كودتای حقوقی ترامپ راه به جایی نبرد

كودتای حقوقی ترامپ راه به جایی نبرد

به گزارش محفل دونالد ترامپ با شبهه افكنی و طرح شكایت های مختلف در ایالتهای مختلف، در حال طراحی كودتای حقوقی در آمریكا بود. با این وجود نتایج اعلام شده از جانب رسانه های آمریكایی نشان داده است كه تلاشهای ترامپ تابحال راه به جایی نبرده است.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی آمریکا که تنها دو ماه از ادامه ریاست جمهوری اش باقی مانده بعد از شکست در انتخابات در مورد اشکالات شمارش آرا حرف هایی زده و اتهاماتی را در مورد وجود تقلب در انتخابات بر زبان رانده است. این در شرایطی است که تلاشهای حقوقی و شکایات ترامپ راه به جایی نبرد و رسانه های آمریکایی با بیان کسب ۳۰۶ رای الکترال از جانب بایدن در مقابل ۲۳۲ رای الکترال ترامپ عملا مهر بطلان بر این تلاشهای کمپین ترامپ زدند. علاوه بر این در ایام گذشته خیلی از رهبران سیاسی جهان و حتی بعضی از جمهوریخواهان پیام های تبریک خویش را برای بایدن ارسال کردند. اما دونالد ترامپ همچنان برادعای خود در خصوص پیروزی در این انتخابات و وقوع تقلب های گسترده در جریان شمارش آرا اصرار دارد.
البته طرح چنین ادعاهایی از جانب دونالد ترامپ چندان عجیب نیست. او از ماه ها پیش حدودا از ماه آوریل/ فروردین در بیشتر از ۷۰ توییت با طرح احتمال تقلب در رأی گیری پستی، در مورد این شیوه ابراز تردید کرده بود. ترامپ از همان زمان در حال طراحی سناریویی برای زیر سوال بردن نتایج انتخابات بود که بتواند در صورت شکست با ایجاد شکاف اجتماعی و آشوب شرایط را به نفع خود تغییر دهد.
رویکرد ترامپ در سیاست داخلی شباهت زیادی به رویه وی در سیاست خارجی دارد. ترامپ اساسا با قانون مشکل دارد. در عرصه داخلی از پرداخت مالیات فرار کرد و درعرصه بین المللی از تعهدات و توافقات بین المللی خارج شد.
ترامپ طی روزهای اخیر کوشش کرد با طرح ادعاهایی بدون مدرک و سند نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را زیر سوال ببرد. اغلب اعضای کمپین وی پی برده اند که این تلاشها راه به جایی نمی برد با این وجود ترامپ حاضر به پذیرش شکست نیست.
دونالد ترامپ دوشنبه ۱۹ آبان برای چندمین بار با انتشار پیام هایی در توئیتر تاکید کرد که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که رسانه های این کشور نتیجه اش را به نفع جو بایدن اعلام نموده اند، انواع مختلفی از تقلب و تخلف روی داده است. او ابتدا در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: تعداد زیادی از آرا تحت تأثیر قرار می گیرند، گوش به زنگ باشید! در توئیت دیگری مدعی شد: نوادا دارد به منجلابی از آرای تقلبی تبدیل می شود. مت اسکلاپ و آدام لگزالت (از حقوقدانان عضو ستاد ترامپ) در حال یافتن چیزهایی هستند که افشای آنها کاملا تکان دهنده خواهد بود. در توئیت سوم اضافه کرد: اوضاع در ویسکانسین خیلی خوب به نظر می آید. از لحاظ حقوقی تنها به اندکی زمان نیاز است. این اتفاق بزودی خواهد افتاد! در توئیت دیگری نوشت: مقامات پنسیلوانیا از نظارت ما بر شمارش بخش زیادی از آرا جلوگیری کردند. یک اتفاق غیرقابل تصور و غیرقانونی در این کشور. در پنجمین توئیت متوالی خود درباره تقلب در انتخابات آمریکا نوشت: جورجیا یک پیروزی بزرگ برای ریاست جمهوری خواهد بود، همان گونه که شب انتخابات این گونه بود!
در حال حاضر خیلی از کارشناسان معتقدند که ترامپ در حال کارشکنی در انتخابات و زیر سوال بردن دموکراسی است. اصطلاحی که کارشناسان در مورد اقدامات ترامپ به کار می برند «کودتای حقوقی» است. ترامپ با طرح شکایت های گوناگون و آغاز اقدامات سیاسی – حقوقی به دنبال آن بود که نتیجه انتخابات را به سود خود تغییر دهد.
ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکا در نامه به دادستان های فدرال و اف بی آی خواهان تحقیقات درباره ادعاهای گسترده مطرح شده درباره تقلب در انتخابات ریاست جمهوری و تخلفات در رای گیری شده است. به گزارش رویترز، این نخستین باری است که وزیر دادگستری آمریکا درباره ادعاهای مکرر و اثبات نشده دونالد ترامپ درباره تقلب گسترده در انتخابات و پیروزی جو بایدن در انتخابات اظهارنظر و اقدام نموده است. نامه وزیر دادگستری و دادستان کل آمریکا درباره تحقیقات درمورد تخلفات انتخاباتی چند ساعت پس از دیدار او با میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوری خواه سنای این کشور صادر شد.
اقدامات ترامپ سبب تحریک خیلی از طرفداران او شده است. طی روزهای گذشته صدها تن از حامیان ترامپ در شهر هریسبورگ پنسیلوانیا در اعتراض به تقلب گسترده در انتخابات تظاهرات کردند. رویترز گزارش داده است که ترامپ در حال برنامه ریزی جهت برگزاری تجمعات اعتراضی در ایالت های کلیدی است. خبرها از آن حکایت می کند که ستاد ترامپ برای برگزاری یک تجمع میلیونی فراخوان داده که هواداران ترامپ روز شنبه به واشنگتن بروند و کاروانی از طرفداران ترامپ از تگزاس آغاز به حرکت کرده است. مشاوران ترامپ می گویند هدف از این فراخوان کوشش برای وارد کردن فشار به منظور بازشماری آرا، در چند ایالت کلیدی است. به نظر می آید ترامپ می خواهد سناریو آشوب را عملیاتی کند.
بر اساس گزارش شبکه خبری سی ان ان، میان حلقه نزدیکان ترامپ در مورد ادعاهای او و نپذیرفتن نتیجه انتخابات اختلاف وجود دارد. رودی جولیانی وکیل ترامپ ادعا کرده است که شواهد محکمی برای وقوع تقلب در انتخابات وجود دارد. به قول جولیانی تیم او ویدئوهایی مستند و ۵۰ شاهد در اختیار دارد.
از سوی دیگر خبرگزاری رویترز گزارش داده که تیم بایدن به علت تاخیر در اعلام پیروزی وی در انتخابات و تعویق فرایند انتقال قدرت توسط اداره خدمات عمومی که مسئول این امر است می خواهد به اقدامی قانونی دست بزند. یکی از مسؤلان تیم انتقالی بایدن در تماس تلفنی با رسانه ها توضیح داده که زمان آن رسیده تا اداره خدمات عمومی، رئیس جمهور منتخب را به رسمیت بشناسد چونکه در غیر این صورت با اقدام حقوقی از جانب تیم بایدن مواجه خواهد شد.
برخی تحلیل گران معتقدند که از منظر حقوقی اقدامات ترامپ عملا بی تأثیر است. در قانون اساسی آمریکا نظارت و پیشبرد انتخابات برعهده هر پنجاه ایالت این کشور نهاده شده و هر ایالتی در این حوزه قوانین خویش را دارد. ترامپ می تواند نتیجه اعلام شده انتخابات در ایالت معینی را نپذیرد و ضد آن به دادگاه شکایت کند. موضوعی که او الان هم به دنبال آن است.
ظاهرا ایالات متحده آمریکا با پدیده ای جدید روبرو است. ترامپ صراحتا در مقابل رسانه ها و مردم آمریکا ساختار انتخاباتی آمریکا را به تقلب و دروغ متهم می کند. این نشان داده است که آمریکا با شخصیتی روبه رو است که به هیچ قانونی پایبند نیست و صرفاً فردگرایی و منافع خویش را دنبال می کند. هرچند بعید است تلاشهای ترامپ و شکایت های وی راه به جایی ببرد با این وجود شخصیت منحصر به فرد و قانون گریز وی به همراه پشتوانه رای بالا امکان دارد ترامپ را به سمت رفتارهای هیجانی بکشاند علاوه بر این ترامپ می تواند مشروعیت دولت آینده آمریکا را هم زیر سوال ببرد. در این شرایط باید دید دولتمردان و ساختار سیاسی آمریکا چگونه می توانند وضعیت دوقطبی شده جامعه آمریکا و رفتارهای ترامپ را مدیریت کنند.


1399/08/25
12:21:06
5.0 / 5
1626
تگهای خبر: اتهام , انتخابات , حامی , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
محفل