نخست وزیر پاكستان:

بصیرت اقبال لاهوری نیرویی راهنما در غلبه بر فرقه گرایی و افراط گرایی است

بصیرت اقبال لاهوری نیرویی راهنما در غلبه بر فرقه گرایی و افراط گرایی است

به گزارش محفل نخست وزیر پاكستان در پیامی ضمن تبریك زادروز علامه اقبال لاهوری تصریح كرد: بصیرت اقبال لاهوری هنوز هم به عنوان نیرویی راهنما در غلبه بر مسائلی همچون فرقه گرایی و افراط گرایی است.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سفارت پاکستان، در متن پیام عمران خان به مناسبت زادروز علامه اقبال لاهوری آمده است: بکارگیری اندیشه های علامه اقبال در یافتن چاره ای در مورد مسائلی که کشور و ملت با آن روبرو هستند ضروریست چون که نتیجه آن تبدیل به یک کشور مرفه اسلامی است.
در ادامه این پیام آمده است: حالا این مسئولیت فردی و اجتماعی آنان است که ضمن بررسی افکار علامه اقبال، نقش خویش را در سازندگی امت ایفا کنند.
وی در ادامه این پیام آورده است: علامه اقبال زمانی تصمیم گرفت مسلمانان شبه قاره را با افکار و اشعار خود راهنمایی کند که آنها در جستجوی هویت خود در تاریکی بردگی بودند. علامه اقبال با شعر خود به نیرویی متوسل شد که مسلمانان از راه آن بر احساس ناامیدی خود غلبه کرده و آنان را در رسیدن به امور غیر ممکن رهنمون ساخت.
عمران خان در این پیام تصریح کرد: علامه اقبال نه تنها رویای پاکستان را در سر می پروراند بلکه بر روی مسائلی که بعد از استقلال هم احتمال رویارویی با آن میرفت هم تأمل می کرد و این به علت دور اندیشی شخصیت وی بود که سال ها قبل مشکلات معاصر پیش روی ما را پیشبینی کرده بود.
وی در ادامه این پیام آورده است: بصیرت اقبال هنوز هم به عنوان نیرویی راهنما در غلبه بر مسائلی همچون فرقه گرایی و افراط گرایی است.
نخست وزیرپاکستان بخصوص به جوانان سفارش کرد که خصوصیات ذاتی خویش را با نماد عقاب اقبال، که می توانند با آن جایگاهی در جهان ایجاد کنند، کشف نمایند.
وی از ملت پاکستان خواست تا انرژی خویش را برای تبدیل پاکستان طبق نظر نیاکان خود متمرکز کنند و بر احتیاج به سازماندهی مجدد نهادهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تاکید کرد.
به گزارش محفل به نقل از ایرنا، محمد اقبال لاهوری شاعر، فیلسوف و دولتمرد پاکستانی بود که آزادی و عدالت را مهم ترین سرلوحه زندگی بشر می دانست. او توانست اندیشه بیداری اسلامی را که پیشتر به وسیله مصلحان اجتماعی بوجود آمده بود در ذهن مسلمانان بیدار کند و این گونه بعنوان یکی از روشنگران اسلامی شناخته شود.
منبع:

1399/08/20
12:20:50
5.0 / 5
1363
تگهای خبر: اقتصاد , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
محفل