عربستان سعودی رطب خورده ای كه منع رطب می كند

عربستان سعودی رطب خورده ای كه منع رطب می كند

محفل: عربستان سعودی در صورتیكه در سال های اخیر همسو با رژیم صهیونیستی به دنبال بهتان زنی به ایران بوده و كوشش های آشكاری برای تخریب توافق هسته ای انجام داده، برنامه هسته ای مخفیانه ای را در سایه سكوت كشورهای غربی دنبال می كند.


به گزارش محفل به نقل از ایرنا، عربستان سعودی سودای یک برنامه هسته ای را در سر داشته و از مدت ها پیش در امتداد تحقق آن گام برداشته است برنامه ای که چندان شفاف نیست. این در حالیست که عربستان عظیم ترین منابع نفتی جهان را در اختیار دارد. موضوعی که یکی از بهانه های غرب برای جلوگیری از فعالیت هسته ای ایران بوده است. مقامات عربستان با وجود داشتن برنامه های هسته ای همیشه از کارهای هسته ای ایران انتقاد می کنند. واکنش های عربستان نسبت به برنامه صلح آمیز هسته ای ایران شبیه حکایت رطب خورده ای است که منع رطب می کند.
اخیرا فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان با طرح ادعاهای بی اساسی در مورد برنامه هسته ایران گفته است که جامعه بین المللی باید به مسئولیت های خود در قبال تخلفات ایران از قطعنامه های بین المللی و خصوصاً برجام عمل کند. فیصل بن فرحان در مراسمی که آژانس بین المللی انرژی اتمی به مناسبت روز جهانی نابودی کامل تسلیحات هسته ای برگزار کرد، همین طور اظهار داشت: عربستان توافق برجام را مانع بازدارنده ای در مقابل اهداف هسته ای ایران نمی داند.
این در حالیست که کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹ به دنبال انتشار اطلاعاتی درباب ساخت کارخانه تولید کیک زرد توسط عربستان سعودی، از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست درباره برنامه پنهانی هسته ای این کشور شفاف سازی کرده و گزارشی به اعضای آژانس ارائه کند.
غریب آبادی با یادآوری این نکته که عربستان سعودی در حال توسعه و اجرای یک برنامه بسیار غیرشفاف هسته ای است، اضافه کرد: به رغم اینکه عربستان عضو ان. پی. تی است و توافقنامه جامع پادمان دو جانبه در حال اجرا با آژانس دارد، هنوز از تعهد پذیرش بازرسی های پادمانی آژانس خودداری میکند و با وجود درخواست های مکرر چندین ساله آژانس، تعهدات خودرا به شکلی اصلاح نکرده است که اجازه بازرسی به آژانس را بدهد.
گمانه زنی ها و اخبار زیادی در مورد فعالیت هسته ای عربستان سعودی انتشار یافته است. روزنامه وال استریت ژورنال ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ادعا کرد که چین به عربستان در راه اندازی تاسیساتی جهت تولید کیک زرد کمک کرده و این تاسیسات در منطقه دورافتاده «العلا» در شمال غرب عربستان قرار دارد.
اما روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که تاسیسات هسته ای عربستان سعودی در نزدیکی ریاض قرار دارد و اعلام نمود که آمریکا در حال بررسی کوشش های هسته ای عربستان است، تا ارزیابی کند که آیا راه اندازی زیرساخت ها برای تولید سوخت هسته ای در این کشور، می تواند پادشاهی سعودی را در راه ساخت سلاح هسته ای قرار دهد یا نه.
نیویورک تایمز نوشته بود طبق گزارش سازمان های اطلاعاتی آمریکا، عربستان برای ایجاد ظرفیت های صنعتی برای تولید سوخت هسته ای تلاش می کند. ساختمانی در نزدیکی ریاض شناسایی شده که ساختش به پایان رسیده است. به عقیده تحلیل گران این ساختمان می تواند یکی از مجموعه سایت های هسته ای باشد که سعودی ها آنرا پنهان نگه داشته بودند.
انتشار خبر ساخت تاسیسات مخفی تولید کیک زرد در عربستان در رسانه های غربی، نگرانی ها در مورد برنامه غیرشفاف هسته ای عربستان و دستیابی ریاض به تسلیحات هسته ای را آن هم در شرایطی که این کشور با وجود عضویت در «ان پی تی» و «توافقنامه جامع پادمان آژانس انرژی اتمی»، از پذیرش بازرسی های پادمانی خودداری می کند، افزایش داده است.
با وجود آنکه منطقه غرب آسیا تا حالا شاهد استفاده از سلاح های هسته ای نبوده، اما آنچه که سبب می شود تا حرکت عربستان در راه هسته ای شدن دور از نظارت، بعنوان خطری جدی برای این منطقه محسوب شود، رویکرد تهاجمی و غیرقابل پیش بینی این کشور و حمایت هایی است که قدرت های مختلف خصوصاً غربی، از جنایت های گوناگون ریاض در عرصه بین المللی کرده اند.
روزنامه الخلیج الجدید بتازگی در گزارشی در این مورد نوشته است: عربستان سال هاست که به فکر دست یابی به سلاح هسته ای است و حتی برای اهدافش به پاکستان نیز متوسل شده است. هم اکنون سلاح های هسته ای آماده شده ای در پاکستان وجود دارد که برای سعودی ها ساخته شده و آماده تحویل هستند.
شبکه خبری بی بی سی هم قبل از این به نقل از «عاموس یادلین» رئیس سابق دستگاه اطلاعات نظامی اسرائیل اعلام نمود: اگر برخی کشورهای منطقه به بمب هسته ای دست یابند، سعودی ها یک ماه هم صبر نخواهند کرد و به پاکستان می روند و با پول سلاح هایی هسته ای را که می خواهند، خریداری می کنند.
این در حالی است که بغیر از گزارش های روزنامه های آمریکایی تا حالا دولت آمریکا و کشورهای اروپایی در مورد برنامه هسته ای عربستان سعودی سکوت کرده اند با وجود آنکه به تازگی۶ تن از سناتورهای جمهوری خواه و دموکرات ایالات متحده در نامه ای به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کردند: نگران گزارش های اخیر رسانه ها در خصوص اینکه عربستان سعودی در حال راه اندازی تاسیسات هسته ای مخفی و پیشبرد سریع برنامه های هسته ای خود در غیاب تدابیر شدید بین المللی است، هستیم.
اما دولت ایالات متحده که به بهانه کارهای هسته ای ایران سال ها کشورمان را تحریم کرده است تا حالا واکنشی به کارهای هسته ای عربستان سعودی نشان نداده است و جالب اینجاست که دولت های اروپایی هم در این خصوص سکوت کرده اند. تنها وزارت خارجه آلمان بوسیله ایمیلی به اصحاب رسانه اظهار داشت: موضع حساس دولت آلمان در مورد انرژی هسته ای کاملا شناخته شده است در همین راستا پیروی کامل عربستان سعودی از تعهدات خود در قبال پیمان ان پی تی از اهمیت اساسی برخوردارست.منبع:

1399/07/14
23:03:24
5.0 / 5
1819
تگهای خبر: اتهام , دولت , سایت , طرح
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان محفل
محفل