با توجه به تكمیل شدن تحقیقات انجام می شود

پیگیری پرونده ترور سردار سلیمانی در مراجع بین المللی

پیگیری پرونده ترور سردار سلیمانی در مراجع بین المللی

به گزارش محفل معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت خارجه اظهار داشت: با به انتها رسیدن تحقیقات قضایی از مراجع بین المللی پیگیری های لازم صورت خواهد گرفت.


به گزارش محفل به نقل از ایسنا، محسن بهاروند در گفت و گو با صدا و سیما اظهار نمود: وزارت امور خارجه پیگیر جنایت آمریکا در موضوع شهادت سردار سلیمانی است.
وی اظهار داشت: رسیدگی به یک جرم ابتدا در محاکم داخلی و سپس بین المللی انجام می شود برای همین نهادهای مختلف با هم هماهنگ هستند مثل قوه قضائیه، سپاه پاسداران بعنوان نهاد ذی نفع، دادستانی کل کشور، وزارت اطلاعات و سایر نهادها در حال تکمیل تحقیقات قضایی مربوط به ترور شهید قاسم سلیمانی هستند.
بهاروند اضافه کرد: این تحقیقات جزئیات زیادی دارد و ممکنست با همکاری دستگاه های مرتبط به عراق و سوریه سفری داشته باشیم تا تحقیقاتمان کامل شود و بعد از اتمام تحقیقات، اقدامات بین المللی خودرا شروع خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه از همان ساعات اولیه ای که سردار سلیمانی به شهادت رسیدند در وزارتخانه با حضور معاونان جلسه ای تشکیل شد اظهار داشت: بوسیله ارسال نامه به شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل متحد اقدامات و اعتراضات دیپلماتیک انجام شده و در حال پیگیری است و تحقیقات ما در وزارت امور خارجه در حال تکمیل است و بعد از آن اقدامات بین المللی صورت خواهد گرفت.
معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه در آخر اشاره کرد: تحقیق قضایی باید دقیق باشد و نباید برای آن محدوده زمانی گذاشت.
بهاروند در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا وزارت امور خارجه درباره روند رسیدگی به برخی پرونده های ورزشی و ادامه پیگیری در محاکم بین المللی همچون قراردادهای ورزشی با بازیکنان یا مربیان خارجی و ارسال پرونده سوپر جام استقلال و پرسپولیس به محاکم بین المللی ورود و نظارتی دارد اظهار داشت: به شکل کلی از دیدگاه حقوق بین المللی قاعده ای به مدلول عبور از محاکم داخلی وجود دارد.
وی ادامه داد: یعنی تا زمانی که از دادگاه داخلی احقاق حق نکرده اید و یا در دادگاه داخلی شکایت شما را قبول و رسیدگی نمی کنند می توانید به دادگاه بین المللی شکایت کنید پس اگر کسی بدون مراجعه به دادگاه داخلی به محاکم بین المللی مراجعه مستقیم داشته باشد این کار قانونی نیست.
معاون حقوقی و امور بین الملل وزیر خارجه به جامعه ورزشی کشور پیشنهاد کرد محاکم قضایی ورزش را به نحوی که استاندارد و قانع کننده باشد در کشور ایجاد کنند تا ورزشکاری مجبور نشود به دادگاه بین المللی مراجعه کند.
محسن بهاروند همین طور درباره دادگاه لاهه و موضوع تحریم های آمریکا با اشاره به اینکه مبنای صلاحیت پیمان مودت بود اظهار داشت: دیوان دادگستری لاهه بعنوان بالاترین مرجع قضایی بین المللی، تحریم های امریکا را در بعضی حوزه ها اصولاً غیر قانونی می داند و از آن خواسته و می خواهد بعضی از تحریم هایش را بر طبق قانون لغو کند.
وی اشاره کرد: متأسفانه بخش هایی از دولت امریکا فعلاً به قواعد بین المللی پایبندی ندارد و مشکل یکجانبه گرایی آمریکاست.
بهاروند افزود: با تشکیل سازمان ملل متحد همه کشورها پایبندی خودرا به آن اعلام کردند، اما دولت آمریکا همیشه تزی به نام استثناگری آمریکا داشته و با یکجانبه گرایی و نادیده گرفتن اصول و ارزش های بین المللی متأسفانه به تعهدات خود عمل نکرده است به طور نمونه اگر آمریکا ادعا کند موارد بهداشتی و قضایی تحریم نیست این ادعای غلط و پوچی است چونکه وقتی شما تبادلات پولی و بانکی ندارید و نمی توانید چیزی را پرداخت کنید چه فرقی می کند تحریم باشید یا نباشید.
معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: به هر حال ما کشوری هستیم که همیشه از بحران ها توانسته ایم عبور نماییم و می توان گفت مردم ما با بقیه جهان متفاوت هستند و در حالت بحران توانسته ایم خودمان را به جلو ببریم و هم اکنون به نحوی داریم این کار را انجام می دهیم، اما این چیزی از مسئولیت امریکا به خاطر نادیده گرفتن قواعد و اصول کم نخواهد کرد.
منبع:

1399/03/22
13:46:21
5.0 / 5
2736
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
محفل