انتخاب نماینده ایران در كمیسیون مستقل دائم حقوق بشر اسلامی

انتخاب نماینده ایران در كمیسیون مستقل دائم حقوق بشر اسلامی

به گزارش محفل در چهل و هفتمین نشست وزیران امور خارجه كشورهای عضو سازمان همكاری اسلامی در نیامی پایتخت نیجر، نماینده ایران با آراء نمایندگان كشورهای حاضر به عضویت كمیسیون مستقل و دائم حقوقی بشر اسلامی (IPHRC) كه از نهادهای مستقل سازمان همكاری اسلامی به حساب می آید انتخاب|شد.


به گزارش شنبه شب ایرنا، این انتخاب در شرایط حاضر که متأثر از نفوذ کشور میزبان بر دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی و ممانعت این کشور از ایفای نقش موثر جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای عضو می باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
در انتخابات مزبور از میان ۱۸ کشور آسیایی عضو، حسین رضوانی با کسب آراء برتر در بین سایر نامزدهای عضویت در این کمیسیون به همراه نمایندگان ترکیه و افغانستان برای یک دوره ۴ ساله ( ۲۰۲۱ الی ۲۰۲۴) انتخاب گردید. کشورهای بنگلادش و ازبکستان دیگر نامزدهای های تصدی عضویت در این کمیسیون بودند که موفق به کسب آرا بالاتر نشدند.
انتخاب نماینده کشورمان در کمیسیون دائم حقوق بشر سازمان همکاری اسلامی به دنبال تلاشهای دیپلماتیک و رایزنی های گسترده ای که از قبل از اجلاس از جانب اداره کل حقوق بشر و زنان وزارت امور خارجه و در جریان برگزاری اجلاس از جانب هیأت نمایندگی کشورمان از اداره کل صلح و امنیت بین المللی وزرات امور خارجه به انجام رسید، محقق شد.
در این انتخابات، از گروههای عربی و آفریقایی هم هر یک سه نماینده به عضویت کمیسیون در آمدند. از گروه عربی کشورهای عربستان، مصر و مغرب، از گروه آفریقایی کشورهای بنین، نیجریه و نیجر انتخاب شدند.
کمیسیون مستقل و دائم حقوق بشر سازمان همکاری اسلامی نهاد مستقل کارشناسی سازمان با ظرفیت مشورتی است که موجودیت آن در سال ۲۰۱۱ در جریان اجلاس یازدهم سران کشورهای اسلامی تصویب و در سال ۲۰۱۷ شروع به کار کرد.
مقر این کمیسیون در جده – عربستان می باشد.
این کمیسیون حول موضوعات حقوق بشر بخصوص در حوزه های حقوق بانوان و کودکان، حق آموزش، حق توسعه، مقابله با اسلام هراسی، دفاع از حقوق اقلیت های مسلمان در کشورهای غیر اسلامی فعالیت دارد.منبع:

1399/09/09
12:13:20
5.0 / 5
1577
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل