كارشناس مسائل عراق:

هدف آمریكا از مذاكرات راهبردی با عراق، امضای توافقی با اسم ترامپ است

هدف آمریكا از مذاكرات راهبردی با عراق، امضای توافقی با اسم ترامپ است

به گزارش محفل یك تحلیلگر مسائل سیاست خارجی اشاره كرد: یكی از دلیلهای مذاكرات جدید میان آمریكا و عراق به خاطر این است كه ترامپ در رقابت های انتخاباتی از آن بهره برداری سیاسی كند و بگوید من توانستم به توافق بهتری دست پیدا كنم.«محمد صالح صدقیان» در گفت و گو با ایرنا، درباره آغاز مذاکرات راهبردی میان عراق و آمریکا طی روزهای اخیر اظهار داشت: من این مذاکرات را یکطرفه و یکجانبه می دانم چونکه آمریکایی ها در این مذاکرات، تمام تلاش خودرا خواهند کرد که نظرات خودرا به عراق دیکته کنند.

وی دلیل موافقت آمریکا با نخست وزیری مصطفی الکاظمی را امضای توافقنامه جامع همکاریهای امنیتی و نظامی میان عراق و آمریکا دانست و گفت: آمریکایی ها در زمان عادل عبدالمهدی در چارچوب یادداشتی که سفیر ایالات متحده در بغداد به وزارت امور خارجه عراق داده بود، نسبت به امضای یک توافق جدید با عراق در زمینه همکاریهای امنیتی و نظامی ابراز تمایل کرده بودند.

هدف آمریکا از مذاکرات راهبردی با عراق، امضای توافقی با اسم ترامپ است

این کارشناس مسائل عراق با اعلان اینکه واشنگتن تلاش خودرا می کند تا توافقنامه جدید میان آمریکا و عراق تا پیش از ماه نوامبر امضا شود، اشاره کرد: یک دلیل از مذاکرات جدید میان آمریکا و عراق به خاطر این است که ترامپ در رقابت های انتخاباتی از آن بهره برداری سیاسی کند و بگوید من توانستم به توافق بهتری دست پیدا کنم.

صدقیان با اشاره به رویکرد اوباماستیزانه ترامپ اشاره کرد: ما می دانیم ترامپ علاقمند است هر توافق و قراردادی از طرف آمریکا به امضای خودش باشد. به همین خاطر هم از هر توافق و کنوانسیونی خارج می شود. وی در کلیت با برجام هم مشکلی ندارد ولی چون این توافق در دوران اوباما انجام شده، از آن خارج شد و به دشمنی با آن می پردازد.

وی افزود: توافقی که ترامپ در مذاکرات جدید میان آمریکا و عراق دنبال می کند، توافق جدیدتر و خاص تری نسبت به توافق جامع همکاریهای نظامی و امنیتی میان آمریکا و عراق که در سال ۲۰۱۱ به امضا رسید، نیست اما چون آن توافق به امضای اوباما رسیده، ترامپ می خواهد یک توافق جدیدتر را به امضای خودش برساند.

ترامپ به برگه های پیروزی در سیاست خارجی نیاز دارد

این روزنامه نگار با اشاره به تحولات داخلی آمریکا اظهار داشت: ترامپ در عرصه داخلی با دو مسئله اعتراضات ضدنژادپرستانه و همین طور شیوع گسترده کرونا روبه رو است و همین مسئله باعث شده تا نیازمندی او به برگه های پیروزی همچون عراق، افغانستان و ایران در سیاست خارجی بیشتر شود.

صدقیان هدف دیگر واشنگتن در انجام مذاکرات راهبردی با بغداد را کاهش فشارهای ناشی از مصوبه مجلس عراق در خصوص خروج نیروهای نظامی کشورهای خارجی برشمرد و بیان کرد: شخص ترامپ بی میل به کاهش نیروهای آمریکایی از عراق نیست اما این مسئله به معنای خروج تمامی نیروهای نظامی این کشور از عراق هم نیست.

وی اضافه کرد: من فکر می کنم بر طبق توافق احتمالی، قسمتی از نیروهای نظامی آمریکا در عراق کاسته شوند و بعضی از پایگاه های نظامی هم به نیروهای مسلح عراق تحویل داده شوند اما در این توافق، بر ادامه حضور نیروهای آمریکایی در عراق و پایگاه های مهم مانند عین الاسد و الحریر تضمین داده شود.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با اعلان اینکه من فکر نمی کنم آمریکا به دنبال تنش جدیدی با ایران در عراق باشد، تصریح کرد: آمریکا فکر می کند با ترور سردار سیلمانی به پیروزی رسیده است، پس دیگر حشدالشعبی برایش در مقطع کنونی اهمیت ندارد. حالا تمرکز آمریکا بازتنظیم نحوه حضور نیروهای نظامی آمریکایی است.

صدقیان با اشاره به سفر هفته گذشته سردار قاآنی به عراق و دیدارهای وی در بغداد هم عنوان کرد: آنچه برای ایران از اهمیت زیادی برخوردار است، آن است که عراق به صحنه درگیری منطقه ای و همین طور منازعات نیابتی تبدیل نشود.منبع:

1399/03/20
21:02:19
5.0 / 5
2256
تگهای خبر: انتخابات , قم , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
محفل