بیگدلی در گفت وگو با محفل:

باقی ماندن در فهرست سیاه FATF اثر تحریم ها ضد ایران را دوچندان می كند

باقی ماندن در فهرست سیاه FATF اثر تحریم ها ضد ایران را دوچندان می كند

به گزارش محفل استاد دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: خروج از فهرست سیاه FATF امکان دارد باعث رفع کامل تحریم ها ضد ایران نشود، اما باقی ماندن در آن بطور قطع یک نوع خودتحریمی است که می تواند اثر تحریم ها ضد ایران را دو چندان کند.«علی بیگدلی» در گفتگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، ضمن اشاره به موافقت رهبری انقلاب با تمدید زمان بررسی لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: بررسی دوباره دو لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون های پالرمو و CFT در شرایطی است که زمان بررسی این دو لایحه در مجمع تشخیص مصلحت نظام به پایان رسیده بود و به علت عدم موافقت رسمی ایران و عضو نشدن در آنها، ایران مجدد در فهرست سیاه FATF قرار گرفته بود، گامی مثبت به حساب می آید و الان این امید بوجود آمده که ایران به دو کنوانسیون پالرمو و سی اف تی بپیوندد.

وی ادامه داد: یادمان باشد که این دو کنوانسیون ها فقط مختص به ایران نیست و حدودا تمام کشورها دنیا عضو آن شده اند و ضروریست با پیوستن به این دو کنوانسیون، زمینه کاهش هزینه های غیرضروری در مراودات اقتصادی را در عرصه بین المللی کاهش دهیم.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با اشاره به اینکه با عضویت ایران در FATF چاره و فصل مشکلات بانکی باز می شود، خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین مسائلی که باعث بروز شرایط اقتصادی کنونی شده، قفل شدن همکاریهای بین بانکهای ایران با نهادهای مالی و بانکی دنیا است. بخشی از این قفل شدن به خاطر تحریم های آمریکا است اما مهمترین علت را باید عضو نبودن ایران در FATF دانست.

برای مبادلات مالی احتیاج به پیوستن به FATF داریم

بیگدلی افزود: FATF نهادی است که برای مقابله با پولشویی و مبارزه با تأمین مالی گروه های تروریستی بوجود آمده است. این نهاد استانداردهای مشخص و یکسانی را برای مقابله با تروریسم وضع کرده است و به هر حال عدم عضویت در آن، به معنای پشتیبانی از پولشویی و تروریسم است.

وی با یادآوری حضور ایران در فهرست سیاه FATF تصریح کرد: قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF سبب شده تا هیچ بانک و نهاد مالی علاقه ای به همکاری و مبادلات پولی با ایران نداشته باشد و ایران برای انجام مبادله بانکی حتی با کشورهایی نظیر روسیه و چین یا کشورهای همسایه مانند عراق با مشکل روبه رو باشد.

خروج از فهرست سیاه امیدها برای دریافت مطالبات را افزایش می دهد

این استاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه با خروج از فهرست سیاه FATF می توان امیدوار به دریافت مطالبات مان از کشورهایی مانند عراق و کره جنوبی باشیم، اظهار داشت: خروج از فهرست سیاه FATF باعث رفع تحریم ها ضد ایران نمی گردد اما باقی ماندن در آن بطور قطع یک نوع خودتحریمی است که می تواند اثر تحریم ها ضد ایران را دو چندان کند. ازاین رو برای باز شدن راه همکاریهای بانکی و انجام مبادلات مالی نیاز داریم به FATF بپیوندیم.

بیگدلی با تکیه بر اینکه عاقبت راهی که با عدم پیوستن ایران به FATF شروع شده، تبدیل شدن ایران به کشوری مانند کره شمالی است، بیان نمود: ما باید انتخاب نماییم که آیا می خواهیم با کشورهای مختلف دنیا مبادله آزادانه مالی داشته باشیم یا خیر، آیا می خواهیم کالاهای خویش را فروخته و پول آنرا دریافت نماییم، آیا می خواهیم از کشورها و شرکتهای مختلف خارجی کالاهایی نظیر واکسن کرونا را بخریم یا خیر. اگر پاسخ به این سوالات مثبت است، باید عضو FATF شویم.

برای خرید واکسن کرونا باید عضو FATF شویم

وی اضافه کرد: من فکر می کنم با دستوری که رهبری داده و موافقتی که ایشان با درخواست دولت جهت بررسی لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت داشتند، راه پیوستن ایران به FATF نسبت به گذشته هموارتر شده است اما نباید این مساله به تاخیر بیفتد.

این کارشناس مسائل بین الملل درباره تأثیر شکست ترامپ و احتمال بازگشت آمریکا به برجام بر بررسی دوباره لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم خاطرنشان کرد: بطور قطع این مورد اثرگذار بوده و باعث می شود لوایح FATF با نگاه مثبت تری در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شود. به هر حال در دوره قبلی، لوایح FATF در شرایطی مورد بررسی قرار می گرفتند که آمریکا از برجام خارج شده بود و دولت ترامپ هم هر روز تحریم جدیدی را ضد ایران اعمال می کرد.

بیگدلی با اشاره به اینکه باید متوجه باشیم که شرایط نسبت به گذشته متفاوت شده است، اظهار داشت: باید در عرصه سیاست خارجی رفتاری معقولانه و مبتنی بر منافع ملی و برپایه حقوق و روابط بین المللی داشته باشیم و در سیاست داخلی هم سنجیده عمل نماییم. این مساله لزوم اصلاحاتی را در استراتژی هایمان در سیاست داخلی و خارجی را می طلبد.

وی با اشاره به اینکه یادمان باشد نگاه سیاسی و نه حقوقی و فنی به FATF در دوره قبل چگونه باعث قفل شدن روابط بانکی شد، اظهار داشت: قفل شدن روابط بانکی سبب شده بود تا روسیه و چین هم به این بهانه همکاری چندانی با ایران نداشته باشند و حساب ایرانی ها مقیم چین و حتی تجار و دانشجویانی که سال ها است در آن کشور حضور دارند، بسته شده و برای آنها مشکلاتی ایجاد شود.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: این مورد باعث شد ایران نتواند مطالبات خویش را از کشورهایی مانند کره جنوبی، چین، هند و عراق و... دریافت کند. ازاین رو برای رفع این مشکل و حل مشکلاتی که بر سر راه موضوعاتی مانند خرید واکسن کرونا وجود دارد، باید در FATF عضو شویم.منبع:

1399/09/29
14:47:18
5.0 / 5
1493
تگهای خبر: اقتصاد , دولت , رهبری , لایحه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
محفل