تخت روانچی:

فعالیت هسته ای سعودی و صهیونیستی شفاف شود

فعالیت هسته ای سعودی و صهیونیستی شفاف شود

محفل: ایرنا- نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، هرگونه محدودسازی فعالیت صلح آمیز هسته ای را رد كرد و گفت فعالیت هسته ای سعودی و همین طور رژیم صهیونیستی باید شفاف شود و تحت نظارت آژانس انرژی اتمی درآید.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، مجید تخت روانچی روز چهارشنبه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که با موضوع گزارش سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی برگزار شد، بر نقش مهم انرژی هسته ای در ابعاد مختلف توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها اصرار کرد.
وی افزود این مساله در پیمان منع گسترش سلاح اتمی (ان پی تی) و اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی بطور کامل تصریح شده و یکی از وظایف اساسنامه ای این آژانس، ارتقای استفاده صلح آمیز و تقویت همکاریهای بین المللی دراین زمینه بین کشورهای عضو است.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد جمهوری اسلامی ایران با تلاش و سرمایه گذاری فراوان دراین زمینه به دستاوردهای مهمی نائل شده و هم اکنون از انرژی هسته ای در زمینه های تولید برق، پزشکی، کشاورزی و صنعتی استفاده می نماید.
تخت روانچی اشاره کرد: از نظر جمهوری اسلامی ایران، وظیفه راستی آزمایی آژانس طبق اساسنامه باید به نحوی انجام بگیرد که تقویت بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته ای بعنوان حق مسلم کشورهای عضو تحت تاثیر قرار نگیرد.
وی همین طور اضافه کرد که حتی نگرانی های عدم اشاعه نیز نباید حق کشورهای عضو در بهره مندی از این حق را محدود کند. در این راستا، هرگونه کوشش برای محدود سازی کاربرد صلح آمیز هسته ای باید مردود اعلام گردد.
سفیر ایران در سازمان ملل متحد اشاره کرد برجام بعنوان یک دستاورد مهم چندجانبه که از حمایت قاطع بین المللی برخوردار است، از طرف اقدامات یکجانبه آمریکا به شدت تحت فشار است.
تخت روانچی اضافه کرد: خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم های غیر قانونی مقابل ایران و عدم پایبندی آمریکا به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، مانع بهرمندی جمهوری اسلامی ایران از حقوق مصرح طبق این قطعنامه شده است.
وی با اشاره به اینکه تنها در سال گذشته، ۲۲ درصد از کل بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران انجام شده است، اعلام نمود که حتی در بحبوحه گسترش ویروس کرونا، کارهای آژانس در ایران متوقف نشده است.
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با تاکید بر لزوم حفظ و رعایت استقلال، بی طرفی و حرفه ای گرایی آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفت بر طبق اطلاعات منتشره شده از کارهای هسته ای عربستان، اگر این کشور به دنبال برنامه هسته ای صلح آمیز است باید شفاف عمل کند و به بازرسان آژانس اجازه راستی آزمایی از کارهای مربوطه خودرا بدهد.
تخت روانچی همین طور با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی هنوز به عضویت ان پی تی در نیامده و راستی آزمائی از کارهای هسته ای خودرا رد کرده است، اصرار کرد که آژانس باید با رویکرد مستقل و حرفه ای این مساله را حل کند.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در این جلسه گزارش سالانه اجلاس آژانس بین المللی انرژی اتمی را با اجماع تصویب کرد.


1399/08/23
13:02:09
5.0 / 5
1401
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
محفل