گسترش همكاریهای فرهنگی ایران و ایتالیا به مناسبت 160 سال دیپلماسی

گسترش همكاریهای فرهنگی ایران و ایتالیا به مناسبت 160 سال دیپلماسی

محفل: همکاریهای فرهنگی ایران و ایتالیا به مناسبت یکصدوشصتمین سال روابط دیپلماتیک دو کشور توسعه می یابد.به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمدتقی امینی، رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا با مائوریتزیو اولیویرو Maurizio Oliviero، رئیس دانشگاه پروجا در ایتالیا به صورت مجازی دیدار و درباب در زمینه همکاریهای مشترک فرهنگی به مناسبت یکصدوشصتمین سال روابط دیپلماتیک ایران و ایتالیا گفت و گو کرد.

امینی در سخنانی، به سابقه خوب کارهای فرهنگی فی درخلال دو کشور که برمبنای موافقتنامه فرهنگی و برنامه اجرائی مبادلات توسط مسئولان دو کشور امضاء شده است، اشاره و درباب همکاریهای مشترک فرهنگی اعلام آمادگی کرد.

رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا با ذکر این که ایران و ایتالیا بعنوان دو کشوری که در تاریخ تشکیل تمدن بشری نقش بسیار مهمی داشتند و از طرف دیگر دارای ظرفیت و توانمندی بالایی برای تقویت هر چه بیشتر روابط فرهنگی هستند، خواهان تقویت گسترش روابط فرهنگی با دانشگاه پروجا شد.

وی به اهمیت ارتباطات فرهنگی دو ملت اشاره نمود و اضافه کرد: این مهم از پشتوانه غنی برخوردارست. مردم ایران و ایتالیا از صدها سال پیش به حوزه سرزمینی همدیگر رفت و آمد کرده و علاقه زیادی به فرهنگ و سنن و آداب و رسوم همدیگر دارند.

امینی در ادامه سخنانش، ابراز امیدواری کرد فصل جدیدی از همکاریهای مشترک در سال پیش رو با دانشگاه پروجا آغاز شود.

وی تقویت کرسی های زبان فارسی دانشگاه های ایتالیا، آموزش زبان فارسی، تأسیس اتاق ایران در دانشگاه تورین، کارهای ترجمه، چاپ و نشر کتاب، نشست های فرهنگی را مهمترین وظایف رایزنی فرهنگی کشورمان در ایتالیا برشمرد.

امینی پیشنهاد برگزاری نمایشگاه پنج هزار سال مهندسی ایرانی، تأسیس اتاق ایران در دانشگاه پروجا، دایر کردن درس زبان و ادبیات فارسی در این دانشگاه و برنامه معرفی سینمای ایران در شهر پروجا را داد.

تقویت همکاریهای دانشگاهی ایتالیا و ایران

اولیویرو در سخنانی، به بیان علاقه مندی خود نسبت به فرهنگ ایران اسلامی و تقویت همکاری دانشگاه پروجا با دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران پرداخت و اظهار داشت: باتوجه به قدمت دیرینه روابط بین ایران و ایتالیا، همکاریهای دانشگاهی می تواند بعنوان یکی از ارکان اصلی این روابط به حساب آید، به خصوص در شهر پروجا که حضور ایرانیان نه فقط با تاریخ معاصر شهر پروجا عجین شده، بلکه فرهنگ ایرانی برای مردم پروجا کاملا شناخته شده است و تمامی ساکنین و اهالی این شهر همچون بنده بطور قطع اگر رابطه خویشاوندی با شهروندان ایرانی نداشته باشند، حداقل تعدادی دوست و همکار ایرانی دارند.

وی با استقبال از پیشنهادات رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا، ابراز امیدواری کرد تا در آینده ای نزدیک نخستین تفاهمنامه دانشگاهی بین دانشگاه پروجا و دانشگاه های ایران امضاء شود.

دانشگاه پروجا با قدمتی بیش از ۷۰۰ سال در سال ۱۳۰۸ میلادی به دستور پاپ کلمنت پنجم تأسیس و در سال ۱۳۵۵ به دستور پادشاه ایتالیا به رسمیت شناخته و مجوز پذیرش دانشجو از تمامی دنیا بدان اعطا شد. در ابتدا دو رشته حقوق و هنر در این دانشگاه تدریس می شد و امروز با بیش از ۱۶ رشته دانشگاهی در زمینه علوم انسانی، پزشکی، فنی مهندسی و علوم حقوقی از مقطع لیسانس تا فوق دکترا و دو مدرسه تخصصی است.

تعاملات فرهنگی ایران و ایتالیا

در آیینه تمدن ها، فرهنگ و هنر از پایه های محکم و استوار در تداوم روابط بین ملت ها بوده است و در این بین ایران و ایتالیا بعنوان دو ملت بزرگ و صاحب تمدن پربار، به تاریخ، اندیشه، هنر، فرهنگ و مدنیت بشری غنا بخشیدند. تاریخچه روابط فرهنگی میان ایران و ایتالیا در حقیقت تاریخچه فرهنگی شرق و غرب است. بیش از بیست قرن ایران و ایتالیا، یکی مظهر تمدن شرق و دیگری مظهر و نماینده تمدن غرب بوده است. این سابقه دیرین روابط و درک اشتراکات گوناگون تاریخی، مذهبی و فرهنگی میان دو ملت سبب گردیده است که امروز ایران و ایتالیا درک و فهم بهتری از یکدیگر داشته باشند.

پیشینه روابط و مبادلات فرهنگی دو کشور به دوره ساسانیان باز می گردد. در سال ۵۳۳ میلادی بین انوشیروان ساسانی و ژوستی لیانوس، امپراطور روم، پیمانی منعقد شد که برمبنای آن دولت روم به هفت نفر از حکمای یونان که به جرم داشتن عقاید فلسفی خاص از قلمرو امپراطوری روم طرد شده بودند و به ایران پناه آورده بودند، اجازه بازگشت داد. در دوران اسلامی نیز تبادلات فرهنگی بین ایران بعنوان مهد تمدن اسلامی و ایتالیا بعنوان مرکز فرهنگی مسیحیت در جریان بود.

در سالهای ۱۸۸۶ تا ۱۸۸۹ ترجمه کامل شاهنامه فردوسی به ایتالیایی توسط ایران شناس و ادیب معروف ایتالیایی ایتالدو پیتزی انجام گرفت که یکی از مهم ترین کارهای فرهنگی مربوط به ایران و ایتالیا شمرده می شود. در سال ۱۹۳۳، مراسم باشکوهی در ایتالیا به مناسبت هزاره فردوسی برپا و یکی از میادین رم به نام این شاعر ایرانی نام گذاری شد و بعدها در سال ۱۹۵۱، مجسمه فردوسی نیز در این میدان نصب گردید که هنوز هم باقی است.

پس از جنگ جهانی دوم نیز عده زیادی از مستشرقین و ایران شناسان معروف ایتالیایی با تحقیقات عمیق و گران بهای خود، خدمات بهادار ای در شناسایی فرهنگ و تمدن و هنر ایران زمین انجام داده اند. در این دوران، ایتالیا به یکی از مراکز مهم ایران شناسی در اروپا بدل شد و کنگره جهانی ایران شناسی در رم تشکیل گردید.

اما دوره جدید مناسبات فرهنگی ایران و ایتالیا از سال ۱۹۵۰ شروع می شود. از این زمان به تدریج تعداد دانشجویان ایرانی در ایتالیا روبه افزایش گذاشت. در نتیجه این مراودات، در سال ۱۹۵۸، موافقتنامه فرهنگی ایران و ایتالیا به امضا رسید که به سبب آن، دولت ایتالیا هر ساله تعدادی بورس در اختیار دانشجویان ایرانی قرار می داد. مدتی بعد دوره لیسانس زبان و ادبیات ایتالیایی در دانشگاه شهید بهشتی ایجاد و در سال ۱۹۶۳ مؤسسه فرهنگی ایتالیا در تهران تأسیس شد.

در سالهای اخیر پیشرفت های بسیاری در تقویت روابط میان ایران و ایتالیا خصوصا در حوزه فرهنگی روی داده است. تعامل میان نخبگان علمی و فرهنگی دو کشور بعنوان نمایندگان دو ملت بزرگ و دو تمدن کهن در سطوح عالی ادامه یافته است. در کنار همکاریهای موفق سیاسی و اقتصادی دوجانبه میان دو کشور، نمایشگاه ها، سمینارها و طرح های فرهنگی مختلفی در ارتقای روابط اجرا، هیأت های رسمی مختلفی در قالب مقامات رسمی، هنرمندان و فعالان در حوزه فرهنگ و هنر در سطوح مختلف تبادل شده و همه این فعالیت ها استمرار دارد.منبع:

1399/09/15
23:01:41
5.0 / 5
1215
تگهای خبر: اقتصاد , حكم , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل