تلاش جدید آمریكا برای ایران هراسی در نشست شورای حكام

تلاش جدید آمریكا برای ایران هراسی در نشست شورای حكام

به گزارش محفل خبرنگار وال استریت ژورنال از تلاش آمریكا برای تصویب قطعنامه ای در نشست هفته آینده شورای حكام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین ضد ایران اطلاع داد.


«لورنس نورمن» خبرنگار ارشد نشریه وال استریت ژورنال عصر جمعه در پیامی توییتری اظهار داشت که اطلاع یافته آمریکایی ها به دنبال تصویب قطعنامه ای در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی هستند که حاوی «محکومیت عدم همکاری ایران با پادمان های آژانس» باشد.
نورمن گفت فضای دیپلماتیک وین، مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی، به شدت آشفته است، اما این اقدام آمریکایی ها حمایتی از طرفی اعضای مهم آژانس همچون چین و روسیه کسب نخواهد کرد.
به گفته خبرنگار وال استریت ژورنال، روسیه و «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم این کشور در سازمان های بین المللی مستقر در وین تصریح کرده اند که نشست هفته آینده به علت انتشار کرونا به صورت مجازی برگزار می گردد و از همین رو، تصمیمات رسمی از جانب شورای حکام دریافت نخواهد شد.
نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین پیش تر در پیامی توییتری نوشت: محافل ضدایرانی تلاش دارند هراس بوجود آورند و ادعا می کنند که گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی، اقدامات فوری از نقطه نظر عدم اشاعه سلاح هسته ای را می طلبد.
اولیانوف اضافه کرد: مسائل مربوط به دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به دو مرکز در ایران که ۲۰ سال پیش احیانا فعالیتهای اعلام نشده در آن انجام گرفت، تاحدود زیادی به علت نبود دستورالعمل لازم ازسوی آژانس در مورد اطلاعات تجسسی است.
وی اضافه کرد: روسیه از مدتها پیش پیشنهاد کرد تا چنین اصول و دستورالعمل برای آژانس بین المللی انرژی اتمی تدوین شود.
گفتنی است مسئله مربوط به ادعاها درمورد فعالیتهای هسته ای ایران به علت ادعاهای آمریکا و برخی همپیمانان آن بخصوص رژیم صهیونیستی در مورد فعالیت هسته ای قانونی ایران مطرح شده بود تا شک و شبهه در مورد ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران بوجود آید.
آمریکا و متحدانش این اطلاعات را در چارچوب پرونده مطالعات ادعایی در مورد برنامه هسته ای ایران یا «پی. ام. دی» ضد جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده اند و ایران هم به سوالاتی که در این مورد مطرح شده پاسخ داده است.
شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در آذرماه سال ۹۴ با تصویب قطعنامه پیشنهادی گروه ۱+۵، پرونده ادعایی ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران معروف به «پی. ام. دی» را درباره مسائل گذشته پرونده هسته ای تهران بست تا روند اجرای برجام آغاز شود.
اولیانوف در توییت دیگری نوشت: محافل ضدایرانی تلاش دارند هراس بوجود آورند و ادعا می کنند که گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی، اقدامات فوری ازنقطه نظر عدم انتشار سلاح هسته ای را می طلبد.
وی اضافه کرد: در واقع هیچ گونه فوریتی وجود ندارد. در گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی به ابعاد احتمالی فعالیتهای هسته ای ایران اشاره شده است که اگر هم انجام شد در سال ۲۰۰۴ توسط ایران متوقف گردید.
آژانس بین المللی انرژی اتمی جمعه ۱۶ خرداد در گزارشی که در اختیار کشورهای عضو شورای حکام قرار داده، اعلام نمود که ذخیره اورانیوم غنی شده ایران حدودا به هشت برابر حد مجاز در برجام رسیده است.
در این گزارش همینطور آمده، ذخیره اورانیوم غنی شده ایران تا ۳۱ اردیبهشت به ۱۵۷۱.۶ کیلوگرم رسیده بود. آژانس پیش از این میزان ذخیره اورانیوم غنی شده ایران تا ۳۰ بهمن سال قبل را بیشتر از یک هزار و ۲۰ کیلوگرم گزارش کرده بود.
ایران بر مبنای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با گروه ۱+۵ اجازه ذخیره ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده را دارد. از طرفی در برجام پیشبینی شده بود که ایران اجازه غنی سازی اورانیوم با غلظت بیشتر از ۳.۶۷ درصد را ندارد. در گزارش روز جمعه آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده، ایران حالا به غنی سازی اورانیوم تا سطح ۴.۵ درصد ادامه می دهد.
انتظار می رود گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته آینده در نشست شورای حکام که به صورت وبینار برگزار می شود، مطرح و بررسی شود.


1399/03/24
14:20:27
5.0 / 5
2249
تگهای خبر: پرونده , تصویب , طرح , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان محفل
محفل