در گفت وگوی اختصاصی با محفل مطرح شد؛

معیری: بایدن با زبان تكریم سخن بگوید

معیری: بایدن با زبان تكریم سخن بگوید

به گزارش محفل معاون پیشین وزارت امور خارجه با اشاره به اینكه بایدن نسبت به ترامپ درك بهتری نسبت به ایران دارد، تصریح كرد: فشارها و تحریم های آمریكا هرچند خسارت هایی را به ایران وارد كرد اما باعث عقب نشینی تهران و تغییر سیاست های اصولی ایران نشد ازاین رو بایدن با زبان تكریم و نه تحریم با ایران سخن بگوید و رفتار كند.«علیرضا معیری» در گفتگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره علل شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهار داشت: من مهمترین علت شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری را در عملکرد بد وی در عرصه سیاست داخلی و روابط خارجی می دانم.

وی ضمن اشاره به سیاست ترامپ در عرصه روابط خارجی عنوان کرد: ترامپ در عرصه سیاست خارجی، سیاست فقط آمریکا و به عبارتی، یکجانبه گرایی و قلدری را دنبال می کرد. همین مساله باعث شد تا او از تمامی تعهدات و توافقاتی که آمریکا تا آن زمان در آنها مشارکت داشت، از توافق اقلیمی پاریس تا برجام، بیرون برود.

مردم آمریکا احساس کردند ترامپ شانیت ریاست جمهوری را ندارد

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی افزود: این سیاست، در کنار بی اعتنایی و بی توجهی به حقوق ملت ها و سیاست ستیز با نهادها و سازمان های بین المللی باعث شد تا متحدین سنتی آمریکا یعنی اروپایی ها هم دل خوشی از ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری ترامپ نداشته باشند و عملا ما شاهد یک شکاف جدی و عمیق میان اتحاد فراآتلانتیکی بودیم.

معیری ضمن اشاره به وضعیت داخلی آمریکا خاطرنشان کرد: هرچند ترامپ در حوزه هایی مانند مسائل اقتصادی عملکرد قابل توجهی داشت اما نحوه مواجهه دولت ترامپ با شیوع کرونا، نحوه برخورد با مسائل نژادی و همینطور نحوه برخورد او با اعضای دولت و عزل و نصب هایش و در مجموع، رفتارهای خارج از عرف ترامپ باعث شد تا مردم آمریکا احساس کنند کسی رئیس جمهورشان شده که شانیت تصدی این مقام را ندارد و به این احساس برسند که سیاست های وی به ضرر آمریکا است.

بایدن از تداوم سیاست های ماجراجویانه و تنش آمیز ترامپ خودداری کنند

حتما تفاوتی بین بایدن و ترامپ وجود دارد ولی آنچه اهمیت دارد این است که کسانی که در کاخ سفید مستقر شده و بر مسند امور قرار می گیرند، سیاست های واقع گرایانه و مبتنی بر منطق و حقیقت اتخاذ کنند و از تداوم سیاست های ماجراجویانه و تنش آمیز دولت ترامپ اجتناب کنند.

دبیرکمیسیون سیاسی مجمع وزیران ادوار در پاسخ به سوالی درباره تأثیر ریاست جمهوری جو بایدن بر روابط تهران و واشنگتن تصریح کرد: حتما تفاوتی بین بایدن و ترامپ وجود دارد ولی آنچه اهمیت دارد این است که کسانی که در کاخ سفید مستقر شده و بر مسند امور قرار می گیرند، سیاست های واقع گرایانه و مبتنی بر منطق و حقیقت اتخاذ کنند و از تداوم سیاست های ماجراجویانه و تنش آمیز دولت ترامپ اجتناب کنند.

به گفته این دیپلمات پیشین، آنچه اهمیت دارد در پیش گرفتن سیاست های عقلانی، احترام به حقوق ملت ها، رعایت حقوق و قوانین بین المللی و دوری گزینی از سیاست های یکجانبه و قلدرمابانه است.

برجام حاصل سال ها مذاکره بود

معیری ضمن اشاره به برجام اظهار داشت: برجام حاصل سال ها مذاکره میان چند کشور و نه فقط دو کشور بود که روی هر خط آن و کلمه به کلمه اش، ساعت ها گفتگو شده بود. برپایه این توافق، همه کشورهای مشارکت کننده در آن متعهد به رعایت مفاد آن شده بودند و در حالیکه به استناد بیشتر از ۱۴ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به تمامی تعهداتش عمل کرد، دولت آمریکا با ایراد اتهاماتی ضد ایران، به صورت یکجانبه از آن خارج شد.

این دیپلمات پیشین اضافه کرد: سیاست خصمانه آمریکا تنها به خروج از برجام باقی نماند بلکه دولت آمریکا به اعمال مجدد تحریم ها ضد ایران، مضاعف کردن تحریم های جدید و در پیش گرفتن سیاست فشار حداکثری هم متوسل شد و با فشار به شرکای برجام و دیگر کشورها، کوشش کرد حیات برجام را بعنوان یک توافق بین المللی با خطر روبه رو کرده و آنرا ناکارامد کند.

دشمنی های ترامپ از یاد و خاطره ملت ایران فراموش نمی شود

معاون اسبق وزارت امور خارجه ضمن اشاره به شیوع کرونا بیان نمود: با شیوع کرونا در جهان، ایران هم نسبت از این بحران در امان نبود و در حالیکه ایران برای مقابله با آن، نیازمند دارو و تجهیزات پزشکی بود، دولت آمریکا با سخت تر کردن عملا امکان دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی را از ایران محروم کرد که این مساله اثرات منفی بر نظام درمانی ایران وارد کرد و کار نظام بهداشتی ایران را برای مقابله با کرونا سخت تر کرد.

به گفته معیری، دشمنی های ترامپ و دولت او چیزی نیست که از یاد و خاطره ملت ایران فراموش شود و به همین خاطر، ضروریست دولت جدید آمریکا راه خطای دولت ترامپ را نپیموده و از تکرار اشتباهات دولت کنونی این کشور خودداری کند.

روشن نیست که عمل بایدن تا چه اندازه با حرف هایش منطبق باشد

وی درباره احتمال بازگشت آمریکا به برجام در دوران ریاست جمهوری جو بایدن هم خاطرنشان کرد: آنچه از پیش از سوی بایدن و تیم مشاوران وی اعلام شده است، این است که آمریکا به توافق هسته ای بازمی گردد. آنها تاکید کرده اند سیاست متفاوتی را نسبت به دولت ترامپ اتخاذ خواهند کرد اما هنوز تیم جدید دولت بعدی آمریکا مستقر نشده و روشن نیست که تا چه اندازه عمل آنها با حرف شان منطبق است.

سفیر اسبق ایران در فرانسه و مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو ضمن اشاره به سابقه دیرینه بایدن در عرصه سیاست خارجی بیان نمود: جو بایدن دولتمرد کهنه کاری است که سال ها ریاست کمیته روابط خارجی مجلس سنا را برعهده داشته است. زمانی که محمدجواد ظریف، سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک بود، او بارها با سناتورهای آمریکایی درمورد مسائل مختلف دیدار و به تشریح سیاست های ایران می پرداخت.

کشوری که سبب افزایش تنش شده، آمریکا است

معیری افزود: بایدن در آن زمان سناتور بود و بارها به رزیدنس سفیر ایران آمده بود و با ظریف درمورد مسائل ایران گفتگو کرده بود. او نسبت به ترامپ درک بهتری نسبت به ایران و شناخت کامل تری نسبت به تحولات خاورمیانه دارد ازاین رو اگر بایدن سیاست معقولانه ای را در پیش بگیرد، این امیدواری وجود دارد که تنش ها میان تهران و واشنگتن هم کاهش پیدا کند.

وی بهبود روابط ایران و آمریکا در کوتاه مدت را ممکن ندانست و اظهار داشت: آنچه اهمیت دارد مدیریت روابط و کاهش تنش است اما باید متوجه بود کشوری که سبب افزایش تنش شده، آمریکا است. این آمریکا بوده که از برجام خارج شد، تحریم ها را ضد ایران اعمال کرد و به آن شدت بخشید و به کشورهای همپیمان خود فشار آورد تا همکاری هایشان را با ایران قطع کرده و فروش نفت ایران را صفر کند. این آمریکا بود که سردار سلیمانی را ترور کرد.

بایدن با زبان تکریم و نه تحریم با ایران سخن بگوید

فشارها و تحریم های آمریکا هرچند خسارت هایی را به ایران وارد کرد اما باعث عقب نشینی تهران و تغییر سیاست های اصولی ایران نشد و همین مساله، موضوعی است که دولت بعدی آمریکا باید متوجه آن باشد و بداند که سیاست فشار بر ایران نتیجه ای جز شکست ندارد و با زبان تکریم و نه تحریم با ایران سخن بگوید و رفتار کند.

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی با اشاره به اینکه اقدامات دولت ترامپ مدیریت روابط ایران و آمریکا را بسیار دشوار کرده و تنش ها را در روابط دو کشور شدت داده است، عنوان کرد: نکته قابل اعتنا این است که ترامپ و دولت او هر اقدامی که می توانستند ضد ایران انجام بدهند را انجام دادند و کار نکرده، تحریم جدیدتر و فشار انجام نشده ای باقی نمانده است.

به گفته معیری، این فشارها و تحریم ها هرچند خسارت هایی را به ایران وارد کرد اما باعث عقب نشینی تهران و تغییر سیاست های اصولی ایران نشد و همین مساله، موضوعی است که دولت بعدی آمریکا باید متوجه آن باشد و بداند که سیاست فشار بر ایران نتیجه ای جز شکست ندارد و با زبان تکریم و نه تحریم با ایران سخن بگوید و رفتار کند.

وی با اشاره به اینکه به شرط جبران خسارت های ایران، تهران مخالف بازگشت مجدد واشنگتن به برجام نیست، خاطرنشان کرد: ایران اعلام نموده گفت وگوی دوجانبه ای با آمریکا ندارد اما آمریکا می تواند به میز گفت وگوی هسته ای در چارچوب برجام بازگردد اما آمریکایی ها باید تضمین بدهند که دیگر خروج شان از برجام تکرار نمی گردد و هم خسارتی که در این زمان به ایران وارد شده را می پردازند.منبع:

1399/08/18
13:40:42
5.0 / 5
1616
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
محفل