كیش داعش به قاره سیاه

كیش داعش به قاره سیاه

به گزارش محفل مفسرین عرب می گویند: شكست گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه و وجود برخی زمینه ها برای حضور و فعالیت آن در قاره آفریقا باعث شده است این گروه قاره سیاه را محل مناسبی برای فعالیت و خودنمایی خود برگزیند.به گزارش محفل به نقل از ایرنا، بااینکه گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه شکست خورده است اما در شرایطی که خیلی از کشورهای جهان گرفتار بحران داخلی ناشی از شیوع ویروس کرونا هستند هنوز هم این گروه می تواند جهان را تهدید کند. در این راستا، وزارت دفاع آمریکا ۶ آبان ماه با بیان خبر تشکیل گروه جدید داعش در قاره آفریقا اعلام نمود جنگجویان گروه تروریستی داعش با بهره گیری از روش های بی رحمانه، همانطور که در سوریه و عراق اتفاق افتاده، در حال اشغال مناطق بیشتری در قاره آفریقا است. پنتاگون گفته است که بسیار مهمست تا سیاستمداران و ارتش، تهدیدهای داعش در افریقا را بعنوان یک اولویت در نظر بگیرند.

قلمرو گروه های تروریستی وابسته به داعش در آفریقا

خبر سر برآوردن هیولای داعش در قاره آفریقا در حالی مطرح می شود که این گروه تروریستی در سوریه و عراق با شکست روبرو شده است. این گروه پایگاه های خودرا یکی بعد از دیگری از دست داده و الان به قلمروهای دیگری خصوصاً در قاره آفریقا چشم دوخته است و برای رسیدن به این هدف نیروهای خودرا به برخی کشورهای قاره آفریقا منتقل و با دامن زدن به اقدامات تروریستی، کشورهای آفریقایی را بعنوان صحنه جنایت های خود انتخاب نموده و در حال یارگیری است.

نظام های حاکم در کشورهای لیبی، نیجریه، آفریقای مرکزی، سومالی و مالی کنترل خود بر بخش هایی از خاک خودرا از دست داده اند. این مساله در افزایش حضور گروه های تروریستی در این کشورها نقش دارد.

استاد «بهلول نسیم» پژوهشگر مسائل مربوط به گروه های تروریستی در تارنمای مرکز پژوهش های «تروریسم و اطلاعات اروپایی» نوشت: حضور گروه های تروریستی در کشورهای افریقایی، شکل های مختلفی به خود گرفته است. در لیبی به سبب اینکه دو دولت موازی در حال رقابت هستند گروه های تروریستی مسلح موفق شده اند جای پای خودرا بعد از بازگشت از سوریه در این کشور محکم کنند. گزارش های امنیتی حاکی از آنست که حدود ۳ هزار تن از هواداران داعش حالا در لیبی حضور دارند که ۳۰۰ تن از آنان از عراق و سوریه به این کشور بازگشته اند و در جنگ سوریه و عراق مهارت بالایی هم کسب کرده اند. بیشتر این افراد خصوصاً رهبران آنها در شهرهای مصرانه، درنه و سرت فعالیت دارند. لیبی به سبب جایگاه راهبردی خود به سرزمین حاصلخیزی برای داعش با هدف یارگیری تبدیل گشته است تا در مراحل پس از این کشور به دیگر مناطق هم حمله شود.

برپایه این گزارش، گروهک تروریستی «انصار الشریعه» لیبی که در سال ۲۰۱۲ به وسیله «محمد علی الزهاوی» تاسیس شد در شهرهای درنه، مصراته و سرت فعالیت دارد از نظر ساختار سازمانی به داعش شبیه است.

این پژوهشگر در ادامه آورد: تونس هم به مرکز حضور تروریست هایی تبدیل گشته که از سوریه به این کشور بازگشته اند. برپایه برآوردهای نظام تونس از بین ۳ هزار تونسی که برای جنگ با نظام سوریه و عراق به این کشورها مهاجرت کرده بودند حدود یک هزار و ۴۰۰ تن از آنان به تونس برگشته اند.

برپایه گزارش استاد بهلول نسیم، در سومالی هم گروه تروریستی جماعه الشباب فعالیت دارد. تفکرات داعش و جماعة الشباب و نیز رفتارهای عملی آنها به هم به شبیه است. الشباب کنترل برخی نقاط سومالی را در دست دارد.

این پژوهشگر مسائل مربوط به گروه های تروریستی درباره حضور داعش در الجزایر هم آورد: در الجزایر هم در سال ۲۰۱۸ گروه «جنود الخلافة» شاخه القاعده با داعش بیعت کرد. اما این گروه به شدت از طرف ارتش الجزایر سرکوب شد و فعالیت آن کاهش یافته است.

به نوشته شبکه «الجزیره» قطر، گروه تروریستی «انصار الشریعه» تونس هم که در سال ۲۰۱۱ به دست «سیف الله بن حسین» ملقب به «ابوعیاض» تاسیس شد با انصار الشریعه لیبی و داعش ارتباط دارد. سیف الله بن حسین سابقه حضور در گروه القاعده در افغانستان را در کارنامه خود دارد. شماری از اعضای این گروه هم سابقه همکاری با گروه های تروریستی داعش در سوریه را در کارنامه جنایت های خود دارند.

یکی از گروه های ترویستی خطرناک در قاره آفریقا گروه «بوکوحرام» در نیجریه است. بوکوحرام امنیت نیجریه بزرگ ترین کشور آفریقایی با بیش از ۱۷۷میلیون تن جمعیت را با چالش روبرو کرده است. این گروه می تواند از بی ثباتی و ضعف امنیتی خیلی از کشورهای دیگر مثل بورکینافاسو، مالی، لیبی، نیجر، چاد و شمال کامرون استفاده نماید و برای سراسر منطقه خطرآفرین باشد.

به نوشته تارنمای اندیشکده «المستقبل» عراق، ربودن زنان و کودکان و تهدید به فروش آنها در بازار برده فروشی به عادت این گروه تبدیل گشته است که هولناک ترین نمونه، ربودن ۲۷۶ دختر از یک مدرسه دخترانه بود. این گروه که گفتمان داعش را دنبال می کند و یکی از خطرناک ترین گروه های افراطی در قاره آفریقا است و با دامن زدن به خشونت های مسلحانه به دنبال برگزاری خلافت اسلامی مورد ادعای خود است. «ابوبکر شیکائو» رهبر گروه تروریستی بوکوحرام در سال ۲۰۱۵ با گروه داعش بعیت کرده است. اما این گروه در سال با ۲۰۱۶ بعد از برکناری شیکائو و انتخاب «أبو مصعب البرناوی» بعنوان رهبر با شکاف روبرو شد. با این وجود بازهم رهبران آن توانستند اختلاف ها را کنار گذارند و به همکاری و هماهنگی روی آوردند و انسجام خودرا حفظ کنند.

در سومالی هم گروه تروریستی «جماعه الشباب» فعالیت دارد. تفکرات داعش و جماعة الشباب و نیز شیوه های عملی آنها به هم شبیه است. الشباب کنترل برخی مناطق سومالی را در دست دارد و در این مناطق به ادعای خود، قانون شریعت را به اجرا گذاشته است.

به نوشته تارنمای مرکز اندیشکده راهبردی «المصری»، وزرات دفاع آمریکا جمعیت این گروه را بین ۳ تا ۷ هزار بر آورده کرده است که بیشتر در مرکز و جنوب سومالی مستقر هستند و حتی در کنیا هم نفوذ کرده اند و بوسیله دریافت هدایا، دزدی دریایی مقابل کشتی هایی که از باب المندب در ساحل آفریقا عبور می کنند، هزینه های خودرا تامین می کنند.

به نوشته تارنمای اندیشکده راهبردی المصری، گروه تروریستی «نصرة الاسلام و المسلمین» همچون گروه های مسلحی است که در منطقه ساحل و صحرای آفریقا خصوصاً منطقه مرزی میان مالی، نیجر و الجزایر فعالیت دارد و با القاعده ارتباط دارد. این گروه شامل چهار زیر شاخه به اسامی گردان «المرابطون»، و امارت منطقة «صحرای بزرگ»، و گروه «أنصار الدین» و گردان آزادیبخش «ماسینا» است.

«انصار بیت المقدس» نیز گروهی تروریستی است که در صحرای سینا فعالیت دارد. این گروه در نوامبر ۲۰۱۴ با داعش بیعت کرد و نام خودرا به داعش استان سینا تغییر داد. این گروه شمار خیلی از حوادث تروریستی را در سینا و بعضی از استان های مصر مرتکب شده است.

روزنامه «البناء» در گزارشی به قلم «رفعت سید احمد» پژوهشگر مسائل مربوط به گروه های تروریستی، شمار اعضای این گروه را حدود ۵ هزار تن برآورد کرده است.

زمینه های حضور داعش در کشورهای آفریقایی

کشورهای آفریقایی دارای شرایط مستعدی برای فعالیت گروه داعش هستند. ناگواری اوضاع اقتصادی، گسترش بیکاری میان جوانان و سرخوردگی این جوانان در افریقا به سود گروه های مسلح و در راس آنها داعش است. در بیشتر این کشورها ناکارمدی نظام های سیاسی سبب سرخوردگی نخبگان و مردم شده است. حکومت ها در این کشورها از حل مشکلات اقتصادی، مسائل انسانی و... ناتوان هستند. فساد در این کشورها گسترش یافته است و آرمان مردم این کشورها بر آورده نمی گردد. این مساله زمینه را برای سو استفاده و فعالیت گروه های تروریستی در این کشورها فراهم نموده است. این گروه ها از مسائل دینی و شرعی بعنوان بهانه ای برای توجیه رفتارهای زشت خود استفاده می نمایند. این مساله نشان میدهد که بین مردم و سازمان هایی که ماموریت مسائل دینی را بر عهده دارند شکاف وجود دارد و این سازمان ها ماموریت خودرا در مدیریت امور دینی به درستی انجام نمی دهند.

«موید باجس» تحلیلگر روزنامه «عربی ۲۱» مصر، مسائلی مانند ناامنی در مرزهای این کشورها، افزایش شمار فقراء، بیابان های گسترده، کم آبی و اختلاف های قبیله ای در مناطق زراعی را در گسترش حضور گروه های تکفیری در کشورهای آفریقایی موثر می داند.

«زینب مصطفی» کارشناس مسائل گروه های تروریستی و ستون نویس اندیشکده «العربی» امارات، معتقد می باشد که گروه های تروریستی در کشورهای آفریقایی از عناصر قبیله ای برای رسیدن به اهداف خود بهره برده اند. آنها با جذب افرادی از قبایل مختلف و همکاری با آنان برای ورود و خروج قاچاق و منابع طبیعی از کشورهای آفریقا زمینه تحرک خودرا افزایش داده اند. این گروه ها روابط خودرا با باندها و گروه های جنایت کار افزایش داده اند. همکاری با این گروه ها یکی از بارزترین خاصیت پدیده تروریسم در قاره آفریقا به شمار می روند. این همکاری زمینه آدم ربایی و قاچاق مواد مخدر و سلاح را فراهم نموده است. دخالت نظامی در بعضی کشورهای آفریقا هم بحران هایی را به همراه داشته است و محیط مناسبی را برای رشد گروه های تروریستی خصوصاً در لیبی فراهم نموده است. بعد از دخالت نیروهای ناتو وسقوط نظام قذافی، این کشور به بازار تجارت سلاح تبدیل شد و با افزایش حضور تروریست ها در این کشور آنها مرزهای دیگر کشورها را هم در نوریدند.

«تقی النجار» پژوهشگر گروه های مسلح و درگیری های مسلحانه در گزارشی تحت عنوان «تحولات نقشه تروریسم در آفریقا» در اندیشکده مرکز مطالعات راهبردی المصری نوشت داعش با از دست دادن پایگاه های اصلی خود در سوریه و عراق به سبب آنکه حالا در قاره آفریقا زمینه های لازم برای تحرک تروریست ها و افراط گرایان برقرار است این قاره را بعنوان جولانگاه خود انتخاب نموده است. در کشورهای آفریقایی خصوصاً در مناطق ساحلی و بیابانی مکان ایده الی برای حضور داعش وجود دارد. حکومت های مرکزی کنترل خود بر این مناطق را از دست داده اند. وجود پستی وبلندی های مناسب در این مناطق در کنار اختلاف های قبیله ای باعث شده است که این مناطق برای حضور و تحرک تروریست ها مناسب باشد. گزارش مراکز پژوهشی غربی نشان میدهد ۶ هزار تن از مردم آفریقا به داعش محلق شده اند و بازگشت آنان به آفریقا چالش امنیتی بزرگی را برای کشورهای آفریقایی به دنبال خواهد داشت.

گروه های تروریستی در آفریقا بهانه ای برای حضور استعمارگران

قدرت های استعمارگر که با شعار پشتیبانی از کشورهایی آفریقایی برای جبران عقب ماندگی شعار گسترش تمدن را در این قاره سردادند و کشورهای آنرا تحت کنترل خود در آوردند تنها در امتداد منافع خود عمل کردند. حالا نیز با وجود اینکه استعمارگران از این کشورها رفته اند بازهم از نفوذ خود استفاده می نمایند. این کشورها با دامن زدن به فتنه و اختلاف در این کشورها از این مسائل در امتداد منافع خود استفاده می نمایند. حضور گروه های تروریستی در آفریقا بهانه ای برای قدرت های غربی برای حضور باردیگر در این کشورها است. این مساله در دخالت نظامی فرانسه در مالی و دخالت نظامی آمریکا در سومالی دیده شد. این مساله تردیدها را درباره ارتباط کشورهای غربی با گروه های تروریستی افزایش داده است.

گزارش روزنامه «العرب» چاپ لندن نوشت از زمانی که واشنگتن اعلام نمود که داعش در سوریه به انتها رسیده است و خواهان بازگشت جنگجویان به زادگاه خود شد هشدارها درباره اینکه آفریقا به مکان مناسبی برای گروه تروریستی داعش تبدیل خواهد شد، افزایش یافته است. «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرده است که جنگجویان داعش از سوریه به کشورهای آفریقایی عقب نشینی خواهند کرد. بااینکه برخی ها ادعا می کند که تاکیدها و هشدارهای آمریکا دراین زمینه در در امتداد اقدامات آمریکا بعنوان سردمدار ائتلاف مبارزه با داعش در سوریه قرار می گیرد. اما بسیاری دیگر اعتقاد دارند که اهداف آمریکا اشکار است و با تمرکز این کشور بر این مساله در امتداد استفاده از آن برای حضور در آفریقا و رقابت با کشورهای فرانسه و ایتالیا و... در این قاره سیاه قرار می گیرد.منبع:

1399/08/22
20:19:28
5.0 / 5
1455
تگهای خبر: ائتلاف , اقتصاد , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
محفل