رونمایی از بسته های تحریمی مقابل ایران دوپینگ ترامپ و انحراف افكار عمومی

رونمایی از بسته های تحریمی مقابل ایران دوپینگ ترامپ و انحراف افكار عمومی

محفل: سناتورهای جمهوری خواه آمریكایی با رونمایی از به اصطلاح بزرگترین بسته تحریمی مقابل ایران به دنبال این هستند به زعم خود و با هدف جلوگیری از سقوط آزاد آرای ترامپ، افكار عمومی را از ناآرامی های این كشور منحرف كنند.


دفتر کل دارایی های خارجی (اوفک) از نهادهای زیرمجموعه وزارت خزانه داری آمریکا ۱۲۵ کشتی باری و نفت کش ایرانی را که از قبل در لیست کشتی های تحت تحریم این وزارتخانه قرار داشتند را با عنوان دیگری باردیگر تحریم کرد. ظاهرا ترامپ و تندروهای جمهوری خواه قصد دارند مناسبات برجام را تا جایی تخریب کنند که دولت بعدی امکان بازگشت به آنرا نداشته باشند. در همین راستا سایت «واشینگتن فری بیکن» در گزارشی اختصاصی آگاهی داده که جمهوری خواهان کنگره آمریکا سخت ترین تحریم ها مقابل ایران را تدوین کرده اند و پیش نویس این طرح در ایام آینده به کنگره ارائه خواهد شد.
در به روزسانی جدید تحریم های در رابطه با ایران در پایگاه اطلاع رسانی اوفک، نام ۱۲۵ کشتی ایرانی که قبلا مشمول تحریم های کلی وزارت خزانه داری آمریکا مقابل ایران بودند، به لیست اشخاص حقیقی و حقوقی تحریم شده با عنوان «تحریم های در رابطه با سلاح های کشتار جمعی» اضافه شده اند. وزارت خزانه داری آمریکا که پیش تر این کشتی ها را تنها با یک عنوان کلی تحریم کرده بود، حالا با اهداف حقوقی خاص، برچسب «تحریم های در رابطه با سلاح های کشتار جمعی» را نیز به لیست تحریم های خود مقابل این کشتی ها افزوده است.
از منظر حقوق بین الملل بر طبق کنوانسیون های بین المللی و معاهدات حقوق بشری، کشورها در تجارت کالاهای قانونی و رسمی با یکدیگر مانعی ندارند و هیچ دولتی نمی تواند این حق را از دیگر کشورها بگیرد. یکی از مهمترین راه های مبادلات تجاری، حمل و نقل دریایی است که کشورها با تصویب معاهدات بین المللی و قوانین مرتبط مکلف به تبعیت از آن هستند.
کنوانسیون ژنو در مورد دریاهای آزاد و کنوانسیون ۱۹۸۲ سازمان ملل در مورد حقوق دریاها به کیفیت رفت و آمد کشتی های تجاری و نفت کش ها بطور خاص می پردازد. بعنوان مثال، در ماده ۲۲ کنوانسیون ۱۹۵۸ ژنو، کشتی جنگی تنها در شرایطی می تواند کشتی های تجاری و نفتی را در آب های آزاد متوقف نماید که این کشتی مظنون به دزدی دریایی و یا تجارت برده باشد و یا از نشان دادن پرچم خود خودداری کند و یا تابعیت مشترک با کشتی جنگی را دارا باشد. بدین سبب از این جهت که نفتکش های ایرانی در راه آب های بین المللی در حرکت هستند تا به مقصد مورد نظر برسند، کشتی های نظامی هیچ کشوری حق متوقف کردن آنها را ندارند.
در مورد تحریم های آمریکا نیز کشتی های ایرانی می توانند به حق عبور بی ضرر که در کنوانسیون ۱۹۸۲ به صراحت به آن اشاره شده است، استناد کنند. در این مورد کنوانسیون به کشور ساحلی حق بازرسی کشتی های تجاری و نفتکش های در حال عبور را داده است، اما در صورت عدم وجود هر گونه تهدید جدی از طرف کشتی بر بی نظمی امنیت و آرامش، حق عبور آن باید به رسمیت شناخته شود.
برجام بعنوان دستاورد روابط بین الملل که به سبب آن سایه شوم تحریم های ظالمانه از سر کشور برچیده شد، به جز ابعاد سیاسی، دستاوردهای اقتصادی نیز با خود به همراه داشت که حمل و نقل دریایی یکی از زیربخش های تاثیرپذیر در این راستا بود. حالا یکی از مهم ترین بخش های تحریم، حمل و نقل دریایی است که با ایجاد محدودیت بر سر راه تجارت دریایی، آمریکا می خواهد محدودیت هایی را ایجاد کند.
تحریم های جدید آمریکا بر خلاف قوانین تجارت جهانی و قوانین کشتی رانی است. آمریکا اهتمام دارد با ایجاد مشکل و با بهتان اشاعه سلاح های کشتار جمعی جلوی حرکت کشتی های ایرانی را بگیرد حتی با توجه به این بهتان آمریکا نمی تواند جلوی حرکت کشتی های ایرانی را بگیرد چون در کنوانسیون حقوق دریاها موردی مربوط به حمل و نقل سلاح های کشتار جمعی وجود ندارد. این در حالیست که آمریکا بزرگترین فروشنده سلاح های کشتار جمعی در جهان است.
واشینگتن فری بیکن روز یکشنبه ۱۹ خرداد گزارش داد نسخه ای از طرح پیشنهادی جمهوری خواهان به دست این سایت رسیده است. بنابر همین گزارش، طرح پیشنهادی یاد شده شامل «بزرگ ترین بسته تحریمی مقابل ایران» خواهد بود و هدف ادعایی آن «زمین گیر کردن تروریسم جهانی تهران» و «به ورشکستگی کشاندن رژیم» عنوان شده است.

واقعیت این است که دولت آمریکا و جمهوریخواهان این کشور به تحریم ایران اعتیاد پیدا کرده اند و به هر مناسبتی بخش هایی را تحریم می کنند. بطوریکه امروز دیگر بخشی نمانده که در معرض تحریم های آمریکا قرار نگرفته باشد با این وجود ایران هم در طول این مدت دست روی دست نگذاشته و با اتخاذ سیاست مقاومت حداکثری به مقابله با این سیاست خصمانه پرداخته است.
چه بسا این سیاست ها سبب شده اقتصاد ایران در مقابل تکانه های بیرونی پیش بینی ناپذیر همچون شیوع ویروس کرونا در مقایسه با کشورهای مشابه برخورد بهتری داشته باشد. از طرف دیگر و در یک نگاه طولانی مدت تحریم های آمریکا زمینه ساز تغییر ساختار اقتصاد ایران شده است بطوریکه با قطع درآمدهای نفتی سعی شده از ظرفیت های مغفول داخلی و خارجی استفاده گردد.
بنظر می رسد هدف از این طرح جدید بیشتر جناحی و در امتداد انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا است سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران تبدیل به موضوعی جناحی و انتخاباتی در آمریکا شده و دولت ترامپ به دنبال این است که دموکرات ها حتی اگر در انتخابات آینده رای آوردند، نتوانند در مورد برجام اقدامی در جهت ترمیم یا بازگشت به آن انجام دهند.
آمریکا پس از خروج از برجام سیاست فشار حداکثری مقابل تهران را در پیش گرفت و در دو سال اخیر حدود ۱۳۰ مورد تحریم مقابل بخش های مختلف در ایران اعمال کرد اما همچنان آمریکا نتوانسته به اهداف مد نظر خود برسد.
اظهارات مدتی پیش برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خطاب به جو بایدن نامزد انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا در این مورد که «از برجام چیزی باقی نخواهد ماند تا به آن برگردی» نشان میدهد که دولت ترامپ سیاست زمین سوخته را دراین زمینه دنبال می کند و می خواهد برجام را به توافقنامه ای بی مصرف تبدیل کند. هوک در مصاحبه ای با سی ان بی سی اظهار داشت: «بعضی از نامزدهای انتخاباتی وعده می دهند به توافق هسته ای ایران بازخواهند گشت. چیزی زیادی از این توافق باقی نخواهد ماند که آمریکا به آن محلق شود.»منبع:

1399/03/21
21:03:53
5.0 / 5
2220
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
محفل