عضو كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم :

توبه مورد تاكید شریعت و قانون است

توبه مورد تاكید شریعت و قانون است

به گزارش محفل یك عضو كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم با اعلان اینكه به توبه در شریعت و قانون مجازات اسلامی به وضوح مورد تاكید واقع شده است، اظهار داشت: توبه چه در جرم سیاسی چه در سایر جرایم می تواند كاربرد داشته باشد، البته به شرطی كه این مساله فقط در حد شعار نماند.


یحیی کمالی پور در گفت و گو با ایسنا، درباره اظهارات محسنی اژه ای درباب در نظرگرفتن فرصت «توبه» برای مجرمین اشاره کرد: توبه در شریعت و دین ما به وضوح مورد تاکید واقع شده است. در قانون مجازات اسلامی هم به آن اشاره شده و حق توبه را به مجرم داده است، ولی در عملکرد دستگاه قضایی کارآیی لازم را نداشته است.
وی افزود: معاون اول قوه قضاییه به موضوعی اشاره نموده است که یک اصل مسلم در شریعت و قانون است و اگر این اصل کاربردی شود، تاثیر بسزایی در بازگشت مجرمین به جامعه و اجرای رافت اسلامی داشته و حتی سبب بهبود نگاه های خارجی به دستگاه قضایی کشور خواهد داشت.
این نماینده شورای اسلامی در مجلس دهم اشاره کرد: توبه در شرایطی است که جنبه حق الله داشته باشد. آنجا که حق الناس مطرح باشد، رضایت شاکی خصوصی مقدم است. در شرایطی که جرم جنبه عمومی داشته باشد و حق الله مطرح باشد، توبه می تواند کاربرد داشته باشد چه در جرم سیاسی چه در سایر جرایم البته به شرطی که این مساله فقط در حد شعار نماند و کاربردی شود.
منبع:

1399/03/29
23:44:03
5.0 / 5
2638
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
محفل