ستاد ملی مدیریت بیماری كرونا

روحانی: از اول آذر محدودیت های جدید و بیشتری اعمال می شود

روحانی: از اول آذر محدودیت های جدید و بیشتری اعمال می شود

به گزارش محفل رئیس جمهور اظهار داشت: از شنبه آینده اول آذر ماه، در سرتاسر كشور محدودیت هایی اجرا می شود.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن اشاره به ضرورت اعمال محدودیت های بیشتر برای مقابله با شیوع این ویروس اظهار نمود: از شنبه هفته آینده یعنی اول آذر طرحی اجرا می شود که در ارتباط با کل کشور است و البته در هر شهر بنا بر اقتضائات آن شهر اجرا می شود و کلیت آن تا آخر کرونا ادامه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: ظاهر این طرح درست است که با جریمه ها و تعطیل مراکز فرهنگی و نظایر آن خویش را بروز و ظهور می دهد اما بیشتر یک اخطار برای مردم است که بدانند این ویروس، ویروس فروردین و اردیبهشت نیست. در همه سال امکان شیوع وجود دارد.
رییس جمهور تصریح کرد: امروز چارچوب کلی این طرح مشخص شد که سخنگوی ستاد آنها را برای مردم توضیح خواهد داد و امیدوارم مثل دور اول انتشار کرونا که سرافراز عبور کردیم و همه به هم کمک می کردیم در این دور که سخت تر هم هست با سرافرازی عبور نماییم.
روحانی در ابتدای این نشست با یادآوری اینکه نزدیک ۹ ماه است با معضل انتشار کرونا مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: متاسفانه موج جدید این ویروس در جهان ظهور و بروز پیدا کرده و مشکلات زیادی را برای کشورها و مردم بوجود آورده است. بسیاری از دولت ها ناچار شدند که محدودیت ها را از نو بالا برند، ما هم بنابراین در هفته های اخیر یکبار در ۴۳ شهرستان و یکبار در ۴۶ شهرستان حدود ۹۰ شهرستان محدودیت زیادی را ایجاد کردیم.
وی با اشاره به اینکه هدف از این محدودیت ها ملموس شدن شرایط فوق العاده برای مردم است، اظهار داشت: ما از شرایط عادی عبور کردیم، همه باید کمک کنند که بتوانیم از این مساله با کمترین ضرر عبور نماییم و آنچه در مرحله اول مهم می باشد آموزش دادن است؛ ما باید سواد سلامت مردم را بالا ببریم. مردم باید به خوبی بدانند علایم این بیماری چیست.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: هنوز هم در جامعه افرادی هستند که می گویند من علامتی ندارم، فقط یه درد عضلانی دارم. وقتی باز هم از او می پرسند علامتی داری؟ می گوید یک چند روزی است که حس چشایی و بویایی کار نمی کند معلوم است آموزش به اندازه کافی به مردم داده نشده است.
روحانی افزود: مردم فکر می کنند باید تب شدید داشته باشند، فکر می کنند در شرایطی باشند مدام سرفه کنند تا احساس کنند این بیماری سراغ آنان آمده است. ما باید سطح آموزش را بالا ببریم و همینطور مردم هم باید اعتماد کامل به ستاد ملی کرونا و قرارگاه داشته باشد این اعتماد هر چه کمتر شود به ضرر ماست.
وی تصریح کرد: کاری به صحبت های این ها که در داخل یا در رسانه های خارجی مصاحبه می کنند و انتقادهای ناپخته ای را بیان می کنند، ندارم اما هر چیزی که اعتماد مردم را به ستاد ملی کرونا و به قرارگاه و وزارت بهداشت کم کند به ضرر ماست، به محض این که اعتماد کم شود دقت مردم برای اجرای مصوبات کم می شود.
رییس جمهور تصریح کرد: مورد سوم این است که دولت و آنانی که به دولت یاری می رسانند به الزامات پروتکل توجه نمایند، وقتی پروتکلی اعلام می نماییم الزاماتی دارد، وقتی می گوییم ماسک بزنید ماسک باید به وفور در اختیار مردم با قیمت ک قرار گیرد، البته الان برای تهیه ماسک توسط مردم مشکلی نیست و مشکلات حل شده است.
روحانی با تکیه بر توسعه دولت الکترونیک، اظهار نمود: وزیر بهداشت می گوید در مقابله با این ویروس، روز برای ما مهم نیست ساعت مهم می باشد ما باید هرچه می توانیم همه چیز را به سمت فضای دیجیتال و مجازی ببریم که مردم نیازمند این نباشند به ادارات رجوع کنند.
وی تصریح کرد: نیروهای مسلح هم باید تجهیزات و امکاناتشان در اختیار باشد که البته در اختیار است؛ چون که خستگی کادر درمان از جانب نیروهای مسلح می تواند کاهش پیدا کند.
رییس جمهور افزود: همینطور بیمارستان ها و تاسیساتی که برای نیروهای مسلح نیست بلکه برای دولت می باشد ولی در ارتباط با وزارت بهداشت نیست و در ارتباط با دستگاههای دیگر است باید همه پای کار بیایند.
روحانی تصریح کرد: اگر مصوباتی تایید و ابلاغ شود اما توسط عده و اقلیتی اجرا نشود، باید با آنان برخورد شود. اگر برخورد نشود، کل کار لنگ می شود. بیشترین مسئولیت در اینباره با قرارگاه است.
وی با یادآوری اینکه تجمع و تردد باید به حداقل ممکن برسد، افزود: اگر تردد و تجمع کم شود خیلی از مسائل ما حل می شود. در خیلی از شهرها افزایش ابتلاها به خاطر تجمع غیرضرور و غیرقانونی می باشد. یک تیم فوتبال برنده شده که دلیلی بر تجمع نمی گردد. هر حادثه پس از دو هفته رفتن به بیمارستان را زیاد می کند و پس از سه، چهار هفته رفتن به آرامستان را بیشتر می کند.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در شهری مانند مشهد، اجتماعی درست می شود که رنگ وبوی مذهبی داشته اما مجوز نداشته است. مشهد در ایام گذشته در بعضی از روزها از نظر آماری وضعیتی بدتر از تهران داشت، حالا از هر کسی می پرسیم می گویند مجوزی نداشتند. اصل تجمع و تردد غیرضروری را باید رعایت نماییم.
روحانی با یادآوری اینکه ۸۰ درصد کسانی که به کرونا مبتلا می شوند علامت روشن ندارند، اضافه کرد: چون این افراد علامت ندارند، فکر می کنند سالم هستند اما دیگران را مبتلا می کنند. باید تست تشخیصی را افزایش دهیم. وزارت بهداشت خویش را برای این کار آماده کرده و دولت آماده یاری رسانی است. شرکتهای دانش بنیان هم کمک می کنند تا کیت های تشخیصی که در زمان کوتاه جواب دهند را افزایش دهیم.
وی افزود: فرد مبتلا باید از جامعه جدا شود. برای جداسازی فرد باید در مکانی قرنطینه شود و اگر این کار رخ نداد، باید با آن فرد برخورد کرد. در ردیابی بیماران وزارت ارتباطات هم باید کمک نماید.
رئیس جمهور با تکیه بر اینکه وقتی این مراحل را پیش می بریم اما موثر نمی گردد، ناچاریم محدودیت شدیدی قائل شویم، اظهار داشت: حالا در شرایطی هستیم که ناچار به افزایش محدودیت ها هستیم و تصمیمات کلی درباره محدودیت ها گرفتیم که از اول آذر اجرایی شود. البته ریزه کاری هایی در این طرح وجود دارد که این هفته تعیین می شود و قرارگاه و وزارت بهداشت بیشترین مسئولیت را برای اجرای آن برعهده دارند.1399/08/24
23:05:55
5.0 / 5
1494
تگهای خبر: ابلاغ , دولت , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل