در بیانیه پایانی اجلاس مجازی امام موسی صدر و قدس در اسارت تاكید شد؛

لبنان ناپدید شدن امام موسی صدر و یارانش را مورد اهتمام ویژه قرار دهد

لبنان ناپدید شدن امام موسی صدر و یارانش را مورد اهتمام ویژه قرار دهد

محفل: اجلاس مجازی امام موسی صدر و قدس در اسارت در بیانیه پایانی خود از كشور لبنان خواست كه موضوع ناپدید شدن امام موسی صدر و یارانش را مورد اهتمام ویژه قرار داده و تصمیمات و بیانیه های صادره از سال 2005 را اجرایی كند.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا، میزگرد مجازی «امام موسی صدر و قدس در اسارت» به مناسبت چهل وسومین سالگرد ناپدید شدن امام موسی صدر و شیخ محمد یعقوب و سید عباس بدرالدین با مشارکت و همکاری جمعیت بین المللی امام منتظر(عج)، آستان قدس رضوی و جنبش النحج و شبکه تلویزیونی الصراط در مجمع امام مهدی(عج) انجام شد.
حاضران در این میزگرد از زندگی امام موسی صدر و همراهان وی عرضه کرده و درباره تاثیرگذاری جنبش مقاومت و تفکرات جهادی در رویارویی با دشمن صهیونیستی سخن به میان آوردند.
آیت الله محمد حسن اختری، رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) و مدیرعامل بنیاد بین المللی عاشورا، حسن یعقوب نماینده سابق پارلمان لبنان و رئیس جنبش النحج، اسقف عطاء الله حنا رئیس خلیفه گری رم ارتدوکس در قدس شریف، علامه شیخ ادیب حیدر و سید حسن حسن از لبنان به بیان دیدگاههای خود پرداختند.
غلام پور رئیس اداره زوار غیر ایرانی در آستان قدس رضوی، حاج حبیب الله بلوق رئیس جمعیت جهانی امام منتظر(عج)، حجت الاسلام سید هاشم فاطمی خطیب از آستان حضرت معصومه(س) در قم، حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی نویسنده و تحلیلگر سیاسی از قم، محمدعلی قمصری از ایران، حجت الاسلام والمسلمین شیخ مرتضی صیاحی مدیر امور مبلغین در جمعیت جهانی امام منتظر(عج)، سید الذسجاوی عضو جمعیت جهانی المنتظر در عراق از دیگر سخنرانان این میزگرد بودند.
در اختتام این اجلاس قطعنامه ای به شرح ذیل صادر گردید:
۱-موضوع ناپدید شدن امام موسی صدر و شیخ محمد یعقوب و سید عباس بدرالدین مورد اهتمام همه جامعه بشری از طوایف و نژادها و کشورهای مختلف است و این مساله انسانی است که نشان از مظلومیت بی نظیر تاریخی است.
۲-گستره این توطئه خبیثانه که سبب گردید که ناپدیدشدگان از صحنه جهاد بعد از تهاجم رژیم صهیونیستی مقابل لبنان در سال ۱۹۷۸ دور بمانند و این توطئه به رژیم صهیونیستی خدمت کرد برای اینکه امام صدر و مقاومت یکی از دشمنان سرسخت این رژیم بودند.
۳-نباید موضوع ناپدید شدن به برگزاری بزرگداشت منحصر گردد برای اینکه باید راه جهاد که از کربلا شروع و به آزادی قدس منتهی خواهد شد، تداوم یابد و در اعماق وجدان ملت ها زنده گردد.
۴-رژیم صهیونیستی، تروریست، فساد یک موجودیت واحد است که امت را با شیوه های مختلف مورد هدف قرار داده است و مسئولیت ناپدید شدن امام موسی صدر که با ابزارهای قذافی و مزدوران فاسد وی به وجود آمد، قسمتی از این توطئه است که به وقوع پیوست.
۵-توطئه معامله قرن و نرمال سازی روابط طرح صهیونیستی است که با اشغال فلسطین شروع و به جنایت ناپدید شدن امام و یارانش تداوم یافت.
۶- اجلاس از کشور لبنان می خواهد موضوع ناپدید شدن امام موسی صدر و یارانش را مورد اهتمام ویژه قرار داده و تصمیمات و بیانیه های صادره از سال ۲۰۰۵ را اجرایی کند و به قوه قضائیه لبنان و دادستانی دستور دهد تا موضوع ناپدید شدن بطور جدی و دور از سیاست بازی و سهل انگاری در دادگاه پیگیری کند تا حق ضایع نگردد و سرنوشت ناپدیدشدگان مشخص شود برای اینکه تاخیر در اجرای عدالت، عدالت نمی باشد و این تنها موضوع ملی است که همه پیروان ادیان و مذاهب و احزاب به آن اهتمام دارند.
۷-اجلاس از همه کشورها و سازمان های بین المللی، احزاب، جمعیت ها و شخصیت ها و شرافتمندان می خواهد تا موضع واحدی مقابل این سهل انگاری در این جنایت که جنایت زمانه است و از سازمان ملل می خواهد تا صدور اطلاعیه ای این جنایت را محکوم و عاملان این جنایت ناپدید شدن را به اشد مجازات محکوم و هر چه زودتر مکان ناپدیدشدگان را شناسائی و آنان را به صحنه جهاد بازگرداند.
به گزارش محفل به نقل از ایرنا، «سیدموسی صدر» معروف به «امام موسی صدر» عالم و مجتهد شیعه متولد ۱۴ خرداد ۱۳۰۷ در قم است. وی فعال ترین پیشوای شیعیان لبنان و مبتکر و پیش آهنگ واقعی نهضت صلح معاصر در این کشور و حتی خاورمیانه است. او نهم شهریور ۱۳۵۷ در هنگام سفر به لیبی به صورت مرموز و اسرارآمیزی ناپدید شد و این مساله در هاله ای از ابهام قرار گرفت.
«امام موسی صدر» بنیانگذار جنبش امل و رهبر سابق مسلمانان شیعه لبنان است، ۴۲ سال از زمان ناپدید شدن او می گذرد و پرونده ناپدیدشدن «امام موسی صدر» به یکی از مسایل کلیدی در بین رویدادهای اصلی خاورمیانه تبدیل شده است. دولت های لبنان، ایران و اقشار مختلف مسلمانان شیعه کشورهای خاورمیانه موضوع ناپدیدشدن و کشف سرنوشت وی را پیگیری و دنبال می کنند.منبع:

1399/07/01
15:02:19
5.0 / 5
2013
تگهای خبر: پرونده , پیگیری , دادگاه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان محفل
محفل