق با حقوق به رسمیت شناخته شده ما ذیل مواد ۲۶ و ۳۶ برجام قرار دارد و در صورت بازگشت سریع طرف های برجام به انجام تعهداتشان در برجام، اجرای آنها متوقف می شود. بنابرین ادعای عدم پایبندی ایران به برجام حرف صحیحی نیست.
ربیعی اضافه کرد: فرانسه و سایر طرفهای اروپایی اگر واقعاً خواهان حفظ و احیای برجام به نحوی که ایران از آن منتفع شود هستند باید به تعهدات برجامی خود عمل کنند و برای برداشته شدن تحریم های ظالمانه ضد ایران تلاش کنند.

ماجرای ادعای در نظر گرفتن اعتبار برای سند ۲۰۳۰ در بودجه ۱۴۰۰
ربیعی در پاسخ سوالی در خصوص انتشار ادعایی در جهت درنظر گرفته شدن اعتبار برای اجرای سند ۲۰۳۰ در لایحه بودجه مطرح گردیده است، اظهار داشت: متاسفانه عده ای این روزها بدون هیچ سوال و مذاکره ای برپایه یک برداشت، مبادرت به قضاوت عجولانه می کنند و در این مورد هم یک برداشت اشتباه صورت گرفته است. بودجه شامل یک ماده واحد با ۵ جلد پیوست جداول کلان می باشد که در هیچ جای این ۵ جلد پیوستی بحثی از ۲۰۳۰ نشده است. و اصل بودجه هم همین لایحه و ۵ جلد پیوستی است.
وی خطاب به نمایندگان مجلس تصریح کرد: به لحاظ ایجاد شفافیت و آگاهی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، ۱۰ جلد از مطالعات پیرامون قانون برنامه ششم توسعه صرفاً جهت اطلاع نه اثرگذاری در بودجه ارسال شده است که بند مورد استناد، در پیوست هایی است که شامل سوابق بوده است که این سوابق هم در ارتباط با مطالب از سال ۹۵ به بعد بوده است.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه "سند ۲۰۳۰ هیچ جایگاهی در برنامه های آموزش و پرورش ندارد" اظهار داشت: اساسا سند ۲۰۳۰ هیچ جایگاهی در برنامه ها و اقدامات وزارت آموزش و پرورش ندارد و با وجود سند بنیادین آموزش و پرورش کلیه برنامه ها و اقدامات آموزش و پرورش بر اساس سند بنیادین انجام می شود. همینطور وزارت آموزش و پرورش پیش از این سند ۲۰۳۰ را مغایر با اهداف، آرمان ها و ارزش ها اسلامی مورد پذیرش سند تحول بنیادین می داند و خویش را متعهد می داند که در هیچ سطحی از آموزش و پرورش برنامه و اقدامی برپایه آن انجام نشود.
وی اضافه کرد: تاکید می کنم اساسا دولت موضوعی به نام سند ۲۰۳۰ را به رسمیت نمی شناسد و اختصاص بودجه برای اجرایی کردن، پیگیری یا هر آنچه در ارتباط با ۲۰۳۰ باشد را تکذیب می کنم، تعجب می کنم یکی از اقایان مصاحبه کرده بود که ردیف ۲۰۳۰ را از بودجه حذف می نماییم و متاسفانه و اساسا نگاهی به بودجه نکرده است. این ردیف کجاست که می خواهید حذف کنید. چه خوب است پیش از هر گونه ایجاد ذهنیت در افکار عمومی یک سوال یا تماس با سازمان برنامه و بودجه صورت می گرفت.
این خبر تکمیل می شود...منبع:

1399/10/02
13:55:56
5.0 / 5
1477
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , تصویب , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
محفل