امیری:

مجلس لوایح تقدیمی دولت را بررسی كند

مجلس لوایح تقدیمی دولت را بررسی كند

معاون پارلمانی رئیس جمهور از مجلس شورای اسلامی خواست كه به لوایح تقدیمی دولت رسیدگی كند.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، حسینعلی امیری در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: دولت ۶۷ لایحه را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده است که عمده آنها مربوط به معیشت، اشتغال، تولید بوده، البته در حوزه های دیگر سیاسی و اجتماعی هم لایحه تقدیم مجلس کردیم.
وی افزود: سه مورد از لوایح اشاره شده لوایح دوفوریتی است مانند لایحه ارتقای نظام سلامت اداری مالی که لایحه بسیار مهمی در جهت سلامت نظام اداری است. لایحه مدیریت تعارض منافع همچون لوایح دوفوریتی است که مطالعات وسیع و تطبیقی در مورد آن شده و تاسیس جدیدی در نظام حقوقی ایران است.
معاون پارلمانی رئیس جمهور بیان کرد: لایحه تعارض منافع به نحوی است که اگر مدیری در جایگاهی قرار بگیرد این امکان را به مدیر مربوطه می دهد منافع عمومی را بر منافع سیاسی و قومی و شخصی ترجیح دهد. اصل در مدیریت تعارض منافع، ترجیح منافع عمومی بر منافع شخصی است.
امیری اضافه کرد: لایحه دو فوریتی دیگر لایحه شفافیت است که در بخش های مختلف دولت تهیه و تدوین شده است و کل نظام اداری ایران را در یک اتاق شیشه ای قرار می دهد و امکان نظارت را برای دستگاه های ناظر سهل تر می کند و نظارت همگانی را برای نظام اداری کشور فراهم می آورد. امیدوارم رئیس مجلس و هیئت رئیسه مجلس این لایحه دو فوریتی را اعلام وصول کنند.
وی درباره تعداد لوایحی که در مجلس در حال بررسی است، اظهار نمود: دقیقا نمی دانم عدد دقیق بگویم اما تعداد این لوایح قابل توجه نیست در حالی که لوایح دولت مدت قابل توجهی است که به مجلس ارسال شده است. نمایندگان طرح های زیادی با همان عناوین لوایح دولت آماده کرده اند که من قبل از این از رئیس و هیات رییسه مجلس کتبا و شفاها درخواست کرده ام که اجازه دهند به لوایح دولت رسیدگی شود. تهیه طرح های موازی با لوایح به هدررفتن منابع کشور منجر می شود.
امیری با اعلان اینکه پرداختن به لوایح سبب صرفه جویی در وقت می شود، افزود: کار کارشناسی قوی برای این لوایح انجام شده است. من شخصا بعضی از این طرح ها را دیده ام و بعنوان کارشناس حقوقی عرض می کنم که شورای نگهبان به لحاظ قانون اساسی و مبانی شرعی به این طرح ها ایراد می گیرد.1399/08/07
23:42:09
5.0 / 5
1664
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
محفل