سخنگوی وزارت امور خارجه:

عمران صلاحی طنز منحصر به فردی از خود بر جای گذاشت

عمران صلاحی طنز منحصر به فردی از خود بر جای گذاشت

به گزارش محفل، سخنگوی وزارت خارجه با گرامیداشت سالگرد درگذشت «عمران صلاحی» اظهار داشت: وی شاعری با ذوق و طنازی اصیل بود كه نظم و نثر را به خدمت طنز درآورده بود و طنز منحصر به فرد و امضاداری از خود بر جای گذاشت.


«سعید خطیب زاده» روز جمعه طی پیامی که در صفحه شخصی خود در پیام رسان اینستاگرام منتشر کرد، نوشت: مرحوم «کیومرث صابری فومنی»، گل آقا جان تاریخ طنز ایران، از تعبیر «گریه قاه قاه» برای طنز استفاده می کرد، تعبیری جانانه و دقیق که نشان میدهد طنز در ورای صورت ظاهر خود که معمولاً سبب می شود لبخند بر لب بیاید، در باطن تلنگری به اندیشه انسانهاست و در ذات خود برای تأمل بیشتر است.
وی اشاره کرد: طنز ماندگار، همان طنزی که فراتر از به اصطلاح «بگو بخند» است، همواره از تضادها استفاده می نماید و با نیتی خیرخواهانه و جهت اصلاح کژی ها، این تضادها را به شکلی شکل می دهد که خنده بر لب یکی از نتایج ابتدایی آن و برگشتن به مسیر درست، هدف غایی آن است و همین، طنز را از هزل، لودگی و هجو متمایز می کند.
سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه نوشت: تاریخ ادبیات ما از عبید زاکانی تا معاصران نام آشنا، طنزنویسان صاحب سبکی داشته که گنجینه ای از نکته و اشارت های لطیف ونازک اندیشانه فراهم آورده اند.
خطیب زاده با اشاره به اینکه در بین معاصرین، مرحوم «عمران صلاحی» همچون طنزپردازان مولفی است که بارها ما را میهمان گریه های قاه قاه خود کرده است، اظهار داشت: وی شاعری با ذوق و طنازی اصیل که قالب های نظم و نثر را به خدمت طنز درآورده بود و طنز منحصر به فرد و امضاداری از خود به جای گذاشت که بیشتر از آنکه به دنبال خنداندن باشد، در آثارش عنصر تضاد و «ناگهانی بودن» را ترکیب می کند و تلنگر استادانه اش را به ذهن می زند.منبع:

1399/07/13
13:50:45
5.0 / 5
1566
تگهای خبر: فومن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
محفل