در نشست خبری مطرح كرد

خطیب زاده: كانادا از استانداردهای دوگانه دست بردارد

خطیب زاده: كانادا از استانداردهای دوگانه دست بردارد

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: كانادا از استانداردهای دوگانه دررفتارهای خود دست بردارد و به تعهداتش عمل كند.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «سعید خطیب زاده» بامداد یکشنبه در نشست خبری مجازی با اصحاب رسانه، با گرامیداشت روز بسیج اظهار نمود: بسیج میراث امام خمینی است و امیدواریم این شجره طبیه به حیات خود ادامه دهد.
سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن اشاره به تحولات سیاست خارجی در هفته گذشته عنوان کرد: ۲۷ آبان پیرو اقدامات سیاسی، مخرب و ضد حقوق بشری کانادا در همراهی با تروریسم اقتصادی آمریکا و جریان های ضدانقلاب، سفیر ایتالیا بعنوان حافظ منافع کانادا را احضار کردیم. دولت کانادا به تعهدات خود پایبند باشد و از استانداردهای دوگانه در گفتار و عمل دست بردارد. زمینه های همکاری زیادی وجود دارد. با این وجود رویکرد دولت کانادا در این سال ها مخرب بوده است.
خطیب زاده همینطور ضمن اشاره به گفت وگوی ظریف با همتای انگلیسی خود اظهار داشت: هر دو طرف در این گفت و گو درباره مسائل دوجانبه و منطقه ای گفتگو کردند.
به گفته سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ایام گذشته بعضی از سفرا، رونوشت استوارنامه هایشان را به ظریف تقدیم کردند.
وی در پاسخ به سوالی درباره شروط ایران برای بازگشت آمریکا به برجام در زمان ریاست جمهوری جو بایدن تصریح کرد: درمورد بازگشت آمریکا به برجام و مباحثی که در اینباره مطرح می شود، تا دولتی مستقر شود، نمی توان اظهارنظر کرد. رفتار دولت آمریکا برای ما مهم می باشد و نه اظهارات آنها و ما با هوشیاری تمامی تحولات را پیگیری می نماییم.
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه ظریف هم در مصاحبه اخیرشان مواضع ایران را بیان کردند، اظهار داشت: فشار حداکثری به شکست حداکثری برای آمریکا رسیده و هرکس به کاخ سفید برسد، باید به حقوق ملت ایران احترام بگذارد.
خطیب زاده درباره برخورد موشک به سفارت ایران در کابل بیان نمود: نگران همسایه عزیز خود هستیم. همسایه زخم خورده ای داریم. زخم تروریسم، جنگ و تجاوز آمریکا و کشتار مردم بی گناه ولی پرغرور افغانستان مساله ای است که تلاش می نماییم رفع گردد.
وی خاطرنشان کرد: اتفاق روز گذشته، حملات راکتی به مناطق مختلف کابل بود و محوطه سفارت ایران هم مورد برخورد قرار گرفت که البته خسارت جدی برای افراد حاضر در سفارت نداشت.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه در همان لحظات اول با سفارت و وزارت خارجه افغانستان در ارتباط بودیم، خاطرنشان کرد: مسئولیت این ماجرا را به عهده کسانی می دانیم برخلاف ملت افغانستان بر خواست خود پافشاری می کنند.
تروریسم در هر شکل و رنگی محکوم است
خطیب زاده با اشاره به اینکه تروریسم در هر شکل و رنگی محکوم است، خاطرنشان کرد: توسعه افغانستان از مسیر گفت وگوهای بین الافغانی می گذارد که جمهوری اسلامی ایران همواره از آن حمایت کرده و همه گروه ها و جریان ها باید به آن پایبند باشند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال ایرنا درباره سفر پمپئو به منطقه و اظهارات ضد ایرانی او اظهار داشت: سفر وزیر امور خارجه آمریکا که دوران مسئولیتش در حال تمام شدن است، به نظر می آید بیشتر از آنکه پیگیری سیاست دولت آمریکا باشد، به برخی ماهیگیری های سیاسی در آینده ارتباط داشته باشد.
وی افزود: برخی کشورها دوران ترامپ را پنجره فرصتی تلقی می کردند. در حالیکه این پنجره فرصت نیست بلکه پنجره ای برای تمامی مضایقی است که این کشورها با بی آبرویی برای خود ایجاد کردند.
این دیپلمات ارشد کشورمان خاطرنشان کرد: سه، چهار کشور بدنام که در بین مردم خود هم منزوی هستند، بعید است از این نمد برای خود کلاهی درست کرده باشند.
وی با اشاره به اینکه بعضی از حکام کشورهای منطقه تمامی آبروی خویش را در سبد کسانی گذاشتند که مردم آمریکا هم حکم به اخراجشان دادند، اظهار داشت: این کشورها هر چه زودتر به همکاری منطقه ای بازگردند، بهتر است.
بی شرمی رژیم فعلی کاح سفید و خیانت برخی حکام دو روی سکه است
خطیب زاده سفر وزیر خارجه رژیم آمریکا به مناطق اشغالی را دردناک خواند و اضافه کرد: اگر خیانت برخی حکام کشورهای عرب نبود، وزیر خارجه آمریکا به سرزمین های اشغالی نمی رفت و قطعنامه های سازمان ملل را زیر پا نمی گذاشت و سرکشانه هر اقدام ضد بشری اسراییل را سفید نمایی نمی کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: بی شرمی رژیم فعلی کاح سفید و خیانت برخی حکام دو روی سکه است و کسانی که این فضا را ایجاد کردند باید پاسخگو باشند.
وی خاطرنشان کرد: اظهارات و سفر وزیر خارجه آمریکا محکوم است. آرمان فلسطین مقدس است همه باید به آن پایبند باشند.
ایران نسبت به کشورها مسوولانه رفتار می کند
خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره همکاریهای دفاعی ایران با ونزوئلا عنوان کرد: سیاست ایران، صادرات سلاح نبوده و نیست. البته با انقضای محدودیت های تسلیحاتی این حق را داریم و از آن استفاده خواهیم کرد اما از آن مسوولانه استفاده می نماییم.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: چنانچه نیازهای کشورها برپایه حقوق بین الملل و قانون ایران باشد، این همکاری قابل انجام است. ایران نسبت به کشورها مسوولانه رفتار می کند که کمک ایران برای کمک به ثبات آن کشور و آن منطقه باشد.
این دیپلمات ارشد درباره حمایت دولت عربستان از قرار گرفتن انصارالله در فهرست گروه های تروریستی وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد: این مورد جای تعجب ندارد. عربستان چندین سال است که مردم بیگناه یمن را می کشد و این کشور را در حالت قطحی سراسری قرار داده است. بر مبنای صدها گزارش مستقل بین المللی عربستان با تسلیحات خوشه ای این کشور را بمباران کرده است.
ایران با افتخار در کنار مردم یمن ایستاده است
خطیب زاده با اشاره به اینکه بعضی از محلات یمن بیشتر از ۱۷ بمباران شده است، تصریح کرد: عربستان امروز یمن را محاصره کرده و از هر تلاشی برای حل بحران یمن نه تنها استقبال نمی کند بلکه ضد آن سنگ اندازی می کند.
وی درباره نظر ایران برای حل بحران یمن اظهار داشت: تنها چاره بحران یمن به رسمیت شناختن خواست ملت یمن و گفت وگوهای یمنی – یمنی و اجازه دادن به فرایندهای بین المللی است تا این بحران را به سمت درست هدایت کند. ایران با افتخار در کنار مردم یمن ایستاده است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره آخرین وضعیت مطالبات ایران از کره جنوبی بیان نمود: مشکلات مرتفع نشده و مذاکرات در جریان است. برخی پیشرفت ها بوده اما مذاکرات باید به نقطه خود برسد.
سعی می نماییم با روش های صلح آمیز بحران ها حل شود
خطیب زاده تصریح کرد: متاسفانه همچنان برخی سنگ اندازی و عدم همراهی ها نسبت به تعهدات کره جنوبی وجود دارد. البته بانک مرکزی و ایران از دولت کره دعوت می کنند که به این فرآیند سرعت بدهند اما سرعت و روند این فرآیند چندان رضایت بخش نیست.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات الهام علی اف در خصوص اینکه ایران مانع ارسال سلاح روسیه به ارمنستان شد، خاطرنشان کرد: سیاست ایران اصولی است و به همین خاطر، در درگیری اخیر و هیچ درگیری دیگری، بی تفاوت نیستیم و.
وی با تکیه بر اینکه به هیچ طرفی اجازه ندادیم به انتقال سلاح دست بزند، اظهار داشت: این فقط در ارتباط با یک طرف نیست بلکه در ارتباط با همه طرف ها است. منطقه ما تحمل بیشتر از این بحران و جنگ را ندارد و با عنایت به آتش بس، باید همه طرف ها باید وارد مذاکرات فراگیر شوند تا این بحران سه دهه ای در قالب حقوق بین المللی که ایران در طرح خود به آن اشاره نموده است، حل شود.
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه در پاسخ به این سؤال که وزیر امور خارچه چه زمانی به باکو و مسکو می رود، اظهار داشت: با عنایت به این که در دولت ارمنستان در سطح وزارت خارجه تغییراتی وجود داشت، فقط قرار بود سفر آقای ظریف به مسکو و باکو صورت گیرد ولی با عنایت به اعلامیه هیات دولت درباره بودجه، این سفر به تعویق افتاد.
وی با اشاره به اینکه محوریت اصلی سفر ظریف به باکو و مسکو رایزنی درباره بحران قره باغ بود، عنوان کرد: البته با هر کدام از این کشورها موضوعات دوجانبه و چندجانبه مهمی داریم. روابط ایران و روسیه، راهبردی است و روابط با باکو هم روابط رو به گسترشی است. ما در یک نقطه تاریخی قرار داریم که روابط دو کشور را به ارتقا ببخشیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه سیاست ایران حسن همسایگی و کوشش برای به صفر رساندن مشکلات برای کشورهای منطقه است، افزود: ایران تلاش کرده است روابط متوازن و شناخته شده با همه همسایگان داشته باشد هرچند بعضی از کشورها به علت اشتراکات فرهنگی از اهمیت بیشتری برای ما برخوردار می باشند.
خطیب زاده درباره آخرین وضعیت سند ۲۵ ساله ایران و چین هم اظهار داشت: در مسافرت ظریف به چین، این گفت وگوها ادامه می یابد. این توافق، نقشه راه است و طبیعی است دو کشور ملاحظات جدی درباره آن داشته باشند. به محض اینکه دو طرف به متن مورد توافق برسد اطلاع رسانی خواهد شد.
وی اظهار داشت: با جدیتی که در طرف چینی و خودمان سراغ داریم امیدوارم بزودی به نقاط جدی در اینباره برسیم.
سیاست خارجی موضوعی جناحی نیست
خطیب زاده درباره بعضی از اظهارنظرها از جانب جناحهای سیاسی درباره انجام مذاکره از جانب وزارت امور خارجه هم اظهار داشت: سیاست خارجی مبحث جناحی نیست. ما سیاست خارجی این جناح و آن جناح نداریم. البته صداهای مختلفی در کشور وجود دارد و شکوه و زیبایی ایران در همین چند صدایی است اما در سیاست خارجی تکصدایی بوده و واحد عمل می نماییم.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: سیاست خارجی ایران یک امر حاکمیتی است و برپایه منافع و اصول ایران تنظیم و اعلام می شود.
وی درباره آینده روابط ایران و آمریکا با وجود موضوعاتی مانند شهادت سردار سلیمانی هم اظهار داشت: آینده روابط ایران و آمریکا ساده نیست چون آمریکا در ۴۰ سال قبل جنایات مکرری بر ضد ملت ایران مرتکب شده و فهرست جنایات آمریکا در طول جنگ تحمیلی، کمک به رژیم صدام در شیمیایی کردن فرزندان این ملت، تحریم ها و شهادت سردار سلیمانی و... موجود است.
به گفته رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، این فهرست نه کوچک و نه فراموش می شود. رژیم فعلی آمریکا سیاست های شکست خورده و خودش هم بهتر از هر کسی می داند نمی تواند ادامه دهد. ایران هیچگاه این فهرست را فراموش نمی کند و مطالبات ما از آمریکا سر جای خودش است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درمورد اخبار انتشار یافته در خصوص ترور المصری نفر دوم القاعده در ایران هم تصریح کرد: گزارش های منتشره در بعضی رسانه های خاص تنها گزارش های ساختگی برای فرار مسئولیت از جانب کشورهایی است که القاعده را ایجاد کرده و امروز آنرا تقویت می کنند.
وی با اشاره به اینکه معلوم است ایران برای مقابله با این گروه های تکفیری چقدر هزینه داده است، اظهار داشت: ایران حالا هم در حال مبارزه با این گروههاست. این وصله بیشتر به آمریکا و بانیان و حامیان القاعده می چسبد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سخنان وزیر خارجه آلمان درباره ضرورت وارد کردن مسائل دیگر به توافق هسته ای هم بیان نمود: اینکه نیت برخی طرف های برجامی چه باشد به خودشان برمی گردد. موضع ما کاملا روشن است. مهمترین اقدامی که آلمان و سه کشور متعهد اروپایی باید انجام دهند، اجرای کامل و بدون شرط برجام است.
مذاکرات برجام انجام و تمام شده است
خطیب زاده با اشاره به اینکه بیشتر از دو سال است که این سه کشور ناقض برجام بوده اند، خاطرنشان کرد: بهتر است آنها برادری خویش را اثبات کنند و به اجرای کامل برجام برگردند. برجام مذاکره شده و تمام شده است.
وی خاطرنشان کرد: ما با کشورهای اروپایی روابط منظم و دیپلماتیک داریم و نیاز به پیام رسانی های رسانه ای نبوده است و همه مواضع به روشنی گفته شده است و اظهاراتی که ورای آن مطرح می شود ارزشی ندارد.
این دیپلمات ارشد در پاسخ به سوالی درباره همکاریهای اقتصادی ایران با سوریه و عراق اظهار داشت: همکاریهای ایران با سوریه و عراق در حوزه های مختلف با جدیت دنبال می شود. بخشی از مشکلات به زیرساخت های اقتصادی و بخشی هم به مسائل امنیتی و همکاریهای سیاسی ایران با این کشورها مربوط می شود که کمیته هایی این مورد را پیگیری می کنند.
وی اضافه کرد: هر چه روند بازسازی سوریه سرعت بگیرد، آرامش و ثبات و آخر درد و رنج مردم سوریه نزدیک تر خواهد بود.
تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسیم
خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره اخطار آلمان به اتباع ایرانی مقیم این کشور برای سفر به ایران اظهار داشت: قوانین مدنی جمهوری اسلامی ایران کاملا روشن است و ما مطابق قانون مدنی تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسیم. در عین حال تمامی اتباع از مصونیت ها و حقوق و مسئولیت های یکسانی برخوردار می باشند.
وی خاطرنشان کرد: اینکه دولت آلمان که خودش در بعضی گروگانگیری افراد ایرانی نقش داشته، افراد و شخصیت های ایرانی را به بهانه های بسیار واهی در فرودگاه های کشور خود همچون فرانکفورت دستگیر و به رغم تمامی تعهداتش به آمریکا مسترد کرده است و دولتی که معاهدات دیپلماتیک را نقض کرده و نقش موثری در دستگیری دیپلمات ایرانی داشته و رویه بسیار غلطی را بنیان گذاشته از این اظهارات کند، واقعا جای سوال دارد.
وی عنوان کرد: البته افرادی در داخل دولت آلمان هستند که تذکرات لازم را به برخی که جز تخریب روابط به چیزی نمی اندیشند، بدهند. لازم نیست کشوری در اروپا به فکر اتباع ما باشد و به مسئولیت های خود توجه نمایند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: بیشتر از چندین میلیون ایرانی از کشورهایی که در آنجا مقیم هستند به ایران می آیند و برمی گردند و هیچ مشکلی ندارند. در عین حال همه ایرانیان در مقابل قانون مسئول هستند و اشک تمساح برخی دولت های اروپایی که در نقض حقوق بشر دست دارند، برای ما قابل پذیرش نمی باشد.
ایران درباره امنیت ملی خود با کسی شوخی ندارد
خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره تلاش امارات و بحرین برای قرار دادن حزب الله در لیست گروه های تروریستی خاطرنشان کرد: حکام این کشورها بسیار حقیرانه در تلاش هستند که دل صهیونیست ها را به دست بیاورند.
وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران کشوری نیست که درباره امنیت ملی خود با کسی شوخی کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه حزب الله را یک جریان بومی اصیل لبنانی در لبنان برشمرد و تصریح کرد: هیچ کشوری نمی تواند بخشی از جامعه لبنان را تحریم کند و هر چقدر در دامان صهیونیست ها بیفتند، مردم کشورهای عربی بهتر می دانند چه کسانی در جهت عزت مسلمانان و جهان عرب می کوشند و چه کسانی به خواری مسلمانان و جامعه عرب نشسته اند.
خطیب زاده اضافه کرد: کسی به ارباب آنها وقعی نگذاشته است، چه برسد به اینها که خارج از تمامی رویه ها در حال سبقت گیری از هم هستند که اثبات کنند با رژیم صهیونیستی دوست هستند.
این دیپلمات ارشد کشورمان اظهار داشت: این دوران گذر است. این کشورها هرچه سریعتر این مسیر اشتباه را تصحیح کنند مطمئنا جامعه اسلامی و منطقه آغوش خویش را به روی آنها باز خواهد نمود.
وی خاطرنشان کرد: حزب الله یک جریان بومی، واقعی و اصیل لبنانی در داخل لبنان است که جز به اعتلا و عزت مردم لبنان نمی اندیشد.منبع:

1399/09/02
20:29:41
5.0 / 5
1479
تگهای خبر: اقتصاد , پیگیری , حامی , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
محفل