اكبرزاده مطرح كرد

سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اصلاحات را از بالای هرم قدرت آغاز می كند

سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اصلاحات را از بالای هرم قدرت آغاز می كند

معاون علمی و تقسیم كار ملی مركز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از نهایی شدن سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تا اختتام تیرماه سال جاری و ارسال آن به دفتر مقام معظم رهبری آگاهی داد و مطرح كرد: اصلاح ساختارها و دیدگاه ها در چارچوب سند الگو قدم به قدم و از بالای هرم قدرت انجام می شود.


هادی اکبرزاده در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برای فائق آمدن بر شرایط ناشی از شروع بیماری مرگبار کرونا و ارائه بموقع سند الگو به مقام معظم رهبری بعنوان پیش روترین مرکز نخستین تجربه برگزاری همایش های بزرگ برخط و آنلاین را از 17 تا 25 خرداد ماه در تهران برگزار کرد.
وی افزود: مرکز الگو با در دستور کار قرار دادن پروتکل های بهداشتیِ ابلاغ شدهِ ستاد ملی مبارزه با کرونا دو همایش بزرگ با موضوع مشترکِ ضمانت اجرای سند الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت برگزار کرد. نخستین همایش تحت عنوان سیزدهمین کنگره پیشگامان پیشرفت بود که مخاطبانش طلاب حوزه های علمیه و دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور بودند و دومین همایش نیز نهمین کنفرانس اسلامی ایرانی پیشرفت نام داشت که با حضور اساتید، شخصیت ها و اندیشمندان برجسته علمی و صاحبنظران حوزه و دانشگاه انجام شد.
معاون علمی و تقسیم کار ملی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از حضور 600 اندیشمند برجسته، شخصیت علمی، استاد، پژوهشگر جوان طلبه و دانشجو آگاهی داد و اضافه کرد: طی 9 روز برگزاری کنفرانس و همایش بیش از 170 مقاله ارائه شد که 85 مقاله به صورت شفاهی و بقیه به صورت پوستر منتشر گردید علاوه بر آن چهار میزگرد تخصصی توسط اندیشکده های مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت انجام شد همین طور پنج رساله دکترا و کارشناسی ارشد دریافت و خلاصه آنها در نشست های تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
اکبرزاده، از کاهش هزینه های کنفرانس و کنگره به یک سوم سال های قبل سخن گفت و اضافه کرد: فضای مجازی بستر حضور فعال تر و آسان تر طیف وسیع تری از علاقمندان داخلی و خارجی در کنفرانس و کنگره شد علاوه بر آن هزینه های مرسوم برگزاری چنین همایش هایی را به یک سوم کم کرد که به نوبه خودش تجربه بسیار موفقی بود هر چند که برای سالهای بعد باید زیرساختها فنی و سخت افزاری برگزاری چنین همایش هایی را تقویت نماییم.
معاون علمی و تقسیم کار ملی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت افزود: قرار گرفتن سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در مراحل آخر تدوین بعد از 9 سال بحث و بررسی، اصلی ترین علت انتخاب موضوع دو همایش مذکور بود. نسخه نهایی سند الگو به احتمال زیاد تا آخر تیرماه سالجاری برای رویت و گردش کار به دفتر مقام معظم رهبری فرستاده می شود و بعد از تصویب و ابلاغ رهبری بعنوان بالاترین سند سیاستگذاری جامع پیشرفت ذیل قانون اساسی، جهت دهنده همه سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های کلان کشور قرار می گیرد و از شروع سال آینده عملیاتی می شود؛ چونکه در ابلاغیه دو سال قبلِ مقام معظم رهبری، زمان اجرای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت سال 1400 اعلام شده است.
اکبرزاده افزود: طبق اصل 110 قانون اساسی تعیین سیاست های اصلی نظام از وظایف مقام معظم رهبری است. دو همایش مذکور نیز برای ضمانت اجرای سند الگو انجام شد تا بسترها، الزامات و پیش نیازهای عملیاتی شدن سند رصد و راه کارهای قابل اجرای آن جمع بندی شود تا آمادگی های لازم در قوای سه گانه و نهادهای حاکمیتی به وجود آید. طی دو ماه گذشته تعامل خوبی با قوای سه گانه، مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجامع و شوراهای عالی کشوری به وجود آمد و نظرات این دستگاه ها در تدوین پیش نویس سند جلب شد. ضمانت اجرای سند الگو و آمادگی دستگاه های مسؤول، موضوع بسیار با اهمیتی است که طی 9 ماهه آینده تا زمان اجرای سند الگو در سال 1400 باید در خودِ سند مشخص شود.
وی اشاره کرد: اجرای اصولی و موفق مفاد سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیازمند اراده قوی حاکمیتی در بخش های مختلف حاکمیتی و مدیریتی و نیازمند شکل گیری عزم جدیِ ملی در بخش های غیرحاکمیتی و مردمی و تبدیل آن به گفتمان ملی و عمومی جامعه است و اصلا بنا بر این طی 9 روز برگزاری کنفرانس و همایش از جامعه علمی و نخبگانی در این جهت کمک طلبیدیم.
به گفته معاون علمی و تقسیم کار ملی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، نخستین اثر عینی و اجرایی سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بر نظام سیاستگذاری کشور در مجمع تشخیص مصلحت نظام است، به عبارت دیگر اصلاح ساختارها و دیدگاه ها در چارچوب سند الگو قدم به قدم و از بالای هرم قدرت انجام می شود.
اکبرزاده افزود: در فاز بعد، برنامه های نیمه کلان همچون برنامه های توسعه و به دنبال آن برنامه های سالانه، مسیر عینی و اجرایی شدن اهداف سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در دستگاه های اجرایی، تقنینی، قضایی و نظامی را مشخص می کند.1399/03/27
14:33:35
5.0 / 5
2299
تگهای خبر: ابلاغ , تصویب , رهبری , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل